סיציליה
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כרטיסים

כיכר ארבע הזוויות (Quattro Canti) בפלרמו

כיכר ארבע הזוויות (Quattro Canti) בפלרמו

Quattro Canti

עזרה עם תכנון החופשה בסיציליה?

כיכר ארבע הזוויות (Quattro Canti) בפלרמו

העיר פלרמו, ממלכה תוססת וצבעונית שבה ההיסטוריה לוחשת מכל פינה, מכילה אינספור אתרים ופנינים ששווה וצריך לחקור. בין כל אלו ניצבת ה-'קוואטרו קאנטי' – צומת דרכים לא רק של רחובות, אלא של מאות שנים של היסטוריה, תרבויות וסיפורים. כפי שאמר פעם הסופר האיטלקי המפורסם, ג'וזפה טומאסי די למפדוזה (Giuseppe Tomasi di Lampedusa)- "אם אנחנו רוצים שהכל יישאר כפי שהוא, יהיה צורך שהכל ישתנה". הפרדוקס הזה נמצא בליבה של קוואטרו קאנטי, שם הפאר הנצחי של פאלרמו מצטלב עם ההווה המתפתח שלה.

כיכר ה-קוואטרו קאנטי, או כיכר ארבע הזוויות, היא הרבה מעבר לציון דרך בעיר, מדובר על סמל לקסמה המתמשך וההיסטוריה העשירה של העיר. מצעדיהם ההיסטוריים של מלכים בורבונים ועד לתושבים של ימינו שיושבים לקפה בסביבת הכיכר, הקוואטרו קאנטי הוא לא רק יעד- זוהי חוויה.

אז הצטרפו אלינו כשאנו חושפים את הסודות של יצירת המופת הבארוקית המפוארת הזו. גלו סמטאות נסתרות, התפנקו עם המטבח הסיציליאני המשובח, וטבלו את עצמכם בתרבות מלטפת ומענגת כמו השמש הים תיכונית שכאן.

כיכר מרכזית בעיר, על מה כל הסיפור?

אז לפני שנתעמק בסיפורה ההיסטורי העשיר של הכיכר המרכזית, בואו נעצור להבין מדוע קוואטרו קאנטי מחזיקה בתואר אחת מהפנינים של העיר פלרמו. פיאצת Quattro Canti, שמכונה לעתים קרובות "תיאטרון השמש", היא לא רק הלב הגיאוגרפי של העיר העתיקה של פלרמו אלא גם סמל לנשמתה ואופייה של העיר. פנינה אדריכלית זו ידועה בעיצוב הייחודי שלה – דוגמה מושלמת לאלגנטיות אורבנית הפוגשת פאר אמנותי.

צומת מושלם של אמנות וחיים

כשמה, כיכר ארבע הזוויות היא צומת של ארבעה רחובות, אשר יוצר מבנה של ריבוע מושלם, עם ארבעה מבני בארוק אלגנטיים בכל פינה וארבע מזרקות יפהפיות. הבניינים האלה, עם החזיתות המרשימות שלהם, מחבקים את באי הכיכר, יוצרים חוויה סוחפת, אינטימית וגרנדיוזית כאחד. כל פינה בקוואטרו קאנטי מספרת סיפור, מייצגת את עונות השנה, את מלכי סיציליה הספרדים ואת הקדושים הפטרונים של ארבעת המחוזות ההיסטוריים של פאלרמו. הכיכר המרכזית לא מציגה רק את הזוהר האמנותי של התקופה, אלא גם משקפת את הנרטיבים התרבותיים והדתיים של סיציליה.

משחקי אור משתנים

הכינוי 'תיאטרון השמש' נגזר מהאופן שבו אור השמש רוקד סביב הפיאצה לאורך היום. קרני השמש מדגישות את הפסלים והפרטים השונים בזמנים שונים ביום, הופכים את הכיכר למוזיאון חי של אור ופאר. משחק הגומלין הזה בין האור והארכיטקטורה מבטיח שכל ביקור כאן יהיה ייחודי, מציע נקודות מבט וניואנסים חדשים.

מרכז החיים של פלרמו

מעבר למשמעות הארכיטקטונית וההיסטורית שלה, ה-Quattro Canti היא מרכז חיי היומיום של פאלרמו. הרחובות המובילים אליה גועשים בפעילות, מלאים בשווקים מקומיים, אמני רחוב וניחוח המטבח הסיציליאני. זהו מקום שבו העבר וההווה מתלכדים בצורה חלקה, שבו כל צעד מהדהד סיפורים של פעם, וכל צליל ומראה הם עדות לתרבות החיה והנושמת של העיר.

במהותו, הקוואטרו קאנטי הוא לא רק צומת רחובות, זה מקום שבו ההיסטוריה, התרבות, האמנות והמקצבים של חיי היומיום הסיציליאניים מצטלבים, מה שהופך אותו למיקרוקוסמוס של פאלרמו עצמה

סיפורה של כיכר קוואטרו קאנטי

כשאנו מתעמקים בהיסטוריה של כיכר הקוואטרו קאנטי, אנו חוזרים לתקופה שבה פלרמו הייתה צומת דרכים של ציוויליזציות, כור היתוך של השפעות תרבותיות. הצומת האייקוני, שידוע רשמית בשם 'פיאצה ויגליינה' (Piazza Vigliena), הוא יותר מסתם לב ליבה של העיר העתיקה של פאלרמו; זהו מוזיאון חי שמכיל בתוכו את מהות ההיסטוריה של סיציליה.

הקוואטרו קאנטי נבנה במפגש בין שני רחובות מרכזיים, ויה מאקדה (Via Maqueda) וקורסו ויטוריו עמנואלה (Corso Vittorio Emanuele), במהלך תחילת המאה ה-17, תקופה שסומנה על ידי פריחת האמנות והאדריכלות הבארוקית. הצומת הזה היה חלק מתוכנית עירונית מפוארת שיזמו המשנה למלך של סיציליה כדי לבנות מחדש את העיר פאלרמו. האיש שמאחורי יצירת המופת האדריכלית הזו היה ג'וליו לאסו, אדריכל בעל חזון שביקש לגלם את הפאר של עידן הבארוק בפרויקט זה.

כל אחת מ-4 הפינות של הכיכר היא אודה ליופי של סימטריה ופרטים. ארבע החזיתות, אשר מייצגות את ארבע העונות, מעוטרות בפסלים אשר מעניקים כבוד למלכי סיציליה הספרדיים ולקדושים הפטרונים של מחוזות פאלרמו הישנים: סנט כריסטינה, סנט נינפה, סנט אוליבה ואגתה הקדושה. 

הארכיטקטורה של הכיכר היא עדות לסגנון הבארוק המפואר, אשר מאופיין באסתטיקה הדרמטית, המפורטת והמעוטרת שלו. החזיתות המעוקלות יוצרות אפקט תיאטרלי ייחודי שמחבק את באי הכיכר, לא משנה מאיזה כיוון הם מגיעים. מזרקות עם דמויות מיתיות מוסיפות את הפיתוי וממזגות אמנות עם חיי היומיום של העיר.

לאורך מאות השנים, קוואטרו קאנטי היה יותר מצומת. המקום הזה היה עד למצעדים, תהלוכות מלכותיות ואפילו מהפכות עקובות דם. כל אירוע נחרט באבניו, מוסיף כיום עוד אבן לפסיפס הצבעוני וההיסטורי שהוא. כיכר ארבע הזוויות עמדה במבחן הזמן. היא שרדה את ההפצצות האדירות של מלחמת העולם השנייה וראתה את פאלרמו מתפתחת מדוכסות גדולה לעיר מודרנית. כיום, היא עומדת לא רק כעדות לחוסן של העיר אלא גם כסמל ליופייה ולעוצמתה המתמשכים.

ביקור בכיכר הזוויות- מה לראות ולעשות

ביקור בקוואטרו קאנטי בפלרמו מציע שפע של חוויות, אשר משלבות חקר היסטורי עם טבילה תרבותית. הנה מדריך למה שניתן לראות ולעשות במהלך הביקור שלכם:

התפעלו מהארכיטקטורה

 קחו זמן להתפעל מהארכיטקטורה הבארוקית של הבניינים בכל פינה, שימו לב לפרטים המורכבים, הפסלים אשר מייצגים את עונות השנה, מלכי ספרד וקדושים פטרונים. כל אחד מארבעת הבניינים מעוטר בפסלים המייצגים את ארבע העונות, ארבעה מלכים ספרדים וארבעה קדושים פטרונים של המחוזות העתיקים של פאלרמו. פסלים אלה מוסיפים עומק ונרטיב לארכיטקטורה המרהיבה.

חקרו את המזרקות

 התבוננו במזרקות היפות הממוקמות בבסיס כל אחד מארבעת הבניינים, כל אחת מהן מעוטרת בפסלים ודמויות מיתיות, אשר מוסיפות אלמנט סיפורי מקסים לאתר ההיסטורי. 

המזרקות של הקוואטרו קאנטי הן מרכיב בלתי נפרד מהפלא הארכיטקטוני הזה, כשכל אחת מארבע הפינות של הכיכר מעוטרת במזרקה, וכל מזרקה נושאת סט פסלים ועיטורים ייחודי משלה, אשר תורמים לקסם הכולל של האתר.

המזרקות, כמו שאר הקוואטרו קנטי, מעוצבות בסגנון בארוק, סגנון שידוע בפאר ובדרמטיות שלו. כל מזרקה מגולפת בצורה מורכבת, מה שמוסיף למשיכה האסתטית של הצומת. הפסלים על המזרקות מייצגים את ארבע העונות – אביב, קיץ, סתיו וחורף. ייצוג זה מוסיף לאתר רובד של סמליות פואטית, אשר מחברת את מחזור העונות הטבעי עם הנוף האורבני. המזרקות מעוטרות בפסלים של דמויות מיתולוגיות, כל אחת מהן נבחרה בקפידה כדי לשקף את מאפייני העונות המתאימות. דמויות אלו אינן רק אלמנטים דקורטיביים אלא נטועות עמוק בנרטיבים התרבותיים והמיתולוגיים של אותה תקופה. המזרקות משולבות בצורה חלקה בארכיטקטורה של הכיכר. הן ממוקמות בבסיס כל אחד מארבעת המבנים.

באדריכלות הבארוק, מזרקות שימשו לעתים קרובות כסמלים של חיים והתחדשות. הנוכחות של מים זורמים בקוואטרו קנטי מוסיפה אלמנט דינמי לפאר הסטטי של הבניינים, מסמלת את הזרימה המתמשכת של החיים והזמן.

צילום: תוכלו ללכוד את הפרספקטיבה הייחודית של הרחובות המתכנסים כאן, את משחקי האור על הבניינים, ואת חיי הרחוב התוססים שמקיפים את הקוואטרו קאנטי.

חקר אתרי תרבות

בקרו בכנסיות ובמבנים היסטוריים בקרבת מקום: הכיכר היא בסיס מצוין לצאת ולחקור את האזורים שמסביב העשירים בנקודות ציון היסטוריות וארכיטקטוניות, כמו כנסיית סן ג'וזפה דיי טאטיני (Church of San Giuseppe dei Teatini) וקתדרלת פלרמו.

צפו בהופעה בתיאטרו מאסימו: רכשו כרטיס למופע אופרה או הופעה בתיאטרו מאסימו, אחד מבתי האופרה הגדולים באירופה, אשר ממוקם במרחק הליכה קצר מכיכר -Quatro Canti.

תיהנו מטיול נינוח: טיילו לאורך ויה מאקדה (Via Maqueda) וקורסו ויטוריו עמנואלה (Corso Vittorio Emanuele), ספגו את האווירה התוססת והתבוננו בחיי היומיום של פלרמו.

תענוגות גסטרונומיים

התענגו על המטבח הסיציליאני: התענגו על תענוגות קולינריים מקומיים במסעדות ובתי קפה בקרבת מקום. אל תפספסו מנות וקינוחים סיציליאניים מסורתיים כמו ארנצ'יני, קפונטה וקנולי.

חקרו את השווקים המקומיים: בקרו בשווקים התוססים כמו Mercato del Capo או Ballarò, עבור תוצרת טרייה, אוכל רחוב ואווירה תוססת.

מסעדות מומלצות בסביבת הכיכר (עד 5 דקות הליכה ממנה)

Antica Focacceria San Francesco

כתובת המסעדה: Via Alessandro Paternostro, 58, 90133 Palermo PA.

מטבח: סיציליאני מסורתי, אוכל רחוב

התמחות: מפורסמת במאכליים מקומיים כמו פאנלה (לביבות חומוס), ארנצ'יני (כדורי אורז) וכריכים סיציליאניים קלאסיים.

אווירה: היסטורית ופשוטה, מקום נהדר לחוות תרבות אוכל רחוב אותנטית של פאלרמו.

Bisso Bistrot

כתובת המסעדה: Via Maqueda, 172A, 90134 Palermo PA.

מטבח: סיציליאני עכשווי

התמחות: מלבד מנות מסורתיות, הם מציעים גרסאות יצירתיות של קלאסיקות סיציליאניות. המסעדה ידועה גם בקינוחים המעולים שלה.

אווירה: אלגנטית.

כיכר ארבע הזוויות- מיקום ודרכי הגעה

הגעה לקוואטרו קאנטי (Quattro Canti) מרחבי העיר פאלרמו היא פשוטה למדי, שכן זוהי נקודת ציון ידועה אשר ממוקמת בהצטלבות של שני רחובות מרכזיים בעיר: Via Maqueda ו-Corso Vittorio Emanuele. הנה כמה דרכים נפוצות להגיע ל-Quatro Canti:

הליכה: אם אתם שוהים במרכז העיר, הליכה היא לרוב הדרך הטובה ביותר להגיע לקוואטרו קאנטי. האזור ידידותי להולכי רגל, והליכה מאפשרת לכם לספוג את המראות והאווירה של פאלרמו.

תחבורה ציבורית:  לפלרמו רשת אוטובוסים נרחבת המופעלת על ידי AMAT. תוכלו לתפוס אוטובוס שעוצר ליד Quattro Canti. חפשו קווי אוטובוס שעוברים דרך ויה מאקדה או קורסו ויטוריו עמנואלה.

במטרו: אם אתם מגיעים מפרברי העיר, המטרו יכולה להיות אפשרות נוחה. תחנת המטרו הקרובה ביותר לקוואטרו קאנטי היא התחנה המרכזית (Stazione Centrale), ממנה ניתן ללכת ברגל או לקחת אוטובוס.

ברכב: אם אתם נוהגים, יש לקחת בחשבון כי חניה באזור עלולה להיות מאתגרת בשל מספר מקומות המוגבלים ואזורי התנועה המוגבלים. רצוי לחנות מחוץ למרכז העיר ולהתנייד בה ברגל. 

סיורים מודרכים: סיורים מודרכים רבים בפאלרמו כוללים ביקור ב-Quattro Canti כתחנת מפתח. סיורים אלה עשויים לספק דרך נפלאה לגלות את העיר, לרוב יהיו מלווים בפרשנות מעמיקה על ההיסטוריה והמשמעות של האתר.

כשהמסע הקולינרי והתרבותי שלנו ברחובותיה התוססים של פאלרמו מתקרב לסיומו, זכרו זאת: טיול בקוואטרו קאנטי אינו רק טיול בצומת, מדובר על חגיגה של החיים הסיציליאניים. איפה עוד תוכלו להתחמם בפאר הארכיטקטורה הבארוקית המקומית, לחזות במונומנטים מופלאים ובמזרקות שמוקדשות לעונות השנה וליהנות ממשחקי אור וצל שצובעים את הכיכר בגוונים של זהב. 

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן