סיציליה
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כרטיסים

הארמון הנורמני (Palazzo dei Normanni) בפלרמו

הארמון הנורמני (Palazzo dei Normanni) בפלרמו

Palazzo dei Normanni

עזרה עם תכנון החופשה בסיציליה?

הארמון הנורמני (Palazzo dei Normanni) בפלרמו

בליבה של פאלרמו, הבירה התוססת של האי סיציליה, ניצבת אנדרטה של ​​פאר היסטורי ופלא ארכיטקטוני שאין שני לו: ה-'פאלאצו דיי נורמני'. הארמון ההיסטורי והמפואר הזה הוא היהלום שבכתר של העיר העתיקה הזו, קורא לנוסעים מכל קצוות תבל לחזות ביופיו המלכותי ולהתעמק בסיפורם של הנורמנים ששלטו כאן באי במשך תקופה ארוכה.

הארמון, שילוב הרמוני של השפעות נורמניות, ערביות וביזנטיות, מהווה עדות להיסטוריה העשירה והמגוונת של סיציליה. חומותיו, משופעות בסיפורי מלכים וכובשים, לוחשות סיפורים על כוח, תככים ואומנות שעיצבו את גורלו של האי הקסום הזה.

הארמון אינו רק אתר היסטורי, זוהי יצירת אמנות חיה. כל אבן, כל פסיפס וכל קשת מפוסלת באלגנטיות מספרים סיפורים על תרבויות, מקום שבו מזרח פוגש מערב בתצוגה מסנוורת של כושר אמנותי ואדריכלי. כאן, בלב פאלרמו, ניתן באמת לתפוס את המהות של ההיסטוריה הסיציליאנית – פסיפס של תרבויות, מסורות והשפעות שהשתלבו בצורה מהפנטת ויצרו משהו באמת יוצא דופן.

אז, בין אם אתם חובבי היסטוריה, חובבי אמנות, או פשוט מטיילים בחיפוש אחר יופי והשראה, ה-Palazzo dei Normanni מחכה רק לכם. כששערי הארמון יפתחו בפניכם תצללו אל תוך סיפורה של סיציליה, הכל מפואר כל כך, יפה כל כך, והכי איטלקי שיש.

הארמון הנורמני בכמה מילים

לפני שנתעמק בהיסטוריה שלו ובמה שניתן לראות בביקור בו, בואו נכיר את הארמון המפואר אליו אנו עומדים לצאת למסע. הארמון הנורמני, או ה-Palazzo dei Normanni, הוא פלא ארכיטקטוני מפואר וחשוב שעומד כאחד מאתרי התיירות המובילים בפלרמו ובסיציליה כולה. הארמון, שנוסד במקום כמבצר על ידי הסרסנים, הפך למקום למגורים מלכותיים על ידי הנורמנים, אשר הותירו חותם אדיר על אופיו ויופיו. במהלך מאות השנים, ארמון זה התפתח, ספג את ההשפעות האמנותיות והארכיטקטוניות של כל תקופה, מהביזנטים ועד הספרדים. כיום, הארמון עומד כהתגלמות חיה של העבר המפואר של סיציליה, מקום שבו מתכנסות תרבויות ותקופות בתצוגה מדהימה של המשכיות היסטורית ופאר אמנותי. 

הארמון אינו רק אנדרטה אלא כרוניקה של כוח, אמנות ותרבות, לאחר ששימש כמקום מושבם של שליטי סיציליה במשך מאות שנים, כולל המלכים הנורמניים המפורסמים. כעת הארמון מאכלס את ה-'אסיפה האזורית של סיציליה' (Sicilian Regional Assembly), הגוף המחוקק של סיציליה, מעין פרלמנט מקומי, ובכך ממשיך את מורשתו כמרכז של כוח ופוליטיקה. מעבר למשמעות ההיסטורית והפוליטית שלו, פאלאצו דיי נורמני הוא אוצר עבור חובבי אמנות, עם הפסיפסים המורכבים, החדרים המפוארים והקפלה הפלאטית עוצרת הנשימה. הארמון הזה הוא בגדר חובה עבור כל מי שמבקש להתעמק בלב ההיסטוריה של סיציליה ולחוות את הפסיפס העשיר של התרבויות שעיצבו את האי המסתורי הזה.

מי היו הנורמנים ומדוע הארמון זכה לשם 'הארמון הנורמני'?

בעוד שבארמון שלטו רבים- ביזנטים, סרסנים, ספרדים ועוד, מדוע זכה הארמון לכינוי 'הארמון הנורמני'?

למעשה, ה-Palazzo dei Normanni, אשר ידוע גם בשם הארמון הנורמני, נקרא על שם הנורמנים מכיוון שהם היו אלה שהפכו והרחיבו משמעותית את המבנה המקורי לארמון הגדול המוכר לנו היום.

הנורמנים, שידועים בתפקידם בעיצוב חלק ניכר מאירופה של ימי הביניים, היו במקור ויקינגים נורדיים מאזור סקנדינביה. בתחילת המאה ה-9, הנורדים הללו החלו לנדוד אל מה שהיא כיום צרפת, ולבסוף התיישבו באזור שזכה לכינוי נורמנדי. עם הזמן, הם אימצו את השפה והמנהגים של האוכלוסייה הפרנקית המקומית, ועברו מהשורשים הוויקינגיים שלהם לתרבות נורמנית מובהקת.

 הנורמנים החלו לבסס את שלטונם בסיציליה במאה ה-11. את הכוחות הנורמנים הובילו הרפתקנים ולוחמים מקומיים אשר, לאחר שכבשו את האי, ביקשו לבסס את נוכחותם ואת כוחם באמצעות ארכיטקטורה מונומנטלית.

תחת השלטון הנורמני, במיוחד בתקופת שלטונו של מלך סיציליה רוג'ר השני, הפך ה-Palazzo dei Normanni לסמל לכוחם ולהשפעתם התרבותית. הנורמנים היו ידועים בשילוב סגנונות אדריכליים ואמנותיים שונים מהתרבויות בהן פגשו, והדבר בא לידי ביטוי חי בעיצוב הארמון המשלב אלמנטים נורמניים, ערבים וביזנטיים.

לכן, הקשר של הארמון עם הנורמנים והתפתחותו המשמעותית תחת שלטונם היא הסיבה מאחורי שמו, Palazzo dei Normanni, או הארמון הנורמני. הוא מהווה עדות למורשת הנורמנית בסיציליה, מייצגת עידן מרכזי בהיסטוריה של האי שבו השפעות תרבותיות שונות התמזגו תחת השליטה הנורמנית.

הסיפור ההיסטורי של הפאלאצו דיי נורמני

בעיר התוססת והציורית פלרמו עומד לו מבצר מפואר שכובש את ליבם ודמיונם של מבקריו- הארמון הנורמני. סיפורו, שמתחיל אי שם במאה ה-9, הוא סיפור שנרקם מחוטים של כיבוש, תרבויות ואמנות שיצרו יחד את סיפורה של סיציליה.

בגלגולו הקדום ביותר, האתר היה מבצר צנוע, אשר נבנה על ידי הסרסנים ששלטו בסיציליה עם השפעותיהם המזרחיות העשירות והאקזוטיות. מבצר זה, עם חומותיו האיתנות ומיקומו האסטרטגי, צפה על העיר פאלרמו, שהייתה באותם הזמנים עיר מסחר מרכזית. 

המאה ה-11 הביאה עמה גל חדש של שינויים עם הגעתם של הנורמנים, ובראשם השליט רוג'ר דה הוטוויל ההרפתקן והשאפתני. הנורמנים, צאצאיהם של ויקינגים שהתיישבו בצפון צרפת, נמשכו לקסמו של הים התיכון, וסיציליה, כפי שהיו הנורמנים אוהבים להגיד, קראה להם אל חופיה.

תחת השלטון הנורמני המבצר החל להפוך למעון מלכותי של פאר וקדמה. רוג'ר השני מסיציליה, שליט עם חזון וטעם, היה דמות חשובה במיוחד במטמורפוזה זו. בתקופת שלטונו, הארמון הפך לכור היתוך של מיטב האומנים בעולם, אשר הטביעו בו שילוב של אומנות נורמנית, ערבית וביזנטית.

לב הארמון, קפלת הפלטין, נבנתה בתקופתו של רוג'ר. הקפלה ההיסטורית עמדה כעדות לסובלנות דתית ולמיזוג תרבותי, עם הפסיפסים עוצרי הנשימה, הקשתות האסלאמיות ותקרת העץ, תכונה בהשראת האדריכלות האסלאמית, אשר מסנוורת עד היום את כל באי המקום.

עם השנים הארמון המשיך להיות מוקד של כוח, כשדמויות מפורסמות כמו בני הזוג הוהנשטאופן, האנג'ווינים והאראגונים השאירו כל אחד את חותמו, הוסיפו לארמון רבדים של היסטוריה ויופי. הארמון הפך לקנבס שצויר בידי הזמן, כשכל שליט מוסיף לו משיכת מורשת משלו.

כיום, ה-Palazzo dei Normanni ניצב כמוזיאון חי, מקום שבו ההיסטוריה לוחשת במסדרונותיו ובכותליו. זהו סמל לחוסן ולגיוון של העיר פאלרמו, כשכל חדר ומתחם בארמון מספרים חלק מהסאגה העשירה והמורכבת של סיציליה.

מה רואים בביקור בארמון הנורמני

חקר פאלאצו דיי נורמני בפלרמו הוא מסע בזמן, שבו הדי ההיסטוריה מהדהדים דרך חומותיו המלכותיות והחדרים העתיקים של הארמון. הפלא הארכיטקטוני הזה, שילוב מדהים של השפעות נורמניות, ערביות וביזנטיות, מציע קליידוסקופ של חוויות למבקריו. מהחזית הגרנדיוזית שמקבלת את פניכם עם הגעתכם ועד לפרטים המורכבים של חללי הפנים שלו, כל היבט בארמון מספר סיפור על כוח, אומנות וכור היתוך תרבותי. בתוך האולמות המפוארים שלו, תגלו את הקפלה הפלאטית עוצרת הנשימה עם הפסיפסים המנצנצים שלה, את הדירות המלכותיות המפוארות שמספרות על עבר מלכותי, ואת חצר המזרקה השלווה, נווה מדבר של שלווה וקסם. בואו נגלה את המיטב של הארמון:

חזית הארמון

המסע שלכם בארמון המרהיב הזה מתחיל ברגע שתתקרבו אל חזית המתחם, אז תיחשפו אל פאר הארכיטקטורה הנורמנית. הקשתות המורכבות, החלונות המעוטרים והקירות האדירים, כולם מספרים על העבר של המתחם, ומציעים למבקרים תחושה של צעד אחורה בזמן אל עידן של כוח ויוקרה.

הפורטל המלכותי (The Royal Portal)

הפורטל המלכותי, הכניסה הראשית לארמון, הוא יצירת מופת של אמנות ימי הביניים. מגולף בצורה מורכבת, הוא מהווה עדות לאומנות של אותה תקופה. הפורטל הזה לא רק שימש ככניסה למתחם אלא גם סימל את העוצמה והתחכום של הממלכה הנורמנית בסיציליה. הפסלים והמוטיבים המפורטים שכאן משמשים הקדמה לעושר האמנותי הטמון בתוכו.

קפלת פלטינה (Cappella Palatina)

הקפלה של פאלאטין, או קפלת פלטינה, היא ללא ספק גולת הכותרת של הביקור בארמון. הקפלה הזו ידועה בזכות הפסיפסים עוצרי הנשימה שלה, שילוב של אומנות נורמנית, ערבית וביזנטית. הפסיפסים המוזהבים מתארים סצנות תנ"כיות שונות, מנצנצות באור ויוצרות אווירה כמעט אלוהית. התקרה, דוגמה מעודנת לאומנות עץ ערבית, כוללת מוקרנות מורכבות שהן פלא עתיק מרהיב. הקפלה לא משמשת רק כמקום פולחן אלא כצומת תרבותית של ההשפעות המגוונות שעיצבו את ההיסטוריה הסיציליאנית.

הדירות המלכותיות

בארמון תמצאו רשת של דירות מגורים מלכותיות, שם תזכו לקבל הצצה לחייהם של המלוכה הסיציליאניים. כל חדר בחלק זה הוא תצוגה של יוקרה ואמנות. משטיחי קיר מפוארים ועד לציורים עתיקים וריהוט תקופתי, הדירות מהוות חלון ראווה של העושר והחסות האמנותית של המלכים הנורמנים. הבולט שבהם הוא חדר רוג'ר (Roger Room), מפורסם בזכות הפסיפסים המעודנים שלו, כולל התמונה האיקונית של המלך רוג'ר השני שהוכתר על ידי ישו.

היכל הברונים (Sala dei Baroni)

היכל הברונים הוא חלק מרכזי נוסף בארמון. זהו חדר עצום ומרשים, אשר שימש להתכנסויות פוליטיות וקבלת החלטות חשובות. האולם, על התקרות הגבוהות והפאר שלו, משקף את העוצמה והתפקיד הניהולי של הארמון. הארכיטקטורה והמאפיינים האקוסטיים של האולם הזה מספרים גם על התחכום של ההנדסה הנורמנית.

חצר המזרקה (Fountain Courtyard)

חצר הארמון, שנקראת חצר המזרקה, מציעה מפלט שליו מהמולת העיר והארמון. חצר זו, עם המזרקה בסגנון הערבי והגנים השופעים שלה, מספקת ניגוד שליו לגרנדיוזיות של פנים הארמון. זהו מרחב שמשקף את תערובת התרבויות תחת השלטון הנורמני, מקום שבו השלווה והיופי של גן ערבי מוצאים מקום במעונו של מלך נורמני.

מידע למבקרים

מיקום ודרכי הגעה: הארמון הנורמני (Palazzo dei Normanni) ממוקם בלב פאלרמו, עיר הבירה של האי האיטלקי סיציליה. הארמון ממוקם ממש במרכז העיר, באזור כיכר Piazza Indipendenza, אזור בולט ונגיש.

ההגעה ל-Palazzo dei Normanni מרחבי פאלרמו היא פשוטה יחסית, הודות לגודלה הקומפקטי של העיר ולמערכת התחבורה הציבורית היעילה. הנה כמה דרכים נפוצות להגיע לארמון:

באוטובוס: לפאלרמו רשת אוטובוסים נרחבת המופעלת על ידי AMAT Palermo. ניתן  לקחת אוטובוסים שעוצרים ליד פיאצה אינדיפנדזה (Piazza Indipendenza), שנמצאת במרחק הליכה קצר מהארמון. קווי אוטובוס נפוצים המשרתים את אזור זה כוללים את הקווים 109, 118 ו-234.

ברגל: אם אתם שוהים במרכז העיר, הליכה ל-Palazzo dei Normanni יכולה להיות חוויה נעימה, כזו שתאפשר לכם לראות יותר מהרחובות ההיסטוריים והארכיטקטורה של פאלרמו. הארמון נמצא במרחק הליכה ממקומות מרכזיים רבים, כולל הקוואטרו קאנטי המפורסם, תיאטרו מאסימו וקתדרלת פאלרמו.

במכונית: אם אתם נוהגים, יש לקחת בחשבון כי החנייה באזור יכולה להיות מוגבלת, והתנועה בערים איטלקיות עשויה להיות מאתגרת עבור מי שלא מכיר את תנאי הנהיגה המקומיים.

כתובת הארמון: Piazza del Parlamento, 1, 90129 Palermo PA.

שעות פתיחה למבקרים: שני עד שבת בין השעות 8:30-16:30. ימי ראשון וחגים לאומיים בין השעות 8:30-12:30.

כרטיסי כניסה: כרטיס למבוגר- 19 אירו. כרטיס לצעיר (גילאי 18-25)- 17 אירו. כרטיס מעל גיל 65- 15.5 אירו. כרטיס לילד (14-17)- 11 אירו. 

עלות מדריך אודיו- 5 אירו. 

מומלץ להזמין כרטיסים מראש

ניתן לבקר במקום כחלק מסיור מודרך בעיר פלרמו. 

אז בזמן שאתם אורזים את המזוודות, מנקים את נעלי ההליכה הטובות ביותר ומתכוננים לצלול אל תוך הרפתקה סיציליאנית, זכרו שאף טיול לפאלרמו אינו שלם ללא ביקור ב-Palazzo dei Normanni. בטח, ניתן לבלות את החופשה על החוף, ג'לאטו ביד אחת, קנולי ביד השנייה, אבל דמיינו את הסיפורים שתפספסו! סיפורים על מלכים וכובשים, אוצרות חבויים בכל פסיפס, ואולי רוח רפאים או שתיים שאורבות בחדרי המלוכה. הארמון הנורמני של פלרמו הוא אחת מגולות הכותרת של סיציליה כולה, ארמון שעומד במשך מעל ל-1000 שנה ומלא באינספור סיפורים מפוארים ששווה לשמוע. 

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן