סיציליה
Search
Close this search box.

כרטיסים

אגריג'נטו (Agrigento) – מדריך מקיף למטיילים

אגריג'נטו (Agrigento) – מדריך מקיף למטיילים

Agrigento

עזרה עם תכנון החופשה בסיציליה?

אגריג'נטו (Agrigento) – מדריך מקיף למטיילים

מסע היסטורי דרך 'עיר עמק המקדשים'

הכפר אגריג'נטו (Agrigento), ששוכן בדרומה של סיציליה, הוא פנינה נסתרת ומפוארת שבה הדים של תרבויות עתיקות משתלבות בהרמוניה עם המקצבים התוססים של החיים המודרניים. הכפר הציורי הזה, בעל היסטוריה אדירה ומגוונת, מזמין את מבקריו להיכנס אל תוך ספר אגדה, כזה שיחשוף בפניכם ציוויליזציות שונות ויספר לכם כיצד עיצבו את עולמנו. 

דמיינו לעצמכם שוטטות בסמטאות צרות מרוצפות אבן, שבהן לחישותיהם של היוונים, הרומאים והנורמנים העתיקים כאילו מהדהדות מהקירות. אגריג'נטו הוא מקום שבו לא רק זוכרים את ההיסטוריה, אלא מרגישים אותה בכל פינה, בכל אבן ובכל סמטת רחוב. האווירה מלאה במורשתן של אימפריות, בניצחונות האמנות האנושית ובחוסנה של הקהילה המקומית שעמדה בחולות הזמן.

הכפר הקטן, שנמצא מרחק נגיעה מהים התיכון הכחול, הוא קנבס מפואר של צבעים וגוונים. כאן, שדות זהובים פוגשים את הים הכחול העמוק מתחת לשמש הסיציליאנית, יוצרים רקע ציורי שלעתים מרגיש כמו חלום. רוח הים העדינה, מתערבבת עם ניחוח מטעי זיתים ופרחי בר, ​​ממלאת את האוויר בתחושות של אושר ושלווה שמרגיעות את הנשמה.

וככל שתעמיקו בתוך סמטאות הכפר המפתה הזה, תתקבלו על ידי החום וההתלהבות של תושביו, כשהחיוכים שלהם זוהרים לפחות כמו השמש הסיציליאנית, והסיפורים שלהם עשירים כמו הארץ עצמה. התושבים הם הלב של אגריג'נטו, מזמינים אתכם לחלוק במסורות שלהם, במטבח שלהם ובשמחתם. בכל שוק, בכל בית קפה ובכל כיכר ישנה הזדמנות להתחבר, ללמוד ולהיות חלק מקהילה שמכבדת את שורשיה תוך אימוץ העתיד.

באגריג'נטו, כל צעד הוא ריקוד עם ההיסטוריה, כל מבט הוא נברשת של קריסטל מפואר, מקום בו הישן והחדש מתכנסים לסימפוניה של חוויות.

אז בואו נצא לגלות את הכפר המהפנט הזה:

למה דווקא אגריג'נטו?

לפני שנעמיק בפיתוי הייחודי של אגריג'נטו, חשוב להכיר בתמונה הרחבה יותר שממסגרת את הכפר הסיציליאני הקסום הזה. אגריג'נטו, כמו מקומות רבים עם שורשים היסטוריים עמוקים, מציג פסיפס מורכב שאינו רק נופים ציוריים וחורבות עתיקות. הוא אולי לא תובע את התואר הכפר היפה ביותר באיטליה, וכמו אזורים רבים, הוא מתמודד עם אתגרים משלו בדמות שכונות עוני ומאבקים יומיומיים של תושביו, אך עם זאת, זה בדיוק מהות הקסם האיטלקי, שילוב של פגמים והדר שמוסיף לאותנטיות ולמשיכה של אגריג'נטו. הכפר אינו מסתיר את צלקותיו; במקום זאת, הוא עונד אותן כתגים של חוסן. האמת הבלתי מעורערת הזו מוסיפה עומק לחוויית הביקור בו, מציעה הבנה משמעותית ומבוססת יותר של העבר וההווה של סיציליה. לא תמצאו בו סמטאות מתחנפות ומצועצעות כמו בערים התיירותיות יותר בסיציליה ובאיטליה כולה, וזה סוד הקסם שלו. 

הפופולאריות והמשיכה של אגריג'נטו כיעד תיירותי לא נעוצות רק ביופיו, אלא בהיסטוריה העשירה שלו, בתרבות התוססת ובחמימות חסרת הגבולות של תושביו. השילוב הזה של הגולמי והמעודן, ההיסטורי והעכשווי, הוא שהופך את אגריג'נטו ליעד מיוחד ופופולרי באמת.

הנה הסיבות שמושכות את מבקרי הכפר:

  1. מוזיאון חי להיסטוריה עתיקה: הכפר אגריג'נטו הוא מוזיאון חי של היסטוריה, ביתם של כמה מהשרידים הארכיאולוגיים השמורים באיטליה כולה. בניגוד למוזיאונים שבהם ההיסטוריה נשמרת מאחורי לוחות זכוכית, כאן, היא משולבת במרקם הכפר עצמו. הפלאים הארכיאולוגיים, לרבות 'עמק המקדשים' המפורסם שנדבר עליו בהמשך, מציעים קשר ישיר לעולם העתיק, מאפשרים למבקרים ללכת בעקבות דמויות היסטוריות מלפני אלפי שנים
  2. יופי טבעי מרהיב: הכפר שוכן על רקע נופים מדהימים- מצוקים עוצרי נשימה המשקיפים על הים התיכון ועד לאזור הכפרי השליו שמעוטר בעצי שקד וזית, אגריג'נטו מציע יופי טבעי פשוט ומופלא. זהו גן עדן לחובבי טבע וצלמים כאחד, מציע הזדמנויות אינסופיות ללכוד את תמצית הנוף הקסום של סיציליה.
  3. מסע קולינרי בזמן: המטבח הסיציליאני ידוע בכל העולם, ואגריג'נטו היא מרכז שבו מתכונים בני מאות שנים וחדשנות קולינרית מודרנית מתלכדים. כל מנה מספרת סיפור על הארץ ואנשיה, מפירות הים הטריים שנתפסו בים הסמוך ועד לטעמים העשירים והלבביים של היבשה.
  4. הכנסת אורחים סיציליאנית: אנשי אגריג'נטו הם הלב והנשמה של הכפר. האירוח החם וההתלהבות האמיתית שלהם לחלוק את התרבות שלהם גורמים למבקרים להרגיש לא כמו תיירים, אלא כמו אורחים מכובדים. התקשרות עם המקומיים מספקת תובנות על דרך החיים הסיציליאנית ומוסיפה מימד אחר ומרגש לחוויית הטיול.
  5. שער לחקר סיציליה: מיקומו האסטרטגי של הכפר, הופך את אגריג'נטו לבסיס אידיאלי לחקר האזור הרחב יותר של דרום סיציליה. בין אם מדובר ביציאה לעיירות היסטוריות אחרות, רחצה בחופים בתוליים, או חקר החלק הפנימי המחוספס של האי, הכפר מציע גישה נוחה לחוויות המגוונות שסיציליה מציעה.

סיפורו ההיסטורי של הכפר אגריג'נטו

בין הגבעות המתגלגלות של דרום סיציליה ומי התכלת של הים התיכון, שוכן לו הכפר אגריג'נטו, ממלכה עתיקה צבעונית ומפוארת, כזו שנצבעה ועוצבה על ידי אינספור תרבויות ועולמות. 

פעם פעם, לפני שאגריג'נטו הייתה מוכרת בשמה הנוכחי, במקום שכן אקרגס (Akragas) – תכשיט זוהר שנוסד על ידי מתיישבים יוונים קדומים בסביבות שנת 580 לפני הספירה. המתיישבים הראשונים ראו את הפוטנציאל באדמות הפוריות ובמיקומו האסטרטגי שעל החוף, ותחת טיפוחם, פרח הכפר הקטנטן והפך לאחת מהעיירות המשגשגות באזור הים התיכון, מגדלור של תרבות, אדריכלות ופילוסופיה יוונית.

גם כיום בשיטוט דרך חורבות העיר העתיקה, כמעט וניתן לשמוע את הדי השווקים ההומים, הוויכוחים הפילוסופיים באגורה העתיקה והתרועות באצטדיונים האתלטיים של הכפר. המקדשים המפוארים והמלכותיים שבו, שנשתמרו באופן מרהיב עד היום, מספרים סיפורים על עם המסור לאלוהיו – מסירות כה עמוקה עד שהולידה כמה מהמקדשים היוונים המפוארים ביותר, כאלו שמתחרים אפילו באתונה.

אבל,גלגל הזמן הסתובב, ואקרגס, כמו ערים רבות, התמודדה עם גאות ושפל. הקרתגים הגיעו ראשונים, בזזו את העיר במצור אכזרי, ולאחר מכן הגיעו הרומאים, ששינו את שמו של הכפר לאגריגנטום. תחת השלטון הרומי העיר פרחה מחדש, הפכה לשם דבר בשל סצנת התרבות והאמנות שלה. גם את שרידי הציוויליזציה הרומית ניתן עדיין לראות בחורבות המפלפלות את הנוף ברחבי הכפר.

העיר עברה תחת שלטונות רבים- ביזנטים, ערבים, נורמנים – כל אחד השאיר כמובן את חותמו הייחודי. תקופת ימי הביניים הביאה עמה פלאים אדריכליים חדשים לעיירה, כאלו שמשלבים אומנות ערבית עם פאר נורמני. רחובות אגריג'נטו הפכו לקנבס של ממש, משקף את מיזוג התרבויות שעיצבו את זהותו הייחודית.

וככל שחלפו השנים, הכפר הקטן צפה באימפריות קמות ונופלות, הוא היה עד להולדת האומה האיטלקית ומלחמת העולם הראשונה והשנייה, כשלאורך כל השינויים והתלאות, אגריג'נטו נשאר, איתן וגאה, עדות חיה לעבר המפואר.

כיום, אגריג'נטו הוא לא עוד כפר איטלקי סיציליאני, אלא קפסולת זמן, מקום שבו אלפי שנים של היסטוריה נושמת דרך האבנים העתיקות והרוח לוחשת סיפורים על תקופות עברו. זה מקום שבו לכל פינה יש סיפור, לכל הרס זיכרון. 

וכשהשמש שוקעת מעל עמק המקדשים המפואר, מטילה זוהר זהוב על העמודים העתיקים, אי אפשר שלא להרגיש חלק מהסיפור המתמשך הזה, סיפור שהחל לפני למעלה מאלפיים שנה וממשיך להתגלגל עד היום.

כיצד להגיע לאגריג'נטו?

העיירה אגריג'נטו, שוכנת באזור הדרומי של סיציליה, נהנית ממיקום אסטרטגי וציורי שהיה המפתח למשמעותה ההיסטורית ולמשיכה הנוכחית שלה. שוכנת על גבעה שמשקיפה על המים התכולים של הים התיכון, מוקפת בעמקים עבותים ובנופים קסומים. העיר נמצאת בחלקה המערבי של סיציליה, רחוקה יחסית מהערים הגדולות של האי כמו פלרמו או קטניה, אך מציעה אפשרות נפלאה לחקור את האזור הבתולי והקסום הזה.

נמל תעופה קרוב

שדות התעופה הקרובים לעיירה אגריג'נטו הם נמל התעופה של פלרמו (Aeroporto di Palermo Falcone e Borsellino) ונמל התעופה של קטניה (Aeroporto di Catania).

נמל התעופה של קטניה נמצא מרחק של כשעתיים נסיעה מאגריג'נטו, ואליו מגיעות טיסות בינלאומיות ופנימיות, גם טיסות ישירות מנתב"ג.

נמל התעופה של פלרמו נמצא גם הוא מרחק של כשעתיים נסיעה מאגריג'נטו, ואליו מגיעות טיסות בינלאומיות (בעיקר אירופאיות) ופנימיות מכל רחבי איטליה. לפלרמו אין טיסות ישירות מנתב"ג (נכון לשנת 2023). 

עם ההגעה לכל אחד משדות התעופה, ניתן לשכור רכב או לקחת אוטובוס או רכבת כדי להגיע לאגריג'נטו.

תחבורה ציבורית

אם אתם כבר נמצאים בסיציליה ומתניידים בה ללא רכב, ניתן להגיע לכפר אגריג'נטו באמצעות רכבת או אוטובוס.

העיירה אגריג'נטו מקושרת היטב ברכבת, עם שירותים שפועלים מערים גדולות בסיציליה כמו פאלרמו וקטאניה. הנסיעה ברכבת מציעה מסלול נופי שמאפשר למטיילים לחזות באזור הכפרי היפה של סיציליה. תחנת הרכבת של אגריג'נטו, Stazione Centrale di Agrigento, משמשת כשער לעיר. 

גם שירותי אוטובוס מחברים את אגריג'נטו עם ערים אחרות בסיציליה. אוטובוסים הם אופציה נוחה וחסכונית, מציעים מסלול ישיר לעיר. מסוף האוטובוסים הראשי באגריג'נטו ממוקם במיקום מרכזי, מה שמקל על המטיילים.

למטיילים שמגיעים מאזורים אחרים של איטליה או רחבי הים התיכון, מעבורות לסיציליה הן אופציה הרפתקנית. נמלים כמו Porto Empedocle, קרובים לאגריג'נטו, משמשים כנקודות עגינה למעבורות מרחבי איטליה.

עם רכב

אם אתם מתניידים עם רכב, ניתן כמובן להגיע בקלות לעיירה, שנמצאת מרחק נסיעה של כשעתיים מהערים פלרמו או קטניה, כשעתיים וחצי מטאורמינה וכשלוש שעות ממסינה. 

האתרים והאטרקציות של אגריג'נטו

עמק המקדשים של אגריג'נטו (Valle dei Templi)

אין מטייל שמגיע לכפר אגריג'נטו מבלי לבקר בעמק המקדשים שלו, היהלום שבכתר הכפר ואולי של האזור כולו. מדובר על אתר מורשת עולמית של אונסק"ו, אחת מהדוגמאות המרהיבות והמפוארות בעולם של אמנות ואדריכלות של יוון העתיקה. עמק המקדשים הוא לא רק אתר ארכיאולוגי, אלא סמל למורשת האדריכלית והתרבותית היוונית, אחת מהעדויות המשמעותיות ביותר של הציוויליזציה היוונית העתיקה בים התיכון.

עמק המקדשים הוא 1,869 דונמים של מקדשים עתיקים ומבנים יווניים מפוארים, ולמרות שמו, עמק המקדשים ממוקם על רכס ולא על עמק. עמק המקדשים הוא למעשה העיר העתיקה אקראגס, עליה דיברנו בהיסטוריה של הכפר אגריג'נטו, מושבה יוונית שנוסדה במאה ה-6 לפני הספירה והייתה לאחת מהערים המובילות באזור בעת העתיקה. שגשוגה של העיר הוביל לבניית מקדשים רבים ומבני ציבור מפוארים, שנשתמרו באופן מהפנט עד ימינו אנו. העמק מורכב ממספר דו ספרתי של מקדשים, חלקם עומדים כמעט בשלמותם וחלקם מציגים בפנינו רק חורבות והריסות. 

עמק המקדשים ראה את עלייתן ונפילתן של תרבויות שונות, ביניהן הקרתגים, הרומאים, הביזנטים, ולאחר מכן הערבים והנורמנים. כל אחד השאיר את חותמו על האתר, אם כי השרידים הבולטים והמשמעותיים ביותר הם אלה מהתקופה היוונית.

המקדשים שאסור לכם לפספס בעמק המקדשים

מקדש קונקורדיה (Tempio della Concordia): מקדש קונקורדיה, שנבנה בסביבות 430 לפני הספירה, נחשב לאחד מהמקדשים היוונים השמורים ביותר שקיימים בעולם. שרידותו נובעת בעיקר מהפיכתו לבזיליקה נוצרית במאה ה-6, שסייעה לשמר את המבנה וטיפחה אותו במשך מאות שנים. המקדש בנוי מעמודי ענק שמבטאים את המצוינות האדריכלית של אותה התקופה.

מקדש הרה לאסיניה (Tempio di Hera Lacinia):  נבנה בשלהי המאה ה-5 לפני הספירה, מקדש זה נבנה לכבוד אלת הנישואין והלידה, ניצב בצורה מלכותית על גבי גבעה. גודלו המשמעותי ושרידי העמודים המסיביים שלו מספקים תובנות מרתקות לגבי הפאר של האדריכלות הדתית היוונית.

מקדש הרקלס (Temple of Heracles):  כאחד מהמקדשים העתיקים ביותר בעמק, מקדש הרקלס תופס מקום מיוחד בהיסטוריה היוונית, מוקדש לגיבור הנערץ הרקולס. למרות שרובו חורבות כיום, שרידי 21 העמודים שלו מרמזים לנו על קנה המידה הגדול המקורי והסגנון האדריכלי היווני המסורתי שלו.

מקדש זאוס האולימפי (Tempio di Zeus Olimpio): מקדש זאוס האולימפי, שנבנה כדי להנציח את הניצחון על קרתגו בקרב בסביבות שנת 480 לפני הספירה, היה אחד המקדשים הגדולים ביותר שנוצרו, אך למעשה הוא נותר לעד בלתי גמור. המאפיינים האדריכליים הייחודיים שלו כללו אטלסים ענקיים, דמויות אבן במקום עמודים, ששברים מהם עדיין מעידים על קנה המידה השאפתני שלו.

מקדש קסטור ופולוקס  Tempio dei Dioscuri)): מוקדש לאלים התאומים קסטור ופולוקס, מקדש זה הוא כיום סמלה האייקוני של העיירה אגריג'נטו, שכן המקדש שוחזר במאה ה-19 משברי מקדשים שונים. 

מקדש אסקלפיוס (Tempio di Esculapioκ): ממוקם הרחק מהרכס הראשי, מקדש אסקלפיוס, 'מקדש אל הרפואה', היה מקדש לריפוי ולעלייה לרגל. המקדש הקטן הוא מוקד אינטימי ומרתק, עומד בניגוד מוחלט לפאר המונומנטלי של המקדשים האחרים.

מקדש הוולקן (Tempio di Vulcano): מוקדש לוולקן, אל האש, תאריך הבנייה המדויק של מקדש הוולקן נותר לא ברור. למרות שרובו כיום חורבות, הוא נחשב לאחד מהמרתקים בעמק המקדשים.

מידע חשוב

הכניסה לאתר הינה בתשלום. ניתן לרכוש כרטיס כניסה בלבד או כרטיס עם מדריך אודיו או כמובן סיורים מודרכים שיוצאים מרחבי סיציליה, שיכולים להעשיר את החוויה שלכם בתובנות היסטוריות. 

המלצה שלנו- רכשו כרטיסים מראש כדי להימנע מתורים ארוכים.

שעות הפתיחה של האתר: כל יום בין השעות 9:00-23:00. מומלץ להתעדכן בשעות הפתיחה טרם ביקורכם, שכן אלו משתנות מעת לעת.

מיקום: העמק ממוקם ממש מחוץ לעיר אגריג'נטו, והוא נגיש בקלות ברכב, אוטובוס או מונית. ישנה חניה זמינה ליד הכניסה לאתר.

הזמן הטוב ביותר להגיע: בוקר מוקדם או אחר הצהריים המאוחרים הם אידיאליים כדי להימנע מהחום של הצהריים והמוני התיירים. האתר מציע גם אווירה נפלאה ומיוחדת בשעת השקיעה.

כמה זמן להקדיש: לפחות 4-5 שעות.

המוזיאון הארכיאולוגי של אגריג'נטו (Museo archeologico regionale Pietro Griffo)

המוזיאון הארכיאולוגי של אגריג'נטו, שנקרא מוזיאון "פייטרו גריפו", הוא יעד מרכזי וחובה עבור מי שמתעניין בהיסטוריה ובתרבות העתיקות של סיציליה, במיוחד זו של העיר היוונית העתיקה אקרגס (כיום אגריג'נטו). ממוקם בסמוך לעמק המקדשים, מוזיאון זה משפר את ההבנה של האתר הארכיאולוגי ומציע מבט מקיף על ההיסטוריה המרתקת והמופלאה של האזור.

המוזיאון נקרא על שם הארכיאולוג המפורסם האיטלקי פייטרו גריפו (Pietro Griffo) והוקם כדי לאכלס ולהציג את המספר העצום של הממצאים העתיקים שנמצאו בכפר אגריג'נטו ובסביבתו. אוסף המוזיאון כולל מגוון רחב של חפצים מהתקופה הפרהיסטורית ועד התקופה הרומית. בין הממצאים שתוכלו לראות במוזיאון:

כלי חרס וקרמיקה יווניים: אוסף נרחב של אגרטלים וקרמיקה שמציגים היבטים שונים של המיתולוגיה והאמנות היוונית.

פסלים ושברים אדריכליים: אלה כוללים פסלים, אלמנטים ארכיטקטוניים ממקדשים וחפצים אחרים שמציעים תובנות לגבי הטכניקות האמנותיות של אותה תקופה.

אפיגרף וכתובות: אלה מספקים מידע רב ערך על החיים החברתיים, הפוליטיים והדתיים באקרגס העתיקה.

אוסף נומיסמטי: מבחר מטבעות עתיקים שמסייעים בהבנת ההיסטוריה הכלכלית וקשרי המסחר של האזור.

פסל ממקדש זאוס האולימפי: אחד מהיצירות המשמעותיות ביותר של המוזיאון הוא הפסל המסיבי שנלקח ממקדש זאוס האולימפי. הפסל העצום הזה הוא עדות לאמביציה האדריכלית ולאמנות של היוונים הקדמונים.

המוזיאון כולל גם חפצים מהנקרופוליס של אגריג'נטו, מציע הצצה למנהגי הקבורה והאמונות של התושבים העתיקים.

המוזיאון בנוי בצורה כרונולוגית, מדריך אתכם דרך התקופות השונות בהיסטוריה המרתקת של האזור. לוחות מידע ותצוגות מולטימדיה משפרים את חווית הביקור, הופכים את המסע שלכם לקסום וצבעוני.

מידע חשוב

הכניסה למוזיאון הינה בתשלום. 

שעות הפתיחה של האתר: כל ימות השבוע בין השעות 9:00-19:00. 

מיקום: המוזיאון ממוקם בסמוך לעמק המקדשים. המלצה שלנו- שלבו את הביקור בין השניים.

כתובת המוזיאון: Contrada San Nicola, 92100 Agrigento AG.

גני קולימבת'רה (Giardino della Kolymbethra)

נשארים באזור עמק המקדשים, יש עוד אתר אחד שאסור לכם לפספס- גני קולימבת'רה. 

בין ההריסות והחורבות מסתתר לו נווה מדבר שליו, פנינה נסתרת שמציעה מסע ירוק ומלבב בחיק הטבע. הגן ההיסטורי הזה הוא דוגמה יוצאת דופן לנוף חקלאי עתיק ומהווה עדות לכושר ההמצאה של היוונים העתיקים. ההיסטוריה של הגן מתוארכת לתקופת היוונים העתיקים כאשר הוא נבנה כמאגר מים עצום עבור העיר אקרגס (כיום אגריג'נטו), כששימש לאיסוף והפצת מים שהיו חיוניים להישרדותה של העיר הקדומה. במהלך מאות השנים, האזור התפתח למקלט חקלאי שבו שימשו מים מהגנים להשקיית האדמה הפורייה, הפכו את האזור לגן עדן של יבולים ומטעים. 

כיום, הגנים הקסומים הפכו לנווה מדבר מלא במגוון צמחים ים תיכוניים ואקזוטיים- עצי תפוז, לימון, שקד, זיתים ומגוון עשיר של צמחייה. הגן מנוהל על ידי הקרן האיטלקית לאיכות הסביבה (FAI), משוחזר ומתוחזק בקפידה תוך שמירה על יופיו ההיסטורי והטבעי.

הגן מציע שבילי הליכה שלווים שמתפתלים בין הצמחייה השופעת, לצד ערוצי השקיה עתיקים, כל זאת בצלם של מטעי הדרים וזיתים. מדובר על חוויה רב חושית, כשניחוח פריחת ההדרים, קול ציוץ הציפורים והצל הקריר מספקים הפוגה שלווה מהשמש הסיציליאנית.

מידע חשוב

הגן נגיש מעמק המקדשים וניתן לבקר בו במסגרת הטיול לאתר הארכיאולוגי, אך רוב כרטיסי הכניסה לעמק המקדשים לא כוללים גם כניסה לגנים, אותה יש לרכוש בנפרד.

הזמן הטוב ביותר לבקר: עונת האביב קסומה במיוחד, כשהפריחה מגיעה לשיאה וניחוח ההדרים ממלא את האוויר, אבל הגן קסום גם בכל שאר ימות השנה.

הגן פתוח למבקרים כל יום בין השעות 10:00-16:00.

כתובת הגן: Viale Caduti di Marzabotto, 92100 Agrigento AG.

העיר העתיקה של אגריג'נטו

לאחר שתסיימו לחקור את עמק המקדשים המרהיב של הכפר, הגיע הזמן לחקור את הכפר עצמו, אזור מרתק ועשיר בהיסטוריה, תרבות וארכיטקטורה מדהימה. בשיטוט ברחובותיה ובסמטאותיה הצרים של העיירה, תרגישו ממש בתוך קפסולת זמן, חווים את שכבות ההיסטוריה שמרכיבות את הכפר המיוחד הזה. 

כנסיות מדהימות: העיר העתיקה זרועה בכנסיות רבות, לכל אחת היסטוריה וסגנון אדריכלי משלה. הבולטות שבהן כוללות את הקתדרלה של סן גרלנדו (Cattedrale di San Gerlando), מציעה שילוב של אלמנטים גותיים ונורמניים,  וכנסיית סנטה מריה דיי גרצ'י (Chiesa di Santa Maria dei Greci), שנבנתה באתר של מקדש יווני עתיק.

רחובות העיר העתיקה והכיכרות המרכזיות: הרחוב הראשי של העיירה הוא רחוב Via Atenea, בדיוק מה שהייתם מצפים מרחוב ראשי בכפר עתיק וקסום. לאורך הרחוב תמצאו חנויות מקסימות, בתי קפה ומסעדות, הופכים אותו למקום המושלם ליהנות מהמטבח המקומי ולהתחדש באמנות סיציליאנית. העיר מורכבת גם מכמה פיאצות מקסימות, הכוכבת שבהן היא פיאצה פירנדלו (Piazza Pirandello) הקסומה. 

מוזיאון Mudia_Museo Diocesan Agrigento: ממוקם ליד הקתדרלה הקסומה של הכפר, מוזיאון זה מציג אוסף של אמנות וחפצים דתיים, מציע תובנות לגבי המורשת הדתית המפוארת של האזור.

מנזר Monastero di Santo Spirito: מנזר קסום שניצב בלב העיירה, מפורסם בקלויסטר, החצר הקסומה שלו ובקפלה המרהיבה שנושאת את השם 'קפלה דל פרדיסו', קפלת גן עדן. המנזר מארח גם חנות קטנה שמוכרת מאפים סיציליאניים מסורתיים שהוכנו על ידי הנזירות.

החופים הקסומים של אגריג'נטו

אגריג'נטו אמנם מפורסמת בזכות ההיסטוריה העשירה והמורשת התרבותית שלה, אך כיאה לפיסת גן העדן שהיא, העיירה בורכה גם בחופים מדהימים, מהיפים שבסיציליה. בעוד שהעיר עצמה אינה נושקת לחוף, מרחק קילומטרים ספורים ממנה תמצאו חופים מדהימים שמציעים שילוב מושלם של יופי טבעי, קסם ים תיכוני ורוגע אינסופי. הנה כמה מהחופים הטובים ביותר בסביבת הכפר:

Scala dei Turchi

מרחק נסיעה ממרכז העיירה: כ-20 דקות.

ה- Scala dei Turchi, ה-'מדרגות הטורקיות', נחשב לאחד מהחופים האייקונים והמפורסמים בסיציליה כולה. החוף מפורסם בשל הצוקים הלבנים הייחודיים שלו, ניגוד מוחלט אל מול הים הכחול. החוף הקסום הוא אידיאלי לשיזוף, שחייה, שנורקלינג וכמובן לצילום. אל תפספסו את החוף בזמן השקיעה, כשגווניי האדום והכתום צובעים את הצוקים הלבנים. 

חוף פונטה ביאנקה (Riserva Naturale di Punta Bianca)

מרחק נסיעה ממרכז העיירה: כ-35 דקות.

אלטרנטיבה פחות צפופה לסקאלה דיי טורצ'י, פונטה ביאנקה מציעה סביבה מבודדת וטבעית. החוף ידוע במים הצלולים ובצוקים הלבנים שלו, אידיאלי למי שמחפש יום שקט בחוף הים, שחייה ורוגע.

חוף טורה סלסה (Spiaggia Naturista Torre Salsa)

מרחק נסיעה ממרכז העיירה: כ-45 דקות.

מנוהלת על ידי קרן חיות הבר העולמית, טורה סלסה היא שמורת טבע עם חופים בתוליים, דיונות וחיי צומח מגוונים. החוף מושלם עבור חובבי טבע, מקום מושלם לצפייה בציפורים, טיולים רגליים וכן רחצה בחופים בתוליים. 

חוף ארקלה מינואה (Spiaggia di Eraclea Minoa)

מרחק נסיעה ממרכז העיירה: כ-40 דקות.

החוף הזה הוא לא רק קסום ביופיו אלא גם בעל משמעות היסטורית, ממוקם ליד האתר הארכיאולוגי היווני ארקלאה מינואה (Archaeological Area of Eraclea Minoa). החוף ידוע בחולות הזהובים העדינים שלו ובמימיו הצלולים, מושלם עבור שיזוף, שחייה וסיור באתר הארכיאולוגי הסמוך.

הסצנה הקולינרית של העיירה

עם ההיסטוריה העשירה והקסם הים תיכוני שלה, העיירה אגריג'נטו מתגאה גם בסצנה קולינרית תוססת שמשקפת את ההשפעות התרבותיות המגוונות של האזור. המטבח הסיציליאני ידוע בטעמיו הנועזים, המרכיבים הטריים והמנות הייחודיות שלו, וכאן הכל מתערבב עם השפעות שונות ומגוונות שהופכות את הכפר לפנינה קולינרית של ממש. הנה המעדנים שאתם חייבים לנסות:

מעדני פירות ים ודגים: חפשו מנות כמו "ספגטי אי ריצ'י" (פסטה קיפודי ים), "סרד א בקפיקו" (סרדינים ממולאים), ודג חרב או טונה בגריל.

איפה למצוא: מסעדות פירות ים שממוקמות לאורך החופים שבאזור, במיוחד בעיירת החוף הסמוכה סן לאונה (San Leone).

מנות פסטה מסורתיות: "פסטה אלה נורמה" עם עגבניות, חצילים וגבינת ריקוטה היא קלאסיקה מקומית. נסו גם את "פסטה קון לה סרדה" (פסטה עם סרדינים) ו"Busiate al Pesto Trapanese" (טוויסט לפסטו עם שקדים ועגבניות).

היכן למצוא: טרטוריות מקומיות בעיר העתיקה וברחבי אגריג'נטו מגישות את מנות הפסטה המסורתיות הללו.

אוכל רחוב סיציליאני: "ארנצ'יני" (כדורי אורז ממולאים), "פאן אי פאנל" (לביבות חומוס) ו"קפונטה" (מנת חציל חמוצה מתוקה).

איפה למצוא: דוכני רחוב ושווקים מקומיים הם המקומות הטובים ביותר לחוות את המטעמים האלה.

גבינות מקומיות: : גבינות סיציליאניות כמו "פקורינו סיציליאנו", "רגוסנו" ו"קאצ'וקאבלו" הן חובה עבור חובבי גבינות.

איפה אפשר למצוא: חנויות ושווקי גבינות באגריג'נטו מציעים מגוון גבינות מקומיות.

פינוקים מתוקים: קינוחים סיציליאניים כמו "קנולי", "קסטה סיציליאנה" (עוגת ספוג עשירה) ו"גרניטה" (פינוק מתוק קפוא), במיוחד בטעמי שקדים או לימון.

איפה למצוא: פסטיקריות מקומיות (קונדיטוריות) הן המקום המושלם לתענוגות המתוקים הללו.

שמן זית מקומי ושקדים: אגריג'נטו ידועה בשמן הזית והשקדים האיכותיים שלה. מאפי שקדים וטעימות של שמן זית צריכים להיות ברשימה שלכם.

היכן למצוא: בקרו בחוות מקומיות ובחנויות ברחבי העיירה שמתמחות במוצרים אלה.

יינות סיציליאנים: האזור שמסביב לאגריג'נטו מייצר יינות מצוינים, ביניהם: Nero d'Avola, Grillo, Cerasuolo di Vittoria.

היכן למצוא: ברי יין וכרמים מקומיים שמציעים טעימות וחוויות יין.

מסעדות מומלצות באגריג'נטו

מטרטוריות מסורתיות ועד למסעדות עכשוויות, אגריג'נטו מציעה מגוון רחב של חוויות קולינריות. הנה כמה מהמומלצות בעיר:

Osteria Expanificio

מטבח: סיציליאני מסורתי

ידועה במנות המקומיות והאותנטיות שלה ובאווירה הנעימה שמציעה. אל תחמיצו את מנות הפסטה שלהם ואת מבחר היינות המקומיים.

מיקום: בלב העיר העתיקה של אגריג'נטו.

כתובת המסעדה: Piazza Giuseppe Sinatra, 92100 Agrigento AG.

Trattoria dei Templi

מטבח: קלאסיקות סיציליאניות

ממוקמת בסמוך לעמק המקדשים, מסעדה זו מציעה תפריט משתנה עם עונות השנה, מבטיח מרכיבים טריים ומקומיים.

מיקום: קרוב לאתר הארכיאולוגי, מושלם לארוחה לאחר סיור במקדשים.

כתובת המסעדה: Via Panoramica Valle dei Templi, 15, Agrigento AG

Ristorante Kalos Di Cipolla Antonio

Operà

מטבח: גורמה איטלקי

מושלמת עבור מי שמחפש חווית אוכל גורמה משובחת. המסעדה ידועה במנות החדשניות שלה ובשירות יוצא דופן.

מיקום: במרכז העיר, באווירה אלגנטית.

כתובת המסעדה: Via Atenea, 239, 92100 Agrigento AG.

Enotria Calici in dispensa

מטבח: בר יין 

מושלם לחובבי יין, מציע מבחר רחב של יינות מקומיים ואזוריים, בשילוב עם גבינות, בשרים ומנות קלילות אחרות.

מיקום: במרכז העיר, ברחוב הראשי.

כתובת הבר: Via Atenea, 325, 92100 Agrigento AG.

לסיכום, כמו שמקומי לחש באוזננו בסיור בעיירה הקסומה, אגריג'נטו היא בעצם מערבולת, מכונת זמן עם שמחת חיים ואווירה קסומה. כי איפה עוד תוכלו לצעוד בעקבות היוונים הקדמונים, ללגום אספרסו בפיאצה שוקקת ולהתלבט לגבי היתרונות של ג'לטו שקדים מול פיסטוק? והכל באותו המקום? אגריג'נטו היא מסוג המקומות שבהם תוכלו לחקור בבוקר מקדשים בני אלפי שנים ואז למצוא את עצמכם מתרסקים על חוף עם חולות זהב או חוגגים בערב באיזה בר יין מקומי. אגריג'נטו היא עיר שמוכיחה שהיסטוריה יכולה להיות מהנה ושהסיציליאנים לוקחים את האירוח שלהם ברצינות, כמעט כמו שהם מתייחסים לפסטה שלהם. 

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן