סיציליה
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כרטיסים

מופע בובות סיציליאני בסירקוזה

מופע בובות סיציליאני בסירקוזה

Sicilian Puppet Show

עזרה עם תכנון החופשה בסיציליה?

מופע בובות סיציליאני בסירקוזה

בלב הים התיכון, בין גלי התכלת והשמיים שטופי השמש, שוכן לו אי שהוא פסיפס של היסטוריה, תרבות וקולינריה, עשיר עד כדי כך שאילו היה איזו מנה, הוא כנראה היה מורכב מאינספור חומרי גלם. מעבר לחופיה של סיציליה, לקנולי המענג ולאתרים ההיסטוריים שלה, סיציליה מציגה גם סצנת תרבות מפוארת, עם אוצר ייחודי שרוקד על מיתרי המסורת והאומנות. אנחנו מדברים על מופע הבובות הסיציליאני, או כמו שהמקומיים קוראים לו- "האופרה דיי פופי". תשכחו מבובות גרב ומחזות של בית ספר, כי האופרה דיי פופי היא מחזה של גבורה, אבירים וקרבות שנראים כאילו נלקחו מאיזה סצנה של משחקי הכס.

האופרה דיי פופי היא עדות לאהבתה של סיציליה לסיפור סיפורים, מסורת שעברה לאורך דורות, שרדה את מבחן הזמן ומתגלה כיום כביטוי תוסס של נשמת האי. זה המקום שבו אמנות פוגשת את ההיסטוריה בהתנגשות דרמטית של חרבות (מעץ, כמובן), עולם שבו הגיבורים עשויים להיות מעץ אבל רוחם לוהטת כמו הר הגעש אטנה.

אז אם אתם מוצאים את עצמכם מסתובבים ברחובות סיציליה, נמשכים לניחוח הפסטה הטרייה ורחש הים, עשו לעצמכם טובה ותוסיפו לרשימת הטיול שלכם את מופע הבובות הסיציליאני. מופע הבובות הצבעוני מזמין אתכם לצחוק, להתרגש ובעיקר לכעוס על עצמכם שאתם לא דוברים איטלקית.

סיפורו של מופע הבובות הסיציליאני

סיציליה, ארץ שנושקת לשמש ורוחשת בגלי הים, ממלכה שבה מטעי זיתים וכרמים משתרעים בעצלתיים על פני גבעות מתגלגלות. האי סיציליה מחזיק בלבו אינספור סיפורים קסומים מפעם, אחד מהם הוא סיפורה של הבובה הסיציליאנית, סיפור על היסטוריה, תשוקה ואמנות שמשתרע על פני מאות שנים ושובה את דמיונם של כל מבקרי האי.

פעם פעם, בימי הביניים, כאשר אבירים ואבירות שלטו בנופי האי העתיק, נטמנו באדמה הזרעים של מה שעתיד להפוך לאופרה דיי פופי. אלו היו זמנים של אגדות וקרבות, של גיבורים ונבלים, של אהבה ובגידה. תושבי סיציליה, עם אהבתם השורשית לסיפור סיפורים, מצאו בסיפורים הללו השתקפות של המאבקים והניצחונות שלהם.

כשהשמש שקעה ותקופת ימי הביניים האכזרית התחלפה לה בתקופה של פריחת הרנסנס, אותם סיפורי אגדות מצאו לעצמם צורת ביטוי חדשה. לא רק האבירים והתושבים המקומיים העבירו את סיפורים אלו במשך דורות, אלא שקמו הבובנאים, עם יצירות העץ שלהם, שהחלו להופיע כמספרי הסיפורים החדשים של סיציליה. הבובנאים לא היו רק בדרנים, אלא אמנים של ממש, פסלי עץ ואורגי חלומות, שהפיחו רוח חיים בבובותיהם ודרכן העבירו את הסיפורים של פעם.

הבובות העתיקות הפכו במהרה לשחקניות על במה שלא ידעה גבולות. הסיפורים על קרל הגדול והפלאדינים שלו, על אורלנדו ורינלדו, על דרקונים ויערות מכושפים, התגלגלו וכבשו את ליבם של יושבי האי. כל בובה הייתה יצירת מופת, דמות עם זהות משלה, כל מיתר משך מילה בסיפור שסיפרו.

הבובנאים, או ה'פופארי', היו נערצים, נחשבו לשומרי המסורת ולאמנים מובילים. הם נסעו מכפר לכפר עם במות העץ שלהם שהיו חורקות תחת משקלם של הסיפורים המרתקים. בכל כפר שאליו היו מגיעים היו פוגשים במשפחות, חברים, צעירים ומבוגרים שבאו לצפות בבובות כשהן מביאות לחיים את הסיפורים שהדהדו את הערכים והמעלות של החיים בסיציליה.

אבל עם הזמן, כשהעולם הפך מתקדם וגלובלי, צללי המודרניזציה התגנבו על פני הארץ, ואיימו להאפיל על המסורות שעברו בדורות. הבובנאים התמודדו עם קרב חדש, לא נגד דרקונים או מכשפים מרושעים, אלא נגד החלפת הבובות העתיקות בתיאטראות מודרניים או לא עלינו- בטלוויזיה.

עם זאת, ממש כמו הגיבורים בסיפוריהן, הבובות הסיציליאניות החזיק מעמד. הן הסתגלו, מצאו קהלים חדשים, במות חדשות וגיבורים חדשים. לפתע קמו מוזיאונים רבים שהוקדשו לאותה אמנות, וסדנאות פתחו את שעריהן לאלה שרצו ללמוד את המלאכה המורכבת. האופרה דיי פופי הוכרזה על ידי אונסק"ו כיצירת מופת של מורשת עולמית. 

כיום, הסיפור של הבובות הסיציליאנית אינו רק סיפור על העבר, אלא נרטיב חי ונושם שממשיך להתפתח. מופעי הבובות של ימינו הם גשר בין דורות, עדות לכוח המתמשך של סיפור סיפורים, ותזכורת לקסם שטמון בחוויות האנושיות המשותפות שלנו.

אז, כשהמסך עולה והאורות מתעממים, הבובות עומדות מוכנות לספר את סיפוריהן פעם נוספת. ואנחנו, הקהל, נזכרים שבסיציליה, הסיפורים אף פעם לא נגמרים באמת, הם פשוט מחכים שיספרו אותם מחדש. זהו סיפורן של הבובות הסיציליאנית, סיפור ללא סוף.

כיצד נראה מופע בובות סיציליאני?

להיכנס לאווירה האפלולית של תיאטרון בובות סיציליאני מסורתי זה ממש כמו להיכנס אל תוך מכונת זמן ולהמריא לעידן אחר, עידן שבו הגבולות בין היסטוריה, פולקלור ואמנות מיטשטשים לכדי מחזה שובה לב. האוויר מלא בציפייה, הקירות העתיקים לוחשים סיפורים כשהקהל מתמקם במושבים שחזו כבר באינספור דרמות. חווית מופע בובות סיציליאנית, או Opera dei Pupi, מציעה ערב שכולו מסע אל לב התרבות הסיציליאנית.

כשהאורות מתעממים, דממה נופלת על הקהל. הבמה פשוטה, אך עם זאת מלאת תחושת קסם, קנבס ריק שמחכה שסיפורו ייצבע במשיכות מכחול נועזות. ואז, המופע מתחיל. מוזיקה ממלאת את האוויר, מנגינה מסורתית קובעת את הסצנה, מחזירה את הקהל לתקופה של רומנטיקה אבירית והרפתקאות. הווילון עולה, והבובות עושות את הכניסה המפוארת שלהן, כל דמות גדולה מהחיים, למרות מסגרות העץ העתיקות.

הבובות, אשר נשלטות בידיהם המיומנות של הבובנאים שמסתתרים מעל, נעות בחן ובזריזות. תנועותיהם חדות ומהירות, המחוות שלהם אקספרסיביות, מצליחות בדרך פלא לבטא רגשות וכוונות בהטיית ראש או עמידה. 

וכמובן, העלילה כאן נטועה באפוסים ובאגדות מימי הביניים שמהווים את עמוד השדרה של הספרות המערבית. דמויות כמו אורלנדו, רינלדו וגאנו די מגנזה הבוגדנית מתעוררות לחיים בסיפורי אהבה, נאמנות וקונפליקט שמהדהדים עם נושאים אוניברסליים שחוצים גילאים ומדינות. בכל מופע בובות סביר למדי שתצפו באיזה קרב אימתני, עם התנגשות החרבות וקול הלחימה שמוצגים בריאליזם שסותר את הטבע הדומם של הבובות. 

מה שמייחד את מופע הבובות הסיציליאני הוא היכולת שלו לפנות לכ-ו-ל-ם, מגדול ועד קטן. הילדים צופים כאן בפליאה פעורת עיניים, בעוד שהמבוגרים מעריכים את הסיפור המורכב ואת אמנות הבובות. זוהי חוויה מושלמת לערב משפחתי מגבש, דייט רומנטי משעשע או כל אחד אחר שרוצה לספוג את המורשת הסיציליאנית. 

גם השפה אינה מכשול כאן. כן, גם מי שאינו מבין איטלקית מוצא את עצמו נסחף דרך הסיפורים, מונחה על ידי שפת הרגש האוניברסלית וכוח ההבעה של הבובות. זוהי תזכורת לכך שסיפורים, בבסיסם, מדברים על משהו בסיסי ברוח האדם, מורשת משותפת שחורגת מגבולות של שפות.

תיאטרון הבובות של סירקוזה (Teatro dei pupi Siracusa)

אחד מהמוסדות המפוארים והפופולאריים לצפייה במופע בובות סיציליאני הוא ה- Teatro dei Pupi שבסירקוזה, מוסד עתיק שהפך למקדש לשימור והצגת מופעי הבובות הסיציליאניים המסורתיים. התיאטרון העתיק ממוקם בלב ההיסטורי של סירקוזה, עיר שידועה בהריסות היווניות העתיקות שלה, בארכיטקטורת הבארוק ובסצנה התרבותית התוססת. התיאטרו דיי פופי משמש כמגדלור תרבותי, מושך אליו מקומיים ותיירים כאחד במקום שבו סיפוריהם האגדיים של גיבורים אבירים והדרמות המורכבות של אבירים מימי הביניים מקבלים חיים באמצעות אמנות הבובות.

התיאטרון עצמו אינטימי ומקסים, מה שיוצר קשר הדוק בין המבצעים לקהל. הבובות שמשמשות כאן במופעים הן יצירות אמנות שנעשות בעבודת יד קפדנית כדי לתאר דמויות מורכבות של אבירים, נבלים, ועוד, כולם עם תלבושות משוכללות ומושקעות. 

ההצגות בתיאטרון דיי פופי בסירקוזה מתאפיינות בסיפור הדינמי שלהן, בפעולה בימתית תוססת ובמניפולציה המיומנת של הבובות על ידי הבובנאים. הבובנאים, או "הפופארי", הם אמנים מקצועיים, מיומנים בהחייאת דמויות העץ ברגש ובניואנסים. הנרטיבים מלווים לרוב במוזיקה, מה שמגביר עוד יותר את האווירה ומטביע את הקהל במחזה הסוחף.

מידע פרקטי

המופעים מתקיימים בתיאטרון הבובות של סירקוזה, ה-Teatro dei pupi  Siracusa, שממוקם בלב העיר העתיקה של סירקוזה.

כתובת התיאטרון: Via della Giudecca, 22, 96100 Siracusa SR.

משך החוויה הינה שעה וחצי.

יש להגיע לפחות 15 דקות לפני תחילת המופע.

המופעים הינם באיטלקית.

יש להזמין כרטיסים מראש.

אז הנה לכם, מטיילים יקרים, מסע מרגש וצבעוני בין המיתרים והסיפורים של מופע הבובות האהוב של סיציליה. בין אם אתם חובבי היסטוריה, נשרי תרבות, משפחה שמחפשת אחר ערב כיפי לילדים או כל מי שרוצה לספוג את התרבות הסיציליאנית במיטבה, מופע הבובות הסיציליאני מבטיח לספק לכם ערב שמח, משעשע ובלתי נשכח.

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן