סיציליה
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כרטיסים

הכפר הסיציליאני רגוזה (Ragusa)- אתרים, אטרקציות, מזג אוויר וכל מה שצריך לדעת

הכפר הסיציליאני רגוזה (Ragusa)- אתרים, אטרקציות, מזג אוויר וכל מה שצריך לדעת

Ragusa

עזרה עם תכנון החופשה בסיציליה?

הכפר הסיציליאני רגוזה (Ragusa)- אתרים, אטרקציות, מזג אוויר וכל מה שצריך לדעת

בדרום האי הקסום סיציליה, על פסגתה של גבעה ירוקה שמשקיפה על נופי האזור המתגלגלים, שוכן לו תכשיט ייחודי,  מקום שבו קסם והיסטוריה משתלבים זה בזה כדי ליצור חוויה שאינה דומה לשום דבר אחר. רגוזה, הכפר שטוף השמש של דרום סיציליה, הוא הרבה מעבר לכפר סיציליאני מסורתי, מדובר בפורטל לעולם שבו כל סמטה צרה, מבנה עתיק או חיוך רנדומאלי ברחוב מספרים סיפור מהאגדות.

מה שמייחד את רגוזה מכפרים סיציליאניים אחרים הוא הדואליות הבולטת שלה. הכפר הוא שילוב הרמוני של שני עולמות – Ragusa Ibla, הלב העתיק וההיסטורי, ו-Ragusa Superiore, הצד המודרני, התוסס. הטנגו המרגש הזה יוצר חוויה מגוונת ומיוחדת, ובעוד שכפרים אחרים מתהדרים בקסמם העתיק או המודרני, רגוזה מצליחה לשזור את שניהם בצורה חלקה אל תוך פסיפס מורכב של יופי והיסטוריה.

אז כיצד מגיעים לכפר החלומי? מה מיוחד בו? מה הסיפור שלו ומתי בכלל להגיע? איך להעביר בו יום מהאגדות ומהם המאכלים שאסור לנו לפספס שם? הישארו עימנו ואנו מבטיחים לענות על כל אלו.

סיפורו של הכפר רגוזה- צריך שניים לטנגו

בדרומה של סיציליה, האי הגדול ביותר בים התיכון, בין גבעות ירוקות ותחת השמש הסיציליאנית, החל להירקם סיפור, אחד שלא דומה לאף אחד אחר, סיפורו של הכפר רגוזה. 

סיפורו של רגוזה החל כבר לפני למעלה מאלפיים שנה, בתקופתם של היוונים והרומאים העתיקים, כל אחד בתורו הותיר את חותמו על הארץ הקטנה הזו. העיירה גדלה אט אט, מחובקת על ידי  הגבעות המתגלגלות והעמקים הפוריים של דרום מזרח סיציליה, עד ליום גורלי במאה ה-17 שבו רעד כדור הארץ בעוצמה. רעידת האדמה הגדולה של 1693 החריבה חלק גדול מהאזור, הרסה בתים, שכונות ועיירות שלמות, מחקה קהילות. גם רגוזה לא הצליחה להינצל מאותה טרגדיה, אבל מאותו אסון נורא צמח פרק חדש בסיפור.

אנשי רגוזה, קהילה חזקה ומלוכדת, החליטו לבנות הכל מחדש. בעוד שחלקם בחרו להתחיל מחדש את חייהם על גבי גבעה גבוהה יותר, ויצרו את Ragusa Superiore, אחרים נשארו לאחוז במיקומה המקורי של העיירה והולידו מחדש את ה-Ragusa Ibla. ומאז, העיירה התפצלה לשתי אחיות, שתי שכונות ששוכנות זו לצד זו, כל אחת עם אופייה ומאפייניה, אך קשורות זו לזו בהיסטוריה ובלב.

השכונה התחתונה של העיירה, רגוזה איבלה (Ragusa Ibla) קמה מההריסות כמו עוף החול, מעוטרת בפאר של אדריכלות הבארוק הסיציליאנית. הרחובות והבניינים שלה, עם חזיתותיה המעוטרות ומרפסות הברזל היצוקות, לוחשים סיפורים על לידה מחדש וחוסן בלתי נתפס. הקתדרלה של סן ג'ורג'יו, עם גרם המדרגות המלכותי והחזית המרשימה שלה, עומדת כיום כסמל לרוח המתמשכת של העיר.

בינתיים, גם השכונה העליונה, ה- Ragusa Superiore, בנתה עצמה והחלה לשגשג. כאן, הרחובות רוחשים באנרגיה של חיים מודרניים, אך מעולם לא התרחקו מהמורשת שלהם. שני החלקים של רגוזה, כל אחד עם הקצב שלו, מתקיימים באיזון הרמוני, כמו שני בתים של אותו שיר.

במשך מאות שנים הפכה רגוזה לשומרת ההיסטוריה והתרבות. הנתיבים הצרים והחצרות הנסתרות שלה שמרו על סודות של חיים קדומים, בעוד שסצנת הקולינריה הגאה שלה שימרה את טעמי המטבח הסיציליאני המסורתי. אנשי רגוזה, חמים ומסבירי פנים, רק מחכים לתיירים שיבואו להיחשף לסיפור המרגש הזה שנקרא רגוזה.

לבקר ברגוזה זה ממש כמו להיכנס אל תוך ספר אגדות, עולם שבו שבו לכל אבן, לכל כנסייה ולכל חיוך רנדומאלי יש איזה סיפור לספר. כאן, העבר וההווה רוקדים יחד תחת השמש הסיציליאנית, יוצרים מנגינה שמהדהדת בליבם של כל מי שמשוטט ברחובותיה.

מאפייניה הגיאוגרפיים של רגוזה

העיירה הציורית מתגאה במיקום גיאוגרפי ייחודי ובמאפייני נוף מגוונים שתורמים לקסמה המובהק. העיר מחולקת לשני חלקים – Ragusa Ibla (העיר העתיקה) ו- Ragusa Superiore (העיר החדשה). העיר העתיקה של רגוזה שוכנת בעמק פסטורלי בעוד שהעיר החדשה יושבת על ראשה של גבעה, מציעה ניגודיות בולטת בגובה ובנופים. האזור שמקיף את רגוזה מאופיין בשטחו ההררי, כאשר העיר עצמה בנויה על ומסביב לסדרה של גבעות, עמקים וצוקים. רגוזה ניצבת לצדו של נהר אירמיניו הגועש ונחלים קטנים אחרים, אשר השפיעו היסטורית על הפיתוח והחקלאות של העיר. ובעוד שהעיירה עצמה לא נמצאת ישירות על החוף, היא נמצאת במרחק נסיעה קצר מקו החוף היפה של סיציליה. הנוף שמסביב לעיר מעוטר בצמחייה ים תיכונית טיפוסית, כזו שכוללת מטעי זיתים, כרמים ומטעי הדרים, מה שמוסיף ליופי הטבעי של האזור. האזור הכפרי שסביב רגוזה זרוע בתי חווה מסורתיים, וידוע בתוצרת החקלאית שלו, מגבינות ויינות ועד לשמן זית מקומי משובח. 

מזג אוויר ברגוזה- מתי להגיע לביקור?

העיירה רגוזה נהנית מאקלים ים תיכוני מובהק, כזה שמאופיין בעונת חורף מתונה יחסית אך גשומה, ובקיץ חם ויבש. דפוס האקלים הזה הופך אותה ליעד קסום בכל ימות השנה, כאשר כל עונה מציעה משיכה ייחודית משלה. 

עונת הקיץ (יוני עד אוגוסט)

עונה הקיץ מביאה עמה מזג אוויר חם ויבש עם שמיים כחולים בהירים, כשהטמפרטורה הממוצעת לרוב ממריאה מעל ל-30 מעלות צלזיוס. תקופה זו אידיאלית ליהנות מרחובות העיירה ומהחופים של דרום סיציליה, אך יש לקחת בחשבון כי מדובר על תקופה עמוסה בתיירים, בעיקר בחודש אוגוסט שבו גם האירופאים בחופשה. 

עונת הסתיו (ספטמבר עד נובמבר)

תחילת הסתיו היא עדיין עונה חמימה, אך ככל שמתקרבים לחודש נובמבר מזג האוויר נהיה גשום וקריר. הטמפרטורות נעות בין כ-25 מעלות צלזיוס בתחילת ספטמבר ועד ל-15 מעלות באזור נובמבר. תקופה זו אידיאלית עבור חקר האתרים ההיסטוריים והשתתפות בבציר הענבים ובפסטיבלי היין של האזור.

תקופת החורף (דצמבר עד פברואר)

עונה קרה וגשומה, אם כי שלג הוא בגדר חלום רחוק. הטמפרטורות נעות בדרך כלל בין 10 ל-13 מעלות צלזיוס, והימים קצרים יחסית. יש לקחת בחשבון כי העיירה הקטנה עשויה להיות מנומנמת בתקופה זו, עם אתרי תיירות ואטרקציות שיפעלו בשעות מוגבלות או יחדלו מלפעול. 

עונת האביב (מרץ עד מאי)

מזג אוויר מתון ונוח שמתחמם בהדרגה, הטמפרטורות נעות בין כ-15 מעלות בתחילת חודש מרץ ועד ל-22 מעלות בחודש מאי. תקופה זו היא זמן מקסים לגלות את הטבע שמחוץ לעיירה, כשהכל פורח וירוק, והאתרים והאטרקציות נפתחים מחדש בשיא תפארתם. 

אז מתי להגיע?

סוף האביב (אפריל עד מאי) ותחילת הסתיו (ספטמבר עד אוקטובר) נחשבות בדרך כלל לתקופות הטובות ביותר לביקור ברגוזה. מזג האוויר נעים, לא חם מדי לטיולים, והמוני התיירים טרם מגיעים. אם אתם מעוניינים לצאת וליהנות מחופי סיציליה, לחוות פסטיבלים ואירועי תרבות מקומיים, הקיץ הוא זמן מצוין, אם כי חשוב להיות מוכנים לחום ולצפיפות.

רגוזה- היכן ממוקמת וכיצד מגיעים?

העיירה רגוזה ממוקמת בחלק הדרום מזרחי של סיציליה באזור ואל די נוטו (Val di Noto) אשר ידוע בהיסטוריה העשירה שלו ובארכיטקטורה הבארוקית שלאורכו. 

הדרך הטובה ביותר להגיע לכפר רגוזה היא לנחות בנמל התעופה קטאניה-פונטנרוסה (CTA) שממוקם כ-100 קילומטרים מהעיר. זהו שדה התעופה הגדול ביותר בסיציליה, משרת טיסות בינלאומיות ופנימיות רבות, גם מנתב"ג.  משדה התעופה של קטניה ניתן לקחת מונית, אוטובוס מקומי או להשכיר רכב. הנסיעה משדה התעופה לרגוזה לוקחת בדרך כלל בין שעה וחצי לשעתיים.

אם אתם כבר בסיציליה, תוכלו לקחת רכבת לעיירה רגוזה, שמגיעה מרוב רחבי האי ובעיקר מהערים הגדולות כמו קטניה ופלרמו. אם אתם נוסעים מערים איטלקיות גדולות כמו רומא או נאפולי, תצטרכו להחליף רכבות בקטניה או בסירקוזה. 

כמו כן מספר חברות אוטובוסים פועלות בסיציליה ומספקות שירותים לרגוזה מערים גדולות ונמלי תעופה באזור. 

הדרך המומלצת להתנייד בעיירה היא כמובן עם רכב, במיוחד אם אתם מתכננים לחקור את האזורים שמסביב. הכבישים המהירים של סיציליה מתוחזקים היטב, והמסע מציע נופים יפים של האזור הכפרי של סיציליה. נסיעה לרגוזה תיקח לכם כשעה ורבע מעיר החוף סירקוזה, כשעה וחצי מהעיר קטניה וכשעתיים ורבע מהעיירה הפופולארית טאורמינה. אם אתם מגיעים מבירת סיציליה, פלרמו, הנסיעה תיקח לכם קצת פחות מ-4 שעות.

האתרים והאטרקציות של רגוזה

לפני שנצלול אל תוך אותם אתרי תיירות ואטרקציות, חשוב להכיר את המבנה של העיר, שכפי שציינו מחולקת באופן ייחודי לשני חלקים נפרדים: Ragusa Ibla ו- Ragusa Superiore. החלוקה הזו, שילוב מרתק של היסטוריה והתפתחות עירונית, מספרת את סיפורה של עיר שנולדה מחדש בעקבות רעידת אדמה קטסטרופלית במאה ה-17. 

האתרים והאטרקציות של רגוזה איבלה (Ragusa Ibla)

רגוזה איבלה, הלב העתיק של העיר, שוכן בחלקו התחתון של הכפר רגוזה. זהו מבוך של רחובות צרים ומפותלים ומבני בארוק מקסימים שמציגים בפני המבקרים את הפאר ההיסטורי והארכיטקטוני של העיר העתיקה הזו. הרגוזה איבלה, ששוחזרה לאחר רעידת האדמה של שנת 1693, נחגגת כעת כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו ונחשבת כתכשיט של אמנות ואדריכלות בארוק סיציליאנית. שיטוט דרך רחובות האיבלה זה ממש כמו לקחת צעד אחורה בזמן- מסע מרגש דרך כנסיות היסטוריות, ארמונות מדהימים ופיאצות מקסימות, כל אחד מהדהד סיפורים על תקופה מפוארת בהיסטוריה.

קתדרלת סן ג'ורג'יו – Duomo di San Giorgio

קתדרלת סן ג'ורג'יו ברגוזה איבלה, שנחשבת לסמלה של העיר העתיקה של רגוזה, עומדת כעדות מפוארת לארכיטקטורת הבארוק הסיציליאנית ולחוסנו של העם הרגוזאני. הקתדרלה, שנבנתה לאחר רעידת האדמה ההרסנית של 1693, ועוצבה על ידי אדריכל מקומי מוערך בשם רוסריו גגליארדי, החליפה את מקומה של כנסייה שעמדה ממש באותו המקום ונחרבה לאחר אסון הטבע הנורא.

מבחינה אדריכלית, קתדרלת סן ג'ורג'יו ידועה בחזית המפוארת שלה, שנחשבת ליצירת מופת של אמנות הבארוק. החזית מאופיינת בפרטים מורכבים כמו עמודים קורינתיים ופסלים שמייצגים קדושים ודמויות מקראיות. גרם המדרגות החיצוני המרשים של הקתדרלה מוסיף לנוכחותה הדרמטית, יוצר גישה מפוארת שמעצימה את המראה המלכותי שלה.

עם הכניסה לקתדרלה, תיתקלו בחללי פנים מרהיבים שבהם ההקפדה על הפרטים הקטנים ניכרת בכל פינה, מעבודת הטיח המעוטרת ועד לציורי הקיר המרהיבים שמעטרים את התקרות. יצירות האמנות של הקתדרלה כוללות ציורים, פסלים ואלמנטים דקורטיביים שמגלמים את העושר של סגנון הבארוק. השילוב ההרמוני של אמנות ואדריכלות בתוך הקתדרלה יוצר אווירה רוחנית ואסתטית, מרוממת ומהפנטת כאחד.

הפיאצה דואומו (Piazza Duomo)

כמו בערים ועיירות רבות באיטליה, הכיכר המרכזית של העיר היא המקום שבו שוכנת הקתדרלה המקומית המפוארת, וגם כאן ברגוזה הלב ההומה של החלק העתיק של העיר ניצב מחוץ לקתדרלת סן ג'ורג'יו. הפיאצה, מוקפת בבניינים מרשימים בסגנון בארוק ובבתי קפה תוססים, משמשת כמרכז חברתי ותרבותי, מספקת אווירה תוססת במקום שבו מתאספים מקומיים ותיירים כאחד. הפיאצה היא לא רק מקום מושלם לצפייה באנשים, אלא גם נקודת התחלה מצוינת לחקור את הפלאים האדריכליים שמסביב.

גני איבלאו- Giardino Ibleo

בקצה המזרחי של העיירה, הרחק מהרחובות ההומים של החלק החדש של רגוזה, שוכן לו אוצר של טבע עירוני, העתיק מבין ארבעת הגנים הציבוריים של ראגוזה. הג'יארדני איבלאו, שנוסד במאה ה-19, מגלם ברוחו את התחייה של העיר לאחר רעידת האדמה הקטסטרופלית. הגן השליו הוא מרחב שבו היסטוריה, אמנות וטבע משתלבים זה בזה, מציע למבקרים מפלט שליו בתוך פאר הבארוק של העיר העתיקה של רגוזה.

כשנכנסים לג'יארדינו איבליו, מקבל את פניכם נוף מטופח שמשרה מיד תחושת שלווה ונועם. הגן מעוצב בסגנון איטלקי קלאסי, כזה שמתאפיין בפריסה סימטרית, מדשאות ירוקות שופעות וגדר חיה גזומה לפרטי פרטים. עצי דקל גבוהים, צמחייה ים תיכונית ושבילים מוצלים יוצרים סביבה אידילית לטיול נינוח או לרגע שקט של מחשבות וקנאה.

מיקומו של הגן מציע נופים מדהימים של גבעות ועמקים, והספסלים שניצבים בפסטורליות לאורכו של הפארק מזמינים אתכם לשבת ולהתפנק מהסביבה הציורית. ומלבד יופיו הטבעי, הג'יארדינו איבליו מלא באלמנטים ארכיטקטוניים ותרבותיים, כשבגבולותיו תמצאו מספר כנסיות, לכל אחת משמעות היסטורית וארכיטקטונית משלה. כנסיות אלו, שחלקן מתוארכות למאה ה-15, מוסיפות שכבה של עומק היסטורי לסביבה השלווה של הגן.

הסביבה הבטוחה והשלווה של הגן הופכת אותו למקום פופולארי עבור משפחות. ניתן לראות ילדים משחקים על המדשאות, בעוד שהמבוגרים נהנים מהליכות קלילות או משיחות סתמיות על הספסלים. 

זהו המקום המושלם להעביר בו בוקר נעים בפיקניק איטלקי קלאסי או אחר צהריים נפלאים ומלאי מרץ.

Ragusa
קתדרלת סן ג'ורג'יו המרהיבה
Ragusa
גני איבלאו- מפלט טבעי כפרי

כנסיית סנטה מריה- Chiesa di Santa Maria delle Scale

כנסייה זו היא אחד מהמבנים הבודדים ששרדו את רעידת האדמה של 1693, מציגה שילוב של סגנונן גותי ואלמנטים בארוקיים. הכנסייה מספקת עדות להיסטוריה הארוכה של העיר וליכולתה למזג השפעות אדריכליות שונות בצורה הרמונית. פנים הכנסייה חגיגי ויפה, מכיל כמה יצירות אמנות בעלות משמעות היסטורית.

רחובות העיר העתיקה

הרחובות של רגוזה איבלה, שידועים ביופיים הקסום, ספוגים בהיסטוריה ובקסם הבארוק. הנה כמה מהרחובות הראשיים והציוריים ביותר שתופסים את המהות של העיירה הכובשת הזו:

  1. רחוב ויה דואומו (Via Duomo)- ויה דל דואומו הוא אחד הרחובות החשובים ביותר ברגוזה איבלה, מוביל ישירות אל הקתדרלה של סן ג'ורג'יו, התכשיט הארכיטקטוני של העיר. רחוב זה מכיל שורה של מבנים וארמונות בארוק אלגנטיים, כל אחד מספר את סיפורי העבר שלו. השילוב ההרמוני של סגנונות אדריכליים והפרטים המורכבים של החזיתות הופכים אותו לפינוק ויזואלי.
  2. Corso XXV Aprile-  אחד מהרחובות התוססים ביותר בראגוזה איבלה, העורק הראשי של המרכז ההיסטורי של הכפר. הרחוב מאופיין באווירה תוססת, עם חנויות רבות, בתי קפה ומסעדות ששוכנים במבנים היסטוריים משוחזרים להפליא. 
  3. Via Capitano Bocchieri- רחוב ציורי שעבור מטיילים רבים נחשב לגולת הכותרת של רגוזה איבלה. הרחוב מתפתל לאורכו של לב המרכז ההיסטורי, כשלצדו בניינים היסטוריים עם חזיתות מדהימות, מרפסות מעוטרות בפרחים ומדרגות אבן ישנות שיוצרות סצנה סיציליאנית מובהקת.
  4. Via Scala- ויה סקאלה הוא הרחוב שמחבר בין שני חלקי העיר, שביל היסטורי שמציע מעבר ייחודי בין החלקים העתיקים והחדשים של רגוזה. כאן, עם עלייתכם במדרגות, תזכו לנופים פנוראמיים של האזור שמסביב. 

האתרים והאטרקציות של העיר החדשה של רגוזה (Ragusa Superiore)

הרגוזה סופריורה, המקבילה המודרנית של רגוזה איבלה, יושבת בחלק הגבוה של העיר, משקיפה ושומרת על המרכז ההיסטורי. אזור זה, שפותח לאחר רעידת האדמה, מייצג את הפנים החדשות של רגוזה, מסומן על ידי אדריכלות ותכנון עירוני עכשוויים יותר. למרות שהיא שומרת על קשר הרמוני עם השורשים ההיסטוריים שלה, הרגוזה סופריורה מציעה אווירה שונה – עם רחובות רחבים יותר, שירותים מודרניים וסגנון חיים עכשווי. בחלק הזה של העיר תוכלו באמת לחזות בחיי היומיום של המקומיים, הכל על רקע נופים מרהיבים של הנוף הסיציליאני שמסביב.

קתדרלת סן ג'ובאני- Duomo di San Giovanni Battista

הדואומו די סן ג'ובאני בטיסטה היא דוגמה נהדרת לארכיטקטורת בארוק מאוחרת. נבנתה מחדש לאחר רעידת האדמה של 1693, המוסד הדתי המפואר כולל חזית מרשימה עם פסלים מורכבים וכיפה ניאו-קלאסית בולטת. בפנים, הקתדרלה מעוטרת בציורי קיר יפהפיים ויצירות אמנות.

המוזיאון הארכיאולוגי של רגוזה- Museo Archeologico Ibleo

המוזיאון הארכיאולוגי איבלאו, שממוקם ב-Ragusa Superiore, מציע מסע מרתק בהיסטוריה העתיקה של האזור. המוזיאון מכיל אוסף רחב של ממצאים ארכיאולוגיים מהאזור, בעיקר חפצים יווניים ורומיים שמספקים תובנה על העבר ההיסטורי העשיר של האזור. זהו אתר חובה עבור חובבי היסטוריה וכל מי שמתעניין בשורשים העתיקים של סיציליה.

פאלאצו ברטיני- Palazzo Bertini

פאלאצו ברטיני, עם חזיתות הבארוק המרשימות שלו שכוללות עיטורים ייחודיים, הוא פנינה ארכיטקטונית בולטת בראגוזה סופיריורה. העיצובים המורכבים והמבנה האלגנטי של הארמון הם דוגמא מושלמת למורשת האדריכלית העשירה של העיר. ביקור בפאלאצו ברטיני הוא הזדמנות לחזות ביצירתיות ובאמנות של אדריכלות הבארוק העתיקה.

שדרת קורסו איטליה- Corso Italia

כמו בכל עיר שמכבדת את עצמה, גם רגוזה מתהדרת ברחוב קניות מרכזי, קורסו איטליה, רחוב תוסס מלא בחנויות, בתי קפה ומסעדות, מציע ניגוד עכשווי לקסם ההיסטורי של רגוזה איבלה. זהו המקום המושלם לחוות את אורח החיים המודרני של העיר וליהנות מקניות או להירגע באחד מבתי הקפה הרבים תוך ספיגת האווירה המקומית.

הגשרים של רגוסה

הגשרים שמחברים את Ragusa Ibla ו-Ragusa Superiore הם פלאים הנדסיים היסטוריים אשר מציעים נופים מרהיבים של שני חלקי העיר. הבולטים שבהם הם פונטה וקיו (Ponte Vecchio Ragusa) ופונטה  נואובו (Ponte Nuovo Ragusa). גשרים אלה לא רק משרתים מטרה מעשית אלא גם נחשבים לציוני דרך משמעותיים שמייצגים את האחדות של רגוזה הישנה והחדשה.

ימי טיול מהכפר רגוזה

עם ההיסטוריה העשירה והארכיטקטורה הבארוקית המדהימה שלה, העיירה רגוזה משמשת גם כבסיס מצוין לחקור את האטרקציות המגוונות של דרום מזרח סיציליה. ישנם מספר טיולי יום פופולאריים מרגוזה שמציעים שילוב של חוויות תרבותיות, היסטוריות וטבעיות. הנה כמה מימי הטיול המומלצים:

  1. העיירה מודיקה- Modica

מרחק מרגוזה: כ-15 ק"מ.

העיירה מודיקה הינה אתר מורשת עולמי של אונסק"ו, מפורסמת בשל ארכיטקטורת הבארוק שלה וזכתה לשם עולמי בזכות השוקולד הייחודי שלה, שנעשה בשיטות אצטקיות עתיקות. הכנסיות של העיירה, כמו קתדרלת סן ג'ורג'יו וכנסיית סן פייטרו, הן פנינים ארכיטקטוניות והרחובות המקסימים וחנויות האומנים שלאורכה מוסיפים עניין לאוצר ההיסטורי שהיא.

  1. הכפר שיקלי- Scicli

מרחק מרגוזה: כ-25 ק"מ.

תכשיט בארוק נוסף, הכפר שיקלי מציע סביבה ציורית עם ארכיטקטורה מדהימה, רחובות צרים ואווירה תוססת. בלב העיירה תמצאו את ה-פאלאצו בנבנטאנו (Palazzo Beneventano) וכנסיית סן מתאו (Chiesa di San Matteo), שני אתרים שחובה לבקר בהם.

  1. הכפר נוטו (Noto)

מרחק מרגוזה: כ-50 ק"מ.

העיירה נוטו, שידועה בכינוי "בירת הבארוק", היא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו, עיירה קסומה וקטנטנה שניצבת מרחק נגיעה מחופי סיציליה. קתדרלת נוטו היא אחת מגולות הכותרת של העיירה, בעוד שהרחובות והכיכרות האלגנטיים שלה, שלאורכם בתי קפה וג'לטריות, מספקים חוויה מענגת.

התענוגות הקולינריים של רגוזה

העיירה הקטנה רגוזה מתגאה בסצנה קולינרית עשירה שמשקפת את ההיסטוריה המגוונת של האי ואת המגוון החקלאי שבאזור הירוק והשופע. המטבח כאן הוא תערובת מענגת של טעמים סיציליאניים מסורתיים, עם מרכיבים מקומיים ונגיעות ייחודיות. הנה כמה מנות שאתם חייבים לטעום בביקור בכפר:

גבינת Ragusano: גבינה חצי קשה מיושנת שעשויה מחלב של פרות מגזע מודיקנה מקומי. לגבינה טעם חזק ותוכלו למצוא אותה באינספור מנות סיציליאניות.

טיפ מאיתנו: תיהנו ממנה כחלק ממגש אנטיפסטי, מגוררת מעל פסטה, או פשוט התענגו על פרוסה עם חתיכת לחם פריך.

פסטה קאוואטי עם ראגו חזיר (Cavati Pasta): קאוואטי היא סוג של פסטה מסורתית ברגוזה, לרוב מגולגלת ביד ומוגשת עם ראגו חזיר עשיר. הרוטב נעשה בבישול איטי והוא מכיל טעמים עשירים של עשבי תיבול מקומיים.

סקאצ'ה (Scacce): מאפים מלוחים, מזכירים קצת קלצונה, במילוי מרכיבים שונים כמו עגבנייה, בצל, גבינה וחצילים. מנה מושלמת לארוחה קלה, ניתן למצוא אותה בהרבה מאפיות מקומיות.

השוקולד של מודיקה: למרות שמקורו בעיירה הסמוכה מודיקה, השוקולד הייחודי הזה הוא מעדן מפורסם בכל האזור. הוא ידוע במרקם הייחודי שלו והמתכון הינו מתכון אצטקי עתיק.

טיפ מאיתנו: נסו טעמים שונים כמו וניל, קינמון או צ'ילי, וכך תגלו את הטעם והמרקם הייחודיים של השוקולד הזה.

קנולי סיציליאני (Sicilian Cannoli): קנולי הם צינורות מאפה פריכים במילוי גבינת ריקוטה מתוקה וקרמית. הם מאפה סיציליאני מפורסם וקינוח אהוב ברגוזה.

טיפ מאיתנו: תיהנו מקנולי טרי מפסטיצ'ריה (קונדיטוריה מקומית), שם הם ממלאים את המאפה ממש לפני ההגשה כדי לשמור על הקראנץ' המושלם.

יינות מקומיים: האזור שמסביב לרגוזה ידוע בכרמים שלו וביינות המצוינים שמייצר, המובחר שבהם הוא ה-Cerasuolo di Vittoria, 

טיפ מאיתנו: בקר ביקב מקומי בסיור טעימות כדי לחוות את העומק והמגוון של היינות הסיציליאניים.

המסעדות המומלצות ברגוזה

Duomo Ristorante

מטבח: גורמה, סיציליאני עכשווי.

מסעדת ה-Duomo של השף האיטלקי המפורסם Ciccio Sultano היא מסעדה בעלת כוכבי מישלן שמציעה פרשנות מחודשת ומתוחכמת של מנות סיציליאניות מסורתיות. המסעדה ידועה בשירות יוצא הדופן שלה, באווירה האלגנטית ובתפריט הטעימות המעוצב והטעים.

מיקום: בלב רגוזה איבלה.

כתובת המסעדה: Ibla, Via Capitano Bocchieri, 31, 97100 Ragusa RG.

מומלץ להזמין מקום מראש.

Ristorante Locanda Don Serafino – Relais & Châteaux

מטבח: גורמה איטלקי וסיציליאני.

פנינה נוספת בעלת כוכבי מישלן, מסעדת 'לוקנדה דון סראפינו', אשר ידועה בגישה החדשנית שלה לחומרי גלם מקומיים, ממוקמת בתוך מערה טבעית שהמעניקה אווירה קולינארית ייחודית ואינטימית.

מיקום: ליד מרכז Ragusa Ibla.

כתובת המסעדה: Via Avvocato Giovanni Ottaviano, 13, 97100 Ragusa RG.

מומלץ להזמין מקום מראש.

Cenobio • Osteria dei Frati

מטבח: איטלקי, ים תיכוני.

מסעדת Cenobio ידועה במנות היצירתיות שלה שממזגות טעמים מסורתיים עם טכניקות מודרניות. המסעדה מציעה סביבה נעימה ומרפסת עם נוף ציורי של Ragusa Ibla.

מיקום: בתוך גניGiardino Ibleo  שב- Ragusa Ibla.

כתובת המסעדה: Viale Margherita, 41, 97100 Ragusa RG.

Trattoria La Bettola

מטבח: סיציליאני מסורתי.

עבור חווית אוכל סיציליאנית פשוטה ואותנטית, אך טעימה ומענגת, מסעדת הטרטורייה הזו היא החביבה המקומית. המסעדה מגישה מנות משביעות וטעימות באווירה חמה ומסבירת פנים.

מיקום: Ragusa Ibla.

כתובת המסעדה: Largo Camerina, 7, 97100 Ragusa RG.

Ristorante Quattro Gatti

מטבח: איטלקי, ים תיכוני.

מסעדת קוואטרו גאטי, שידועה במנות פירות הים והפסטה המעולות שלה, מציעה חווית אוכל מענגת עם התמקדות בחומרי גלם טריים ואיכותיים.

מיקום: Ragusa Ibla.

כתובת המסעדה: Via Valverde, 95, 97100 Ragusa RG.

כמה זמן להקדיש לחופשה בעיירה רגוזה?

זמן הביקור שלכם ברגוזה תלוי במידה רבה בתחומי העניין שלכם ובמה שאתם מתכננים לעשות במהלך שהותכם. העיירה מציעה שילוב עשיר של היסטוריה, תרבות, ארכיטקטורה וגסטרונומיה, והקרבה שלה לכפרי בארוק מקסימים ולאטרקציות אחרות בדרום סיציליה הופכות אותה גם לבסיס מצוין לחקור את העיירות שמסביב.

שהות קצרה (1-2 ימים) מושלמת עבור ביקור בגולות הכותרת של העיירה, הארכיטקטורה הבארוקית של Ragusa Ibla, הקתדרלה של סן ג'ורג'יו, גני ג'יארדינו איבלו וביקור גם במסעדות המעולות של העיר. משך הזמן האידיאלי לשהייה בעיר יהיה כנראה בין 3 ל-4 ימים, אז תוכלו לחקור את מיטב האטרקציות והאתרים של העיירה וגם להספיק לצאת ליום או יומיים בכפרים ובעיירות הסמוכים. עם 5 ימים ומעלה, תוכלו לטבול את עצמכם בתרבות של האזור ולחקור את דרום סיציליה בצורה רחבה. תוכלו לבקר ביעדים רחוקים יותר כמו נוטו, סירקוזה, או אפילו החופים היפים שלאורך קו החוף הסיציליאני. 

לסיכום, באם אתם מחפשים חוויה רחוקה מרחובות המבוך של ונציה, מרוחקת גם מההמולה של מרכז העיר רומא, ושונה ב-180 מעלות מסצנת האופנה של מילאנו, אז רגוזה, היא המפלט האידיאלי עבורכם. כאן, הארכיטקטורה הבארוקית עשירה ומפוארת כמו גבינה מקומית מיושנת, והדיאלקט המקומי מתוק ובלתי מובן כמו שיר אהבה עתיק. בין אם אתם חובבי היסטוריה, אניני טעם קולינריים, או סתם כאלו שמחפשים לשכלל את אמנות הסייסטה של ​​אחר הצהריים תחת השמש הסיציליאנית, רגוזה מציעה פרוסת גן עדן איטלקי ללא תופעת הלוואי שנקראת המולת התיירים. 

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן