סיציליה
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כרטיסים

קתדרלת פלרמו (Cattedrale di Palermo)

קתדרלת פלרמו (Cattedrale di Palermo)

Cattedrale di Palermo

עזרה עם תכנון החופשה בסיציליה?

קתדרלת פלרמו (Cattedrale di Palermo)

בליבה של העיר פלרמו, בירתה של סיציליה, ניצב לו מגדלור מונומנטלי של היסטוריה ופאר: קתדרלת פאלרמו. קתדרלה זו רחוקה מלהיות רק מבנה דתי, מדובר קולוסיאום של אמנות וארכיטקטורה, מקדש של תרבויות וסגנונות, פסיפס של סיפורים שנפרשים מתחת לצריחיה הנישאים וחזיתותיה המורכבות. הסימפוניה של הקתדרלה שמשלבת השפעות נורמניות, מוריות, גותיות, בארוק וניאו-קלאסיות, הופכת את המתחם הארכיטקטוני הזה לגן עדן צבעוני, אתר היסטורי שמצליח ללכוד את סיפורה של סיציליה כולה. 

10 עובדות מרתקות על קתדרלת פלרמו

רגע לפני שנצלול אל סיפורה ההיסטורי של הקתדרלה ונגלה מה מחכה לכם בביקור בה, בואו נכיר את המתחם ההיסטורי הזה דרך עשר עובדות מרתקות. 

סגנונות אדריכליים מגוונים: קתדרלת פאלרמו היא שילוב ייחודי של סגנונות אדריכליים שונים- נורמני, מורי, גותי, בארוק וניאו-קלאסי, אשר משקפים את התרבויות המגוונות שהשפיעו על סיציליה במשך מאות השנים. מעטים המקומות בעולם שמכילים כל כך הרבה סגנונות וטעמים באתר אחד, וזה מה שמייחד את הקתדרלה ההיסטורית והמפוארת הזו. 

הנקרופוליס המלכותי: הקתדרלה משמשת כמקום מנוחתם האחרון של בני המלוכה הסיציליאנים, כולל המלך רוג'ר השני והקיסר פרידריך השני, מה שהופך אותה לא רק לאתר דתי אלא גם לאנדרטה היסטורית.

כנסייה, מסגד ושוב כנסייה: נבנתה במקור ככנסייה, הבניין הוסב למסגד כאשר הסרסנים כבשו את פאלרמו בשנת 831 לספירה. המבנה חזר לשמש ככנסייה שוב בשנת 1072 כאשר הנורמנים השתלטו על העיר.

שעון השמש של הליודורוס (Heliodorus' Sundial): בתוך הקתדרלה תמצאו פריט היסטורי נדיר – שעון שמש שנוצר על ידי המתמטיקאי והאסטרונום אנטוניו הליודורוס בשנת 1690, שעון רצפה שנחשב למדויק עד היום.

הקריפטה: מתחת לקתדרלה שוכנת הקריפטה שראשיתה בסוף המאה ה-18. מתחם הקברים ההיסטורי הזה מכיל שרידים של ארכיבישופים ודמויות דתיות בולטות אחרות הקשורות לקתדרלה.

שילוב של מבנים מוקדמים יותר: חלקים מהקתדרלה משלבים מבנים קודמים. אזור האפסיס, למשל, כולל שרידים של הבזיליקה המקורית מהמאה ה-6, מציגה את שכבות ההיסטוריה בין חומותיה.

חזית מהמאה ה-18: החזית הנוכחית של הקתדרלה, המאופיינת באלמנטים הבולטים של הבארוק והניאו-קלאסי, עוצבה מחדש במאה ה-18 על ידי האדריכל פרדיננדו פוגה, ושינתה באופן דרמטי את המראה שלה.

הכתרתה של קונסטנצה מלכת סיציליה: אחד האירועים ההיסטוריים המפורסמים ביותר שהתרחשו כאן בקתדרלה היה הכתרתה של קונסטנצה מלכת סיציליה בשנת 1194. כיורשת המלכים הנורמניים, הכתרתה הייתה אירוע פוליטי משמעותי. הקתדרלה, אם כן, מילאה תפקיד מרכזי בדינמיקת הכוח המלכותית של סיציליה של ימי הביניים.

השריד של הקדוש רוזליה: בקתדרלה נמצא שריד משמעותי – שבר של הגולגולת של הקדוש רוזליה, הפטרון של פאלרמו. על פי האמונה, הקדוש הציל את העיר ממגפה הרסנית בשנת 1624. שריד זה הופך את הקתדרלה לאתר חשוב לעלייה לרגל דתית בסיציליה.

הכתובות התלת-לשוניות: משקפים את ההיסטוריה הרב-תרבותית של סיציליה, בקתדרלה תמצאו כתובות בשלוש שפות: לטינית, יוונית וערבית. תכונה תלת לשונית זו אינה רק נדירה אלא גם משמשת עדות להשפעות התרבותיות והדתיות המגוונות שעיצבו את ההיסטוריה של פאלרמו וסיציליה כולה. כתובות אלו מסמלות את הדו-קיום של תרבויות ודתות שונות לאורך מאות שנים.

סיפורה של קתדרלת פלרמו

בממלכת סיציליה שטופת השמש, עומדת לה עיר עתיקה בשם פאלרמו. בלב העיר הזו, מתנשאת קתדרלה מפוארת, אשר אבניה לוחשות סיפורים על עידנים עברו ואימפריות שחלפו מזמן. זוהי קתדרלת פאלרמו, פלא של היסטוריה וארכיטקטורה.

הסיפור שלנו מתחיל במאה ה-12, תקופה שבה שלטו מלכים נורמנים בסיציליה. הנורמנים היו עם סקנדינבי קדום אשר כבש חלקים מאיטליה וממדינות וממלכות אחרות באירופה. השנה הייתה 1184 כאשר המלך הגדול ויליאם השני, שהיה מוקסם מהיופי ומסצנת התרבות של פאלרמו, החליט לבנות קתדרלה ענקית, כזו שלדמיונו תגיע עד השמים. הקתדרלה הוקדשה למריה הבתולה, ונבנתה בסגנון נורמני מפואר.

ככל שחלפו השנים, הקתדרלה הפכה לקנבס שייצג את התקופות המשתנות. המאות ה-14 וה-15 הביאו עמן נגיעות גותיות, בעוד שבמאה ה-18 נוספו אלמנטים בסגנון בארוק וניאו-קלאסי. עם כל תקופה, הקתדרלה הלכה ונהייתה מפוארת יותר, צבעונית יותר, מרתקת יותר, ממש כמו אבן חן מלוטשת בחולות הזמן.

בתוך המבנה המקודש הזה, סיפורי ההיסטוריה הדהדו בכל פינה. כאן שוכנים קבריהם המפוארים של המלכים והקיסרים הסיציליאנים, כולל פרידריך השני ורוג'ר השני האגדי. קברים אלה, אשר מעוטרים בגילופים מורכבים, עומדים כשומרים נצחיים של העבר, אוחזים בתוכם סיפורים על כוח, תככים ומורשת.

הקתדרלה לא הייתה רק עדה אילמת של ההיסטוריה, אלא ממש חלק ממנה. כותליה ראו את עלייתן ונפילתן של אימפריות, את בואם ועזיבתם של שליטים, כל אחד מהם השאיר את חותמו על המבנה המפואר הזה. קתדרלת פאלרמו עומדת כעדות למורשת הרב-תרבותית של סיציליה, עם הארכיטקטורה שלה שהיא שילוב של אלמנטים נורמניים, ערבים, ביזנטיים ורומיים – כור היתוך של התרבויות הרבות שהצטלבו בארץ העתיקה הזו.

וכשהשמש שוקעת על העיר פאלרמו, צריחי הקתדרלה מטילים צללים זהובים, מנגנים סימפוניה אילמת עם האור הדועך. לחישות העבר מתערבבות בקולות ההווה, כאשר מבקרים מכל קצוות תבל מגיעים לחזות בפלא האדריכלי הזה. הם מתהלכים בחללים המפוארים שלה, מתחת לקשתותיו, מרגישים את כובד ההיסטוריה מתחת לרגליהם, וליבם מתמלא כבוד והערכה.

האלמנטים הארכיטקטוניים של קתדרלת פאלרמו

המבנה המלכותי הזה שניצב בליבה של בירת סיציליה, הוא לא פחות מגן עדן ארכיטקטוני. סיפור הארכיטקטורה של הקתדרלה מתחיל במקורותיה הנורמניים, שנוסדו במאה ה-12 תחת שלטונם של הנורמנים. תחילה, נשאה הקתדרלה העתיקה את סימני ההיכר של האדריכלות הנורמנית – מאופיינת במבנים חזקים ומבוצרים. המתווה היה בזיליקני, עם ספינה (nave), החלל המרכזי של הכנסייה, ושני מעברים מופרדים על ידי עמודים עתיקים.

ברק ערבי-נורמני

מה שמייחד את קתדרלת פאלרמו הוא הסגנון הערבי-נורמני שלה, מיזוג אשר נובע מכור ההיתוך התרבותי שהיה בסיציליה בימי הביניים. ההשפעה הערבית ניכרת בכיפות האדומות ובדוגמאות הגיאומטריות המורכבות אשר מעטרות חלקים מהקתדרלה, מזכירים אמנות אסלאמית. תערובת זו היא תופעה אדריכלית נדירה, מסמנת את ההתלכדות של ביטויים אמנותיים מערביים ומזרחיים.

טרנספורמציות סטייל גותי ובארוק

במאות ה-14 וה-15 חלחלו פנימה השפעות גותיות. התקופה הגותית הציגה קשתות מחודדות, קמרונות מצולעים ועמודים תומכים, הוסיפו אנכיות ומעין קלילות למבנה. מאוחר יותר, במאה ה-18, הקתדרלה אימצה את סגנון הבארוק, אשר ניכר בשימוש המפואר בעיטורים ובצבע. במאה זו חזית הקתדרלה עברה עיצוב מחדש על ידי פרדיננדו פוגה, עיצוב אשר שינה לחלוטין את פניה. תקופה זו הוסיפה שפע ופאר למתחם, עם ציורי קיר מורכבים ופסלים מעוטרים.

חזית הקתדלרה

חזית הקתדרלה היא יצירת מופת בפני עצמה, שילוב הרמוני של הסגנונות השונים אשר השתלבו בבנייתה. הכניסה הראשית היא מחזה של אמנות בארוק, עם פסלים, עמודים וגילופים מורכבים שמתארים סצנות ודמויות דתיות. נוכחותם של זוג מגדלים, או 'מגדלי התאומים של קתדרלת פלרמו', מוסיפה לאופייה המרשים, בעוד שהכיפה המרכזית, תוספת מהמאה ה-18, חולשת על קו הרקיע של העיר כולה. 

חללי פנים ופלאים אמנותיים

בפנים, הקתדרלה הופכת לגן עדן של אמנות והיסטוריה. חללי הפנים הם שילוב של הסגנון הנורמני החגיגי עם תוספות מאוחרות יותר בסגנונות אחרים. אחד המאפיינים המדהימים ביותר הוא הקפלה הפלאטית, דוגמה מדהימה לאומנות ביזנטית עם הפסיפסים המנצנצים ורקע הזהב שלה. הקברים המלכותיים, כולל אלה של רוג'ר השני ופרדריק השני, הם יצירות מופת של אמנות ימי ביניים, עם גילופים ועיטורים מורכבים.

מה לא לפספס בביקור בקתדרלה?

חזית הקתדרלה והארכיטקטורה החיצונית: החלק החיצוני של הקתדרלה הוא תצוגה מדהימה של סגנונות אדריכליים שונים, עדות להיסטוריה המורכבת של סיציליה. החזית, שעוצבה מחדש במאה ה-18 על ידי פרדיננדו פוגה, היא שילוב מרהיב של אלמנטים בארוקיים וניאו-קלאסיים, כוללת גילופים מורכבים, פסלים ועמודים מפוארים. מגדלי התאומים של הקתדרלה, זוג מגדלים מרשים, יחד עם הכיפות האדומות הייחודיות, מעניקים לקתדרלה מראה מיוחד, אשר משקף את ההשפעות הנורמניות והערביות.

הקברים המלכותיים: בתוך הקתדרלה, הקברים המלכותיים מהווים אטרקציה משמעותית. אלה כוללים את מקום מנוחתם האחרון של מלכי סיציליה כמו רוג'ר השני והקיסר פרידריך השני. כל קבר הוא יצירת מופת של אמנות ימי הביניים, מציגה את האומנות והתרבות המורכבות של אותה התקופה. הקברים משמשים כתזכורת לתפקידה של הקתדרלה כנקודת ציון היסטורית ופוליטית.

הקריפטה: הקריפטה של הקתדרלה, אזור רגוע ופסטורלי יותר, ממוקמת מתחת למבנה הראשי. כאן בקריפטה תמצאו את הסרקופגים של ארכיבישופים ודמויות דתיות בולטות אחרות מהעיר ומרחבי סיציליה. האווירה המיסטית והמשמעות ההיסטורית של הקריפטה הופכים אותה לאתר חובה עבור אלו שמתעניינים בהיסטוריה הדתית של העיר פאלרמו.

הגג והטרסה של הקתדרלה: עבור מבקרים רבים, אחת מגולות הכותרת היא ללא ספק גג הקתדרלה, משם ניתן לחזות בנופים פנוראמיים של העיר פלרמו וסביבתה. כאן תקבלו הזדמנות מצוינת להעריך את הארכיטקטורה של הקתדרלה מנקודת מבט ייחודית וליהנות מנופים מדהימים של העיר ומעבר לה.

יצירות האמנות והמזבחים הפנימיים: פנים הקתדרלה מעוטר ביצירות אמנות שונות, כולל ציורים, פסיפסים ופסלים. לכל מזבח וקפלה בתוך הקתדרלה ישנם עיטורים ייחודיים משלהם, כאלו שמשקפים את הסגנונות האמנותיים של תקופות שונות בהיסטוריה של העיר. יצירות אלו הן לא רק בעלות משמעות דתית אלא גם בעלות ערך אמנותי והיסטורי רב.

הקלויסטרים: בסמוך לקתדרלה תמצאו את הקלויסטרים, חצרות המתחם המרובעות, נווה מדבר של שלווה וקסם. החצרות הנעימות מציעות מפלט שליו מהעיר ההומה עם הגנים השופעים שלהם ושבילי ההליכה המקומרים. הקלויסטרים הם דוגמה מצוינת לארכיטקטורה נורמנית.

מגדל הפעמונים של הקתדרלה: טיפוס על מגדל הפעמונים, אם הוא פתוח למבקרים, הוא חוויה נפלאה ומיוחדת. המגדל, שנבנה במקור כמגדלור, מספק נקודת תצפית נוספת לצפייה בארכיטקטורה של הקתדרלה ובנוף העירוני של פאלרמו.

קו שעון השמש (The Sundial Line): מאפיין ייחודי של הקתדרלה הוא קו שעון השמש, קו פיזי שעובר על רצפת הקתדרלה, בחלל הספינה, החלל הראשי של הכנסייה. נוצר על ידי האסטרונום אנטוניו הליודורוס בשנת 1690, קו המרידיאן הזה לא רק מראה את הזמן ביום אלא גם ממחיש את ההתקדמות המדעית של התקופה. מדובר על מיזוג מרתק של מדע ודת.

מידע חשוב למבקרים

מיקום: קתדרלת פלרמו (Cattedrale di Palermo) ממוקמת בלב העיר פלרמו, עיר הבירה של סיציליה. הקתדרלה ממוקמת על רחוב Corso Vittorio Emanuele המרכזי, בסמוך לאטרקציות המרכזיות של העיר.

כתובת הקתדרלה: Via Vittorio Emanuele, 490, 90134 Palermo PA.

דרכי הגעה: ברגל: אם אתם כבר נמצאים במרכז העיר, כדאי להגיע לקתדרלה ברגל. הדבר יאפשר לכם לחוות את הקסם של רחובות פאלרמו ולגלות אתרים היסטוריים רבים לאורך הדרך.

באוטובוס: לפלרמו רשת אוטובוסים עירונית נרחבת. אוטובוסים הם דרך נוחה להתנייד בעיר ולהגיע לקתדרלה.

שעות פתיחה: הימים שני עד שבת בין השעות 7:00 עד 19:00. ביום ראשון בין 8:00 ל-13:00 ו-16:00 עד 19:00. 

טיפים למבקרים

הקצו מספיק זמן: הקתדרלה עצומה ועשירה באמנות ובהיסטוריה. הקצו לפחות שעה וחצי כדי לחקור אותה ביסודיות, כולל הקלויסטרים, הקריפטה ומרפסת התצפית בגג.

בקרו מוקדם או מאוחר ביום: כדי להימנע מהמונים, במיוחד בעונת התיירות, תכננו את הביקור מוקדם בבוקר או מאוחר אחר הצהריים. התאורה בזמנים אלו מושלמת גם לצילום.

היו מוכנים לטיפוס: אם אתם מתכננים לבקר בגג או במגדל הפעמונים של המתחם, היו מוכנים לטיפוס. נעלו נעליים נוחות והביאו מים, במיוחד בימים חמים.

צאו לחקור את האזורים שמסביב לקתדרלה: לאחר ביקור בקתדרלה, הקדישו זמן לחקור את האזור שמסביב. המרכז ההיסטורי של פאלרמו עשיר בתרבות וארכיטקטורה, עם הרבה בתי קפה וחנויות לצד אתרים היסטוריים ואתרי תיירות. 

אז, מטיילים יקרים, אם אי פעם רציתם לטייל בזמן, מסע דרך עולמות ותקופות, אז ביקור בקתדרלת פאלרמו הוא ההימור הכי טוב עבורכם. הפנינה האדריכלית הזו מציעה מסע דרך היסטוריה, תרבות ואמנות, הכל מוגש לצד מנה מענגת של שמש סיציליאנית. בין הקברים ההיסטוריים, החללים המפוארים ויצירות האמנות המרשימות, לא מדובר על עוד כנסייה ברשימת האינספור כנסיות של סיציליה, אלא על מגדלור של תרבות, קולוסיאום של אמנות, גן עדן של תרבויות.  

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן