סיציליה
Search
Close this search box.

כרטיסים

המוזיאון הארכיאולוגי האיאולי האזורי- Luigi Bernabò Brea

המוזיאון הארכיאולוגי האיאולי האזורי- Luigi Bernabò Brea

Museo Archeologico Eoliano

עזרה עם תכנון החופשה בסיציליה?

המוזיאון הארכיאולוגי האיאולי האזורי- Luigi Bernabò Brea

שוכן על החופים הוולקניים של ליפארי, הגדול באיים האאוליים, מוזיאון הארכיאולוגיה האיאולי מזמין אתכם למסע דרך היסטוריה עתיקה וקסם ים תיכוני. המוזיאון הייחודי, שנקרא על שמו של הארכיאולוג המפורסם לואיג'י ברנבו בריה, הוא לא רק מאגר של חפצים, זהו פורטל אל תוך הפסיפס העשיר ורב הפנים של הציוויליזציה האנושית ששגשגה בארכיפלג האאולי הייחודי. מכלים פרהיסטוריים ועד לכלי חרס יווניים, משרידי ספינות משא רומיות ועד לציורי קיר עוצרי נשימה, כל תערוכה בכותלי המוזיאון האינטימי מספרת לבאי המקום על התרבויות המגוונות שהתכנסו יחדיו באיים המיסטיים הללו. האוספים המרתקים של המוזיאון, על רקע היופי הטבעי עוצר הנשימה של ליפארי, הופכים אותו ליעד שפשוט אסור אפשר לפספס עבור חובבי היסטוריה ומטיילים מזדמנים כאחד.

אז אם אתם מגיעים לאי ליפארי, המרכז השוקק של ארכיפלג האיים האאוליים, ומתחשק לכם לצאת להרפתקה היסטורית ומעשירה, בתוך מוזיאון צבעוני ומיוחד ששוכן על אי תוסס ופסטורלי, הגעתם למקום הנכון.

המוזיאון הארכיאולוגי האיאולי – נעים להכיר

המוזיאון האיאולי, או מוזיאון Eoliano L. Bernabò Brea, הוא מוזיאון ארכיאולוגי בעל שם עולמי שממוקם באי ליפארי (Lipari), הגדול ביותר בארכיפלג האיים האאוליים שמצפון לסיציליה. מוזיאון זה מוקדש לשימור והצגת המורשת הארכיאולוגית העשירה של האיים האאוליים, אתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

נוסד לזכרו של לואיג'י ברנבו בריה (Luigi Bernabò Brea), ארכיאולוג איטלקי בולט אשר חקר רבות את האזור, המוזיאון משמש מרכז מחקר ולמידה של התרבויות העתיקות שאכלסו את איים אלה במשך אלפי שנות קיומו. אוספי המוזיאון משתרעים על מגוון רחב של תקופות היסטוריות, מהתקופה הפרהיסטורית ועד לתקופה הרומית, ומציעים תובנות על חייהם, סצנות האמנות והמנהגים של האנשים שחיו בחלק זה של הים התיכון.

המוזיאון שוכן בתוך טירת ליפארי (Castello di Lipari), מבצר עתיק ומפואר שמוסיף הקשר היסטורי מדהים לתערוכות המקום. מיקום זה לא רק מספק רקע מפואר ועתיק אלא גם מציע חיבור מוחשי לעבר, הופך את החוויה לאמיתית ואותנטית כל כך. 

תערוכות המוזיאון מכילות אינספור פריטים וממצאים- מכלי חרס וכלי עבודה, דרך תכשיטים ויצירות אמנות ועד לשרידים וממצאים שנחשפו באתרים ארכיאולוגיים ברחבי האיים. פריטים אלה מספרים יחד את סיפורם של האיים האאוליים, כצומת דרכים מרכזית של תרבויות וציוויליזציות לאורך אלפי שנים. 

מקדש ארכאולוגי בליבו של אי- סיפורו ההיסטורי של המוזיאון

בלב הים התיכון שוכב לו מקבץ של איים שמוכרים לנו בשם האיים האאוליים. איים אלו, שעלו בין מי התכלת שמצפון לסיציליה, משופעים במיתוסים ואגדות, סיפורים מרתקים אותם רקמו אינספור עמים ותרבויות במשך אלפי שנים. בין שמונת האיים שמרכיבים את הארכיפלג עומד ליפארי, הגדול והמתוייר שבהם. 

באמצע המאה ה-20 הגיע לחופי האיים אדם בשם לואיג'י ברנבו ברה (Luigi Bernabò Brea) ארכיאולוג בעל תשוקה לחשוף היסטוריות אבודות. הוא נמשך אל הפיתוי המסתורי של האיים והסיפורים המרתקים שקבורים מתחת לנופיהם המחוספסים. חפירותיו, הנרחבות והקפדניות, חשפו בהדרגה פסיפס עשיר של היסטוריה אנושית, כזה שנמשך אלפי שנים אחורה.

ברנבו חשף שרידים של תרבויות עתיקות – כלים ניאוליתיים, כלי חרס יווניים, שרידי ספינות רומיות – כל אחד מהם הוא שבר קטן בתוך פאזל היסטורי עצום. עבודתו גילתה שהאיים הללו לא היו רק מאחזים מרוחקים אלא צומת דרכים חיונית של תרבויות, מסחר והגירה אנושית.

בהשראת התגליות הללו, וכדי לשמר את עושר הידע החדש הזה, נולד הרעיון של מוזיאון קטן באי, מקום שבו העבר יוכל לדבר עם ההווה, מתחם שבו ניתן יהיה להציג ולחגוג את הסיפורים והממצאים של תושבי האי העתיקים הללו.

וכך נוצר המוזיאון הארכיאולוגי הזה, ששוכן בתוך החומות העתיקות של הטירה של ליפארי, מבצר שצפה על האי במשך מאות שנים, התגלמות מושלמת של ההיסטוריה שמגנה על ההיסטוריה.

כשמבקרים עוברים היום באולמות המוזיאון, הם נלקחים למסע בזמן. המוזיאון נפרש בפניהם כמו ספר אגדות, וכל חדר מציע הצצה לפרק מתקופה אחרת. מכלי העבודה הפרהיסטוריים, שמסמלים את כושר ההמצאה הקדום של האדם, דרך האגרטלים היווניים המשובחים שמציגים מיתוסים מחיי היום-יום, ועד לאמפורות הרומיות שמספרות על מסחר וקשרים מעבר לים.

תערוכות ואוספי המוזיאון

כשאתם נכנסים למוזיאון, אתם יוצאים למסע בזמן. האוספים והתערוכות אינם רק תצוגות- הם חלונות לחייהם של אלה שהתהלכו והתגוררו באיים האלה הרבה לפנינו.

האוסף הפרהיסטורי (Pre-historic Section)

המסע שלנו מתחיל בקטע הפרהיסטורי. חלק זה מספר על הפרקים המוקדמים ביותר של ההיסטוריה האנושית באיים. מהתקופה הניאוליתית ועד לתקופת הברונזה המאוחרת, החפצים כאן מספרים על תרבויות וקהילות ששגשגו ממש במקום הזה לפני אלפי שנים.

כאן מקבלים את פניכם הכלים והנשק של תושבי האי הקדומים ביותר. להבים חדים וראשי חץ, עדות לכושר ההמצאה של האנשים העתיקים הללו, יושבים לצד שברי חרס וקישוטים היסטוריים. שרידים אלה לוחשים סיפורים על חיי היומיום, הישרדות וניצוצות המוקדמים של הציוויליזציה.

תערוכת האיים הקטנים (Section of the Minor Islands): חלון אל תקופת הברונזה

מול הקטע הפרהיסטורי נמצא קטע האיים הקטנים, שבו מוצגים ממצאים ארכיאולוגיים מהאיים הקטנים יותר שבין שמונת איי הארכיפלג. גולת הכותרת כאן היא צריף משוחזר מתקופת הברונזה, שמציע חיבור מוחשי ומרתק לעבר הרחוק. שחזור זה, תוצר של מאמצים משותפים בין ארכיאולוגים וארכיאובוטנאים, מייצג את אורח החיים וההמצאות הארכיטקטונית של אותה התקופה.

התערוכה הקלאסית (Classical Section): מורשת יוונית-רומית

החלק הגדול ביותר של המוזיאון, מתפרש על פני שלוש קומות, מוקדש לעידן הקלאסי. כאן מתכבדים המבקרים בסיפור היסטורי-תרבותי עשיר של האיים תחת השלטונות היווניים והרומיים. מהתקופה היוונית, תמצאו כאן אמפורות מלכותיות וחלקי חרס עדינים שמעוטרים בעיצובים וסצנות מורכבות מהמיתולוגיה. חפצים אלה מספרים סיפורים על מסחר, חילופי תרבויות ועל כושרם האמנותי של היוונים הקדומים. האוסף הרומי מציג את הפאר של ציוויליזציה גדולה אחרת. כאן תמצאו ממצאים שנלקחו מתוך וילות מפוארות באזור- תכשיטים מעוצבים ומטבעות שנושאים את דמותם של קיסרים. יצירות אלה מספרות על החשיבות האסטרטגית של האיים תחת אימפריה הרומית, ששימשו כמרכז שוקק של מסחר וניווט.

המדור לארכיאולוגיה תת-ימית: אוצרות ממעמקים

גולת הכותרת עבור מבקרים רבים הוא תערוכת הארכיאולוגיה התת-ימית. חלק זה של המוזיאון מביא את סיפורם של מסתורי הים העמוק. ספינות טרופות עתיקות, שניצלו מהמעמקים מסביב לאיים, חושפות מטענים של אמפורות, חפצים אישיים של מלחים, ואפילו שאריות של ארוחותיהם. אוצרות נסתרים אלה מציעים הצצה ייחודית לחיים הימיים ולמסחר בים התיכון העתיק.

המדור הוולקנולוגי (Vulcanological Section): מסע גיאולוגי

ממוקם בבניין מהמאה ה-14, חלק זה חולק כבוד למקורות הוולקניים של האיים האאוליים. הוא נקרא על שם הוולקנולוג אלפרד ריטמן, ומציג דגימות גיאולוגיות שונות, הבולטת שבהן היא סלע האובסידיאן המפורסם, זכוכית געשית שנוצרת בהתקררות לבה. תערוכה זו מציגה את ההיבטים היצרניים והכלכליים של היישובים האנושיים שבאיים געשיים אלה.

תערוכות זמניות ואירועי תרבות

מעבר לאוספים הקבועים, המוזיאון מפיח חיים בהיסטוריה עם תערוכות זמניות ואירועי תרבות. תערוכות אלו מתמקדות לעתים קרובות בהיבטים ספציפיים של ההיסטוריה האאולית או מציגות שיתופי פעולה עם מוסדות תרבות אחרים, ומציעות נקודות מבט חדשות ומרעננות לסיפורים העתיקים.

כרוניקה חיה של מורשת אאולית

כשאתם משוטטים במוזיאון, אתם מרגישים את נוכחותם של תושבי העבר של האיים הללו. כל חפץ, כל תערוכה, הוא פרק בהיסטוריה הארוכה והמגוונת של האיים האאוליים. המוזיאון אינו מכיל רק חפצים- הוא מכיל זיכרונות, סיפורים ומורשת של ציוויליזציות שצמחו, פרחו, דעכו ולבסוף התפוגגו מן העולם.

מידע פרקטי למבקרים

שעות פתיחה: המוזיאון פתוח למבקרים כל ימות השבוע בין השעות 9:00 ל-18:30.

כרטיסים: עלות כניסה למוזיאון הינה €13.00 למבוגר מעל גיל 18. הכניסה מתחת לגיל 18 הינה חינמית. כרטיס הכניסה מגיע עם מדריך אודיו לסיציליה.

מומלץ להזמין את כרטיסי הכניסה מראש!

מיקום ודרכי הגעה: המוזיאון הארכיאולוגי האיאולי האזורי (Museo Archeologico Eoliano L. Bernabo' Brea) ממוקם על האי הציורי ליפארי, שהוא הגדול מבין האיים האאוליים בים הטירני, מצפון לסיציליה. המוזיאון ממוקם במרכז העיר הגדולה באי, העיר ליפארי, בתוך טירת ליפארי (Castello di Lipari). 

כתובת המוזיאון: Via Castello, 2, 98050 Lipari ME.

למגיעים מאיים אאוליים אחרים: אם אתם כבר באיים האאוליים, מעבורות בין-איים מחברות את ליפארי עם איים אחרים כגון וולקנו, סטרומבולי, סלינה ואחרים.

מהאי ליפארי: ליפארי קטנה יחסית, ומבקרים רבים נהנים לחקור אותה ברגל. המוזיאון נמצא במרחק הליכה מהנמל הראשי בו עוגנות המעבורות שמגיעות לאי. אם אתם שוהים רחוק יותר או מעדיפים שלא ללכת ברגל, מוניות ואוטובוסים מקומיים זמינים לקחת אתכם למוזיאון. אם שכרתם רכב או קטנוע, תוכלו לנסוע למוזיאון. שימו לב שבשיא עונת התיירות, החניה עשויה להיות מאתגרת בשל הרחובות הצרים ומקומות החניה המוגבלים באזור.

אז אם הרעיון שלכם לחופשה מושלמת כולל מסע דרך היסטוריה עתיקה, מעט הרפתקאות וולקניות ונופים עוצרי נשימה של הים התיכון, אז המוזיאון הארכיאולוגי האאולי צריך להיות בראש הרשימה שלכם. כאן תפגשו פנים אל פנים שרידים עתיקים, ותזכו לטייל בתוך טירה היסטורית מהפנטת ביופייה. אז ארזו מזוודות, צחצחו על היוונית העתיקה שלכם, והפליגו לליפארי. 

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן