סיציליה
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כרטיסים

כנסיות וקתדרלות שאסור לפספס בסיציליה

כנסיות וקתדרלות שאסור לפספס בסיציליה

Noto

עזרה עם תכנון החופשה בסיציליה?

כנסיות וקתדרלות שאסור לפספס בסיציליה

בסיציליה, כל דלת כנסייה פותחת בפני מבקריה עולם צבעוני ואחר, עולם של פרסקאות (ציורי קיר), פסלים וקשתות, כולם מספרים את סיפורה של הממלכה העתיקה הזו, אי שהיה צומת דרכים של תרבויות וציוויליזציות במשך מאות ואלפי שנים. סיציליה היא ארץ שבה נפגשים הקודש והחול, שבה מתערבבים הדים של מזמורים עתיקים עם הבריזה הים תיכונית ויוצרים סימפוניה של צבעים וסגנונות.הנורמנים, הערבים, הרומאים והיוונים, כל אלו שלטו ממש כאן באי הדרומי של איטליה ועיצבו את מה שאנו מכירים כיום כסיציליה. 

בין אם אתם חובבי כנסיות מושבעים או שאתם מאלו שאומרים "כל אלו נראות אותו הדבר", מסע דרך הכנסיות והקתדלות של ערי ועיירות סיציליה חושף בפניכם את סיפורו של האי העתיק על כל גווניו. מפסיפס הזהב המנצנץ של קתדרלת מונריאל, דרך הצל המלכותי של קתדרלת פלרמו המפוארת, הכנסיות הסיציליאניות הן הרבה מעבר למבנים דתיים היסטוריים, מדובר על פעימות הלב של תרבויות העבר, כאלו שמהדהדות עם לחישות הביזנטים, הערבים, הנורמנים ועוד רבים. 

אז הנה לכם רשימת הכנסיות והקתדרלות שאסור לכם לפספס בביקור בסיציליה, אלו שימיסו לכם את הלב, יחממו את הנשמה, ובעיקר יספרו את סיפורה המרתק והמגוון של סיציליה.

church
קתדרלת מונריאלה, פלרמו
Cefalù
קתדרלת צ'פאלו
Cattedrale di Palermo
קתדרלת פלרמו
Noto
קתדרלת נוטו
Cathedral of Syracuse
קתדרלת רגוזה
Cathedral of Syracuse
קתדרלת סירקוזה

פאר הכנסיות והקתדרלות הסיציליאניות: מקדשי התרבות של האי

לפני שנטייל בין הכנסיות והקתדרלות האייקוניות של סיציליה, אלו שפשוט אסור לכם לפספס בביקור באי, בואו נבין מה הופך את המקדשים האלה לכל כך יוצאי דופן.כנסיות סיציליאניות אינן רק מבנים יפים או אתרי דת עתיקים, אלא שהם פסיפס חי של היסטוריה, אמנות ותרבות, שכל לבנה, יצירת אומנות, קשת עתיקה וחלון ויטראז' צבעוני מספרים לבאי המקום על ההשפעות המגוונות שעיצבו את האי התוסס הזה. 

כור היתוך של סגנונות אדריכליים

מיקומה האסטרטגי של סיציליה בלב ליבו של הים התיכון הקנה לאי התוסס מעמד אסטרטגי מכובד, כשהאי היה מושא חלומותיהם של עמים וציוויליזציות אינספור, כל אחד מהם ניסה לכבוש את סיציליה, ואלו שהצליחו הותירו חותם מובהק ועוצמתי על המבנים האדריכליים שברחבי האי וביניהם גם הכנסיות. מהפסיפסים הזהובים של הסגנון הביזנטי ועד לעבודות האבן הדייקניות של הנורמנים, מהדוגמאות הערביות המורכבות ועד לקימורים הראוותניים של סגנון הבארוק, הכנסיות והקתדרלות של סיציליה הן חגיגה של אמנות ואדריכלות. כל כנסייה וקתדרלה מבין אלפי אלו שניצבות ברחבי האי הן למעשה מוזיאון חי, מציגות מיזוג של סגנונות גותיים, רומנסקיים, בארוקים ונורמניים, יוצרות אסתטיקה ייחודית שאי אפשר למצוא בשום מקום אחר בעולם.

כל כנסייה וקתדרלה בסיציליה היא פרק מתוך ספר ההיסטוריה העשיר של האי. הן מספרות סיפורים על אימפריות עתיקות, שינויי דת ומהפכות אמנותיות. המרחבים הקדושים הללו היו עדים לשפל והגאות של ההיסטוריה, שרדו אסונות טבע, ועמדו כעמודי התווך של אמונה וחוסן לאורך דורות.

קולוסאום של אמנות ותרבות

כנסיות סיציליאניות הן אוצר של אמנות. מציורי קיר ופסיפסים עוצרי נשימה ועד לפסלים וגילופים מדהימים, שם תמצאו את הגאונות של דורות של אמנים. יצירות אמנות אלו אינן רק קישוטים אלא נרטיבים מאבן וזכוכית, כאלו שמעבירים סיפורים מהתנ"ך, אגדות מקומיות ואירועים היסטוריים.

סמלים של זהות תרבותית

ומעבר למשמעותן הדתית, הכנסיות והקתדרלות של סיציליה הן סמל לזהות הסיציליאנית עצמה. הן מקומות שבהם מתלכדים האמונה, המסורות והמנהגים של הקהילה המקומית, ממלאים תפקיד חיוני בפסטיבלים ובחגיגות שהתקיימו ועדיין מתקיימים כאן באי במשך מאות שנים.

ביקור בכנסיות אלו מציע יותר מחוויה רוחנית, זהו מסע אל עולם שבו כל פינה מספרת סיפור, כל מזבח לוחש את סודות העבר, וכל כיפה מציעה הצצה לשמים. אתרים אלו מזמינים לא רק את המאמינים והנוצרים אלא את כל מי שמבקש להתפעל ממוסדות היצירתיות האנושית וההשראה האלוהית.

כשאנו חוקרים את הכנסיות והקתדרלות האייקוניות של סיציליה, הבה נזכור שכל אחת מהן היא יצירת מופת, עדות לרוח המתמשכת של האי וליכולת המדהימה שלה לטוות שטיח עשיר מחוטי העבר המגוון. 

קתדרלה? כנסייה? מה ההבדל בעצם?

אם אתם גם מאלו שמתבלבלים בין כנסייה לקתדרלה, או לא מכירים את ההבדל שבין שני סוגי המבנים הקדושים הללו, אז בואו אחת ולתמיד נעשה סדר בבאלגן. בעוד ששתיהן נחשבות כמובן למקומות פולחן נוצריים, ישנן מספר הבדלים שמייחדים קתדרלות מכנסיות.

מהי כנסייה?

כנסייה היא כינוי כללי למקום פולחן נוצרי. הכנסיות יכולות להשתנות בגודלן, בסגנון ובמשמעות שלהן. כנסיות נמצאות כמעט בכל עיר ועיירה והן יכולות לנוע מכנסיות קהילה קטנות ומקומיות ועד למבנים גדולים ומשמעותיים בעלי עניין היסטורי ואדריכלי. תפקידה העיקרי של הכנסייה הוא לשמש כמקום שבו נוצרים יכולים להתכנס כדי להתפלל, להשתתף בטקסים דתיים ולעסוק בפעילויות קהילתיות. כנסיות יכולות להיות קשורות לזרמים שונים בתוך הנצרות, לכל אחת מסורות ומנהגים משלה.

מהי קתדרלה?

המונח "קתדרלה" נגזר מהמילה הלטינית "קתדרה", שפירושה "מושב". קתדרלה היא כנסייה שמשמשת ככנסייה הראשית של דיוקסיה, יחידת מנהל נוצרית, והיא המקום שבו יושב הבישוף, הדרגה הבכירה ביותר לאיש דת נוצרי. כלומר אם המקום מנוהל על ידי כמרים, המקום יקרא כנסייה, אך באם המקום מנוהל על ידי בישוף, המקום יקרא קתדרלה.

תפקידו של הבישוף הוא לנהל מבחינה דתית אזור המכיל מספר כנסיות, ולכן, הכנסייה בה מתגורר הבישוף תיקרא קתדרלה. בדרך כלל הבישוף יבחר את הכנסייה הגדולה והמרשימה ביותר באזור ואותה יהפוך לקתדרלה, ולכן כמעט תמיד יהיו קתדרלות מרשימות וגדולות יותר מכנסיות.
ככנסייה המרכזית של דיוקסיה, קתדרלה מארחת לעתים קרובות טקסים מיוחדים ואירועים שאינם מתקיימים בדרך כלל בכנסיות קהילה קטנות יותר. קתדרלות בדרך כלל גדולות ומשוכללות יותר מבחינה ארכיטקטונית מכנסיות סטנדרטיות, מה שמשקף את תפקידן המשמעותי בחיי הדת של האזור.

בהקשר של סיציליה, ההבחנה בין כנסיות וקתדרלות מציגה את המורשת הדתית והאדריכלית העשירה של האי. בעוד קתדרלות כמו קתדרלת מונריאל והקתדרלה של פאלרמו ממלאות תפקיד מרכזי בנוף הכנסייתי, כנסיות קטנות יותר, כל אחת עם ההיסטוריה והקסם הייחודיים שלה, תורמות באותה מידה למרקם התרבות והרוחניות הסיציליאנית.

הקתדרלות שאסור לכם לפספס בסיציליה

קתדרלת מונריאלה, פאלרמו (Cattedrale di Monreale)

קתדרלת מונריאלה, ששוכנת על המדרונות המשקיפים על בירת סיציליה פאלרמו, היא היהלום שבכתר האדריכלות הנורמנית בסיציליה. קתדרלה זו, שנבנתה במאה ה-12, ידועה בזכות הפסיפסים המדהימים שלה, שמכסים כמעט כל סנטימטר מחלל הפנים שלה. פסיפסים אלו, נוצצים בזהב, מתארים סיפורים מקראיים ומהווים עדות להשפעה הביזנטית על האי. הקלויסטר (החצר הפנימית) של הקתדרלה הוא גולת כותרת נוספת במתחם, והוא כולל עמודים מגולפים בצורה מורכבת, כל אחד מהם ספר סיפור היסטורי ואדריכלי. השילוב של הארכיטקטורה הנורמנית והאמנות הערבית בקשתות ובעמודים של הקלויסטר הוא תזכורת חיה לעבר הרב-תרבותי של סיציליה. הקתדרלה של מונריאלה היא לא רק מקום פולחן, זהו קנבס מפואר שמציג בגאווה את האמנות חיי הדת של ימי הביניים. 

קתדרלת פלרמו (Cattedrale di Palermo)

קתדרלת פאלרמו, שנמצאת ממש לא רחוק מקתדרלת מונריאל, בליבה של עיר הבירה פלרמו, היא שילוב מורכב של סגנונות אדריכליים, מגבשת את תמצית ההיסטוריה המגוונת של סיציליה. במקור כנסייה מהמאה ה-12, המוסד ההיסטורי הזה עבר תמורות ושינויים אינספור, עם השפעות גותיות, מוריות וניאו-קלאסיות. החלק החיצוני של הקתדרלה הוא מחזה של סגנונות משתנים, עם המגדלים הנורמנים, הפורטלים הגותיים והכיפה הבארוקית, בעוד שחללי הפנים מציעים לבאי המקום מסע דרך קברים מלכותיים, כולל אלה של מלכי סיציליה. האוצרות האמנותיים והקריפטה של הקתדרלה מציעים מסע היסטורי מרתק, לא רק במקום נוצרי קדוש, אלא באתר היסטורי, מוזוליאום תרבותי מפואר שמציג את שכבות ההשפעות התרבותיות ששטפו את האי.

קתדרלת צ'פאלו (Duomo di Cefalù)

הקתדרלה של צ'פאלו, ששוכנת על רקע של גבעה מהודרת והים התיכון התכול, היא יצירת מופת נורמנית, אשר משלבת אלמנטים של אמנות ערבית וביזנטית. הקתדרלה הזו, שנבנתה בהוראת המלך רוג'ר השני בשנת 1131, קטנה יותר ממקבילותיה בפאלרמו ובמונריאל אך מרשימה לא פחות. מגדלי התאומים והמראה המרשים דמוי המבצר שלה הם איקוניים, בעוד שגולת הכותרת של חלל הפנים היא הפסיפס המהמם של ישו, יצירת אמנות ביזנטית שמציגה את ישו כדמות מרשימה ורגועה. התפאורה של הקתדרלה, בעיירת החוף המקסימה צ'פאלו, מוסיפה לקסם שלה, והופכת אותה לא רק לאתר דתי אלא למגדלור של יופי ושלווה.

כנסיית יוחנן הנזיר הקדוש, פאלרמו (St. John the Hermit's Church)

חוזרים ללב העיר פאלרמו, שם שוכנת כנסיית סנט יוחנן (Chiesa di San Giovanni degli Eremiti), דוגמה יוצאת דופן של אדריכלות ערבית-נורמנית, סגנון ייחודי אפילו בסיציליה. כנסייה זו, שנבנתה במאה ה-6 ולאחר מכן שוחזרה במאה ה-12, ידועה בכיפות האדומות המרשימות שלה, מאפיין אדריכלי שהושפע מהאמנות האסלאמית. הכיפות של הכנסייה העתיקה, ניצבות על רקע הגנים השופעים המקיפים את הכנסייה, מספקות אווירה שלווה וכמעט מיסטית. חלל הפנים, אם כי צנוע בהשוואה לפאר של כנסיות סיציליאניות אחרות, מהדהד קסם שקט ומדיטטיבי. המיזוג של סגנונות נורמניים וערביים משתרע עד למגדל הפעמונים, הדומה לצריח, מסמל את כור ההיתוך התרבותי והדתי שסיציליה מייצגת. הכנסייה הזו, שלעתים קרובות תיירים מתעלמים ממנה ונוטים לבקר רק באלו הגדולות יותר, מציעה משהו אחר, הצצה ייחודית ועדינה יותר של מעמקי התרבות והארכיטקטורה הסיציליאנית.

קתדרלת סנט ג'ורג', ראגוזה (Ragusa Duomo di San Giorgio) 

קתדרלת סנט ג'ורג' (Duomo di San Giorgio) שממוקמת בעיירה הרשומה על ידי אונסק"ו, Ragusa Ibla, היא יצירת מופת של אדריכלות הבארוק הסיציליאנית. הקתדרלה, שנבנתה מחדש במאה ה-18 לאחר רעידת אדמה טראגית שפקדה את האזור, ידועה בזכות החזית הדרמטית שלה, שמאופיינת בעמודים קורינתיים, פסלים מורכבים ופורטל מרכזי בולט שמוביל אל פנים הכנסייה, שנחשב למרשים לא פחות.

 בפנים, הקתדרלה מעוטרת בציורי קיר מפוארים, עבודות טיח מעוטרות ומזבחות שיש, אשר מציגים את האקסטרווגנטיות של אומנות הבארוק המקומית. כיפת הקתדרלה, אותה ניתן לראות מנקודות רבות בעיירה הקטנה , חולשת על קו הרקיע שלה, ומשמשת כסמל לחוסן ולרוח האמנותי של רגוזה. הקתדרלה ממוקמת בתוך החלק הציורי של ראגוזה איבלה (Ragusa Ibla) העתיקה, עם בנייני הבארוק ורחובותיה המתפתלים, ומספקת שילוב הרמוני של אמנות, היסטוריה ויופי טבעי, מציגה את הקסם של דרום מזרח סיציליה.

קתדרלת סירקוזה (Syracuse Cathedral)

קתדרלת סירקוזה, או בשמה המלא " Cattedrale metropolitana della Natività di Maria Santissima", היא פלא ארכיטקטוני ייחודי, אשר נבנה במקום שבו עמד מקדש יווני מהמאה ה-5 לפני הספירה שהוקדש לאלה אתנה. העמודים הדוריים המקוריים של המקדש עדיין נראים בקירות הקתדרלה, יוצרים קישור מוחשי בין הציוויליזציה היוונית העתיקה לבין סיציליה הנוצרית והמודרנית יותר. האתר העתיק הוסב לכנסייה במאה ה-7, ומאז סיפח האתר אלמנטים של עיצוב נורמני, ביזנטי ואפילו אלמנטים של סגנון הבארוק. החזית, שעוצבה מחדש במאה ה-18, היא דוגמה נהדרת לסגנון בארוק סיציליאני, בעוד שחלל הפנים מכיל שרידים ויצירות אמנות שמתפרשות על פני מאות שנים. הקתדרלה הזו היא לא רק מקום פולחן אלא סמל להיסטוריה העשירה של העיר סירקוזה, המייצגת את התמורות הדתיות והתרבותיות שעיצבו את העיר במשך אלפי שנים.

קתדרלת נוטו (Noto Cathedral)

קתדרלת סן ניקולו שניצבת בעיירה נוטו היא הישג מדהים של ארכיטקטורת בארוק סיציליאני. גם הקתדרלה הזו נבנתה מחדש לאחר רעידת האדמה ההרסנית של שנת 1693, האתר המפואר הזה הפך לסמל לתקומה האמנותית של העיירה הקטנה. החזית המרשימה של הקתדרלה, שמאופיינת בגרם המדרגות המפואר שלה, הפסלים המעוטרים והעמודים המרשימים שלה, היא יצירת מופת של עיצוב בארוק. חלל הפנים, עם התקרות הגבוהות, הספינה (חלל הכנסייה המרכזה) המלאה באור והקפלות המעוטרות, משדר אווירה של אלגנטיות ופאר. כיפת הקתדרלה, ששוחזרה לאחר שהתמוטטה במאה ה-20, חולשת על קו הרקיע של נוטו, ומציעה נופים פנוראמיים של העיר וסביבתה. קתדרלת סן ניקולו היא לא רק ציון דרך דתי אלא עדות לחוסן ולרוח האמנותית של נוטו, מה שהופך אותה לאתר חובה לכל מי שחוקר את פלאי הבארוק של סיציליה.

בסופו של דבר, בין אם הגעתם לסיציליה בחיפוש אחר השראה אלוהית, פאר אדריכלי, או בכלל כדי ליהנות מהחופים הצלולים והעיירות הקסומות (ולמה לא גם וגם בעצם?), אי אפשר להגיד שראיתם את סיציליה באמת מבלי לבקר במקדשי התרבות שלה- הכנסיות והקתדרלות שלאורכה. כל אחד מאינספור האתרים הללו מציע שילוב ייחודי של היסטוריה, אמנות, ובואו נהיה כנים, רקע מושלם לתמונות לעמוד האינסטגרם או קבוצת הווטסאפ של המשפחה. אז אם מתחשק לכם להכיר את האי הקסום באמת, ליהנות מפסיפסים מדהימים, יצירות אמנות שאין שני להן ומבנים ארכיטקטוניים עוצרי נשימה, הגיע הזמן לצאת למסע דרך הארכיטקטורה האלוהית של סיציליה. 

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן