סיציליה
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כרטיסים

עמק המקדשים באגריג'נטו (Valley of the Temples)

עמק המקדשים באגריג'נטו (Valley of the Temples)

Valley of the Temples

עזרה עם תכנון החופשה בסיציליה?

עמק המקדשים באגריג'נטו (Valley of the Temples)

מטיילים יקרים, ברוכים הבאים לגולת הכותרת של סיציליה- עמק המקדשים. הפלא הארכיאולוגי הזה, ששוכן בפסטורליות בגבעות הקסומות שנושקות לכפר אגריג'נטו, הוא למעשה בכלל לא עמק, אלא רכס, אבל בואו לא נתקע בעניינים טכניים טופוגרפיים. המקום הזה עוסק בפאר, ולא בגיאוגרפיה.

דמיינו את עצמכם צועדים בעקבות היוונים הקדמונים, מינוס הטוגות והסנדלים (אלא אם כן זה הסגנון שלכם, אנחנו לא שופטים). עמק המקדשים, אתר מורשת עולמית של אונסק"ו, הוא אוצר של אדריכלות יוונית עתיקה, מתחם אדיר ובו אינספור מקדשים יוונים עתיקים, והכל בליבה של סיציליה. 

החורבות והשרידים המלכותיים, שניצבים בגאווה על רקע הים התיכון והאזור הכפרי של סיציליה, הן הגשמת חלומו של כל מטייל וצלם. עמק המקדשים המרהיב מציע מסע אחורה בזמן, כשכל אבן וכל עמוד עתיק מספרים סיפור, לוחשים סודות על טקסים עתיקים וחיי היומיום כאן. ולמרות שהמקדשים אולי איבדו את גגותיהם ואולי מעט נשחקו, הם לא איבדו את היכולת שלהם להרשים ולסנוור כל מטייל ומטייל. 

ממקדש קונקורדיה האייקוני, שעומד איתן כבר למעלה מ-2,000 שנ, ועד למקדש זאוס שנותר פחות שלם אך מרתק לא פחות, המקום הזה הוא גן עדן לחובבי היסטוריה ותרבות. 

אז הצטיידו בנעלי ההליכה הטובות ביותר שלכם, הביאו מצלמה והתכוננו לצאת להרפתקה בלתי נשכחת בעמק המקדשים. זהו לא רק טיול בין חורבות עתיקות; זהו שיטוט בהיסטוריה, חגיגה לחושים והזדמנות לעמוד במקום שבו שוטטו פעם אגדות יווניות. 

עמק המקדשים- נעים להכיר

במבט ראשון, עמק המקדשים עשוי להישמע כמו מקום מיסטי שלקוח היישר מתוך רומן פנטזיה. במציאות, זהו אתר ארכיאולוגי יוצא דופן, עשיר בהיסטוריה ותרבות. ממוקם על החוף הדרומי של סיציליה, ליד העיירה אגריג'נטו, אתר זה הוא קומפלקס רחב ידיים של מקדשים וחורבות יווניות עתיקות, כל אחד מהם מספר סיפור מתקופה של פאר והוד. 

ה"עמק" (שכפי שציינו קודם לכן הוא למעשה רכס) הוא עדות לפאר ההשפעה האדריכלית והתרבותית של יוון העתיקה, אפילו שנמצא כמה מאות קילומטרים מיוון של היום. ביקור במתחם האדיר הזה מציע הצצה נדירה אל העולם העתיק, בתוך קומפלקס מפואר שנשתמר להפליא במשך מאות ואלפי שנים ועדיין עומד בגאווה תחת השמש הסיציליאנית. מקבץ המקדשים זה נבנה במהלך המאות החמישית והשישית לפני הספירה, תקופה שבה האזור, הידוע אז כ-Akragas, נחשב לאחת הערים המובילות של יוון העתיקה. 

אבל למה המקדשים היוונים האלה נמצאים בסיציליה, אתם שואלים? ובכן, חשבו על סיציליה כעל הגרסה של העולם העתיק לכור היתוך תרבותי. האי היה צומת דרכים משמעותי בים התיכון, וראה שילוב של תרבויות והשפעות, כולל היוונים, שהותירו חותם מהפנט באזור. המקדשים כאן הם עדות למורשת העשירה והרב-תרבותית הזו.

עמק המקדשים בולט לא רק בזכות המשמעות ההיסטורית שלו אלא גם בזכות היופי עוצר הנשימה שלו. האתר משתרע על פני 1,300 דונמים, מה שהופך אותו לאחד מהאתרים הארכיאולוגיים הגדולים בעולם. כל מקדש, עם העמודים הדוריים המיוחדים שלו והאלמנטים האדריכליים שלו, מספר סיפור על אלוהות, טבע האדם וגם מציג כיצד השקעה וכושר המצאה אנושי יכול לייצר יצירות מופת. 

כשאתם משוטטים באתר ההיסטורי הזה, אתם למעשה צועדים באותם שבילים שבהם התקיימו תהלוכות עתיקות, בהם פילוסופים הרהרו בתעלומות היקום, ושם אנשים רגילים באו לחלוק כבוד לאלים שלהם. זהו מקום שמגשר בין העבר להווה, מזמין את המבקרים לצעוד אחורה בזמן ולהתפעל מההישגים של הציוויליזציה העתיקה.

אז, לפני שנעמיק בהיסטוריה המרתקת של כל מקדש ובסיפורים שהוא מכיל, בואו נקדיש רגע להעריך את עמק המקדשים על מה שהוא: שריד עוצר נשימה של העבר, כזה שרק מחכה לחלוק את סיפורי העולם. המתחם הוא לא רק אוסף של אבנים ועמודים ישנים; זהו מוזיאון תוסס וחי מתחת לשמים הפתוחים, מהדהד את תפארת התקופה שעיצבה את הציוויליזציה המערבית של ימינו.

רקע היסטורי: ההדים של מגנה גרסיה העתיקה

פעם פעם, על החופים שטופי השמש של סיציליה, שכנה לה עיר יפה ומפוארת כל כך, שנאמר עליה כי היא מתחרה בתפארתה של אתונה עצמה. עיר זו, שנקראה אקראגס (Akragas), הייתה אחת מהערים המרכזיות שהרכיבו את ממלכת מגנה גרסיה, ממלכת יוון הגדולה. 

בלב העיר הזו, ששכנה על רכס הר פסטורלי, היה ניצב מקדש מפואר – אתר שהוקדש לכבוד אלי האולימפוס. זה היה עמק המקדשים, מקום שבו שיש ואבן גיר הגיעו אל השמיים, מקום שלימים יהפוך להיות אחד מאתרי התרבות הפופולאריים בסיציליה ובאיטליה כולה. 

סיפורו של עמק המקדשים מתחיל במאה ה-6 לפני הספירה, כאשר מתיישבים יוונים קדומים, מודרכים על ידי רוח הרפתקנית ורצון האלים, הפליגו על פני הים האפל בחיפוש אחר ארצות חדשות. המתיישבים הקדומים מצאו חוף פורה בסיציליה, וכאן החליטו להקים את אקראגס, עיר שתגדל להיות אחד ממרכזי התרבות החשובים של העולם העתיק.

וכשהעיר שגשגה, ביקשו אנשיה לכבד את אלוהיהם באופן ההולם את עושרם החדש. הם פתחו בפרויקט שאפתני – בניית סדרה של מקדשים, כל אחד מהם יצירת מופת של אדריכלות דורית עתיקה. מקדשים אלה לא היו רק מקומות פולחן, אלא סמל לכוחה של העיר והאמונה הדתית החזקה שלה.

המפואר שבהם היה מקדש קונקורדיה, על שם אלת ההרמוניה הרומית. המקדש המרהיב הזה נבנה בשנת 440 לפני הספירה, עמד כמגדלור של אחדות ואיזון. העמודים בפרופורציה המושלמת והגפנים האלגנטיים שלו היוו עדות למיומנות האדריכלים שלו ולתחכום של אלו שבנו אותו.

אבל השאיפות של אקרגס עלו לה מחיר כבד, כאשר עושרה ופארה של העיר משכו את קנאתן של מעצמות יריבות רבות. בשנת 406 לפני הספירה הטילו הקרתגים, מעצמת ים אדירה מעבר לים התיכון, מצור על העיר. הקרב היה עז, וההרס שנגרם לעיר אקרגס היה גדול וטרגי. העיר, שנחשבה לחסינה ואיתנה, נפלה כעת, ועמה נפלו ונחרבו גם רבים ממקדשיה המפוארים. 

במהלך מאות השנים שלאחר מכן, חזה עמק המקדשים בעלייתן ונפילתן של אימפריות רבות. הרומאים, הביזנטים, הערבים והנורמנים – כל אחד מהם השאיר את חותמו על הארץ הקדושה והמפוארת הזו. המקדשים, שהוזנחו בשל פגעי הזמן, עמדו כעדים אילמים לגלים המשתנים של ההיסטוריה.

עם זאת, ולמרות חלוף אלפי השנים, רוחו של עמק המקדשים החזיקה מעמד. ההריסות, עם עמודיהן השבורים ואבניהן הפזורות, ממשיכות לספר את סיפורן, לוחשות על תקופות שחלפו, על זמנים שבהם אלים התהלכו בין בני האדם. 

וכיום, עמק המקדשים עומד כגשר בין העבר להווה, מקום שבו ההיסטוריה מתעוררת לחיים. מבקרים מכל קצוות העולם מגיעים לטייל בין האבנים העתיקות, להתפעל מהמורשת של ציוויליזציה שעיצבה את העולם המערבי של ימינו. 

מיקום ודרכי הגעה

עמק המקדשים ממוקם בחלקה הדרומי של סיציליה, בסמוך לעיר אגריג'נטו. אזור היסטורי זה, שידוע במקדשיו היוונים העתיקים השמורים, נגיש בקלות ושווה את המסע. 

תפאורה גיאוגרפית: עמק המקדשים ממוקם בפאתי אגריג'נטו, עיר בחוף הדרומי של סיציליה. הוא יושב על רכס המשקיף על הים התיכון, ומציע לא רק מסתורין היסטורי אלא גם נופים עוצרי נשימה.

איך להגיע לשם

בתחבורה ציבורית: העיירה אגריג'נטו מחוברת בקווי רכבת למספר ערים גדולות בסיציליה, כולל פאלרמו וקטאניה. הנסיעה ברכבת מציעה מסלול נופי דרך הנוף הסיציליאני.תחנת הרכבת המרכזית של אגריג'נטו, Stazione Centrale di Agrigento, היא המרכז הראשי. מכאן, עמק המקדשים נמצא במרחק נסיעה קצרה במונית או באוטובוס. כמו כן, קווי אוטובוס שונים פועלים מערים מרכזיות לאגריג'נטו. רשת האוטובוסים בסיציליה היא נרחבת, ומציעה דרך נסיעה משתלמת ואותנטית. מהעיר אגריג'נטו, אוטובוסים מקומיים יכולים לקחת אתכם ישירות לעמק המקדשים.

ברכב: עמק המקדשים נגיש כמובן ברכב מכל חלקי האי. הנסיעה מקטניה תיקח כשעתיים, מסירקוזה כשעתיים וחצי ומפלרמו כשעתיים ורבע. למגיעים מהחלק הפנימי של האי, הנסיעה מקלטניסטה תיקח כ-45 דקות. במתחם תמצאו אזורי חניה ייעודיים.

מתי לבקר בעמק המקדשים

הגעה בזמן הנכון לביקור בעמק המקדשים יכולה לשפר מאוד את החוויה שלכם באתר הארכיאולוגי מעורר ההשראה הזה. מיקומו של האתר מצביע על כך שהוא נהנה כמובן מאקלים ים תיכוני, כמו שאר חלקי האי. העונות הטובות ביותר להגיע לביקור הן עונת האביב (אפריל עד יוני) ועונת הסתיו (ספטמבר עד אוקטובר).

האביב הוא ללא ספק הזמן הטוב ביותר לבקר במתחם. מזג האוויר חם ונעים, עדיין לא החום העז של הקיץ, מה שהופך אותו לאידיאלי לחקר האתר בכיף ובנועם. גם האזור הכפרי נמצא בשיא פריחתו, מה שמוסיף ליופי הטבעי של האתר. גם עונת הסתיו מציעה טמפרטורות נוחות ופחות תיירים. 

עונת השיא (יולי ואוגוסט): בעוד שהקיץ מציע ימים ארוכים ושטופי שמש והוא תקופה פופולרית ואהובה בקרב תיירים, הוא יכול להיות חם מאוד, במיוחד בסביבות שעות הצהריים. אם תבקרו במהלך החודשים הללו, תכננו לסייר באתר בשעות הבוקר או מאוחר יותר אחר הצהריים כדי להימנע מהזמנים החמים של היום. ודאו שאתם מגיעים עם מים, קרם הגנה, כובע ונעלי הליכה טובות.

אם אתם מגיעים לסיציליה בעונת החורף, בין חודש נובמבר למרץ, ניתן בהחלט לבקר בעמק המקדשים. בעוד שימים מסוימים יכולים להיות גשומים או קרירים, החורף מציע גם זמן שליו לבקר כאן מבלי המוני התיירים שמגיעים לכאן בכל שאר עונות השנה. 

ביקור בעמק המקדשים

לצאת למסע בעמק המקדשים זה ממש כמו להיכנס לעולם שבו היסטוריה ומיתוסים משתלבים זה בזה. האתר העתיק, מלא בפלאים אדריכליים וסיפורים נצחיים, מציע חווית חקר ייחודית ומרתקת. 

ניווט באתר

עמק המקדשים משתרע על פני שטח אדיר, מחולק לאזור המזרחי והמערבי, כל אחד מתהדר במקדשים וחורבות רבים. מומלץ להתחיל את הסיור באזור המזרחי, שם תמצאו את כמה מהמבנים השמורים והמפוארים ביותר. הדבר מאפשר חקר הדרגתי לעבר האזור המערבי, שבו ההריסות הופכות דלילות יותר אך מרתקות לא פחות.

המקדשים שאסור לכם לפספס 

מקדש קונקורדיה (Tempio della Concordia): מקדש קונקורדיה, שנבנה בסביבות 430 לפני הספירה, נחשב לאחד מהמקדשים היוונים השמורים ביותר שקיימים בעולם. שרידותו נובעת בעיקר מהפיכתו לבזיליקה נוצרית במאה ה-6, שסייעה לשמר את המבנה וטיפחה אותו במשך מאות שנים. המקדש בנוי מעמודי ענק שמבטאים את המצוינות האדריכלית של אותה התקופה.

מקדש הרקלס (Temple of Heracles):  כאחד מהמקדשים העתיקים ביותר בעמק, מקדש הרקלס תופס מקום מיוחד בהיסטוריה היוונית, מוקדש לגיבור הנערץ הרקולס. למרות שרובו חורבות כיום, שרידי 21 העמודים שלו מרמזים לנו על קנה המידה הגדול המקורי והסגנון האדריכלי היווני המסורתי שלו.

מקדש הרה לאסיניה (Tempio di Hera Lacinia):  נבנה בשלהי המאה ה-5 לפני הספירה, מקדש זה נבנה לכבוד אלת הנישואין והלידה, ניצב בצורה מלכותית על גבי גבעה. גודלו המשמעותי ושרידי העמודים המסיביים שלו מספקים תובנות מרתקות לגבי הפאר של האדריכלות הדתית היוונית.

מקדש זאוס האולימפי (Tempio di Zeus Olimpio): מקדש זאוס האולימפי, שנבנה כדי להנציח את הניצחון על קרתגו בקרב בסביבות שנת 480 לפני הספירה, היה אחד המקדשים הגדולים ביותר שנוצרו, אך למעשה הוא נותר לעד בלתי גמור. המאפיינים האדריכליים הייחודיים שלו כללו אטלסים ענקיים, דמויות אבן במקום עמודים, ששברים מהם עדיין מעידים על קנה המידה השאפתני שלו.

מקדש אסקלפיוס (Tempio di Esculapioκ): ממוקם הרחק מהרכס הראשי, מקדש אסקלפיוס, 'מקדש אל הרפואה', היה מקדש לריפוי ולעלייה לרגל. המקדש הקטן הוא מוקד אינטימי ומרתק, עומד בניגוד מוחלט לפאר המונומנטלי של המקדשים האחרים.

מקדש קסטור ופולוקס  (Tempio dei Dioscuri): מוקדש לאלים התאומים קסטור ופולוקס, מקדש זה הוא כיום סמלה האייקוני של העיירה אגריג'נטו, שכן המקדש שוחזר במאה ה-19 משברי מקדשים שונים. 

מקדש הוולקן (Tempio di Vulcano): מוקדש לוולקן, אל האש, תאריך הבנייה המדויק של מקדש הוולקן נותר לא ברור. למרות שרובו כיום חורבות, הוא נחשב לאחד מהמרתקים בעמק המקדשים.

גני קולימבת'רה (Giardino della Kolymbethra)

לצדו של עמק המקדשים המפואר, תמצאו את גני קולימבת'רה, גנים שופעים יוצאי דופן, נווה מדבר נסתר, משופע בהיסטוריה ומלא ביופי טבעי. 

הג'יארדינו דלה קולימבת'רה שוכן בעמק קטן שהיה במקור חלק מהעיר היוונית העתיקה אקרגס. בנייתו של הגן מתוארכת ללמעלה מאלפיים שנה, והוא שימש לראשונה כמאגר מים (מעין בריכה) לעיר. בתקופת הרומאים האזור הפך לגן משוכלל, וכיום המקום הוא גן שופע אשר מלא במגוון של צמחייה ים תיכונית, לרבות עצי זית עתיקים, מטעי הדרים, עצי שקד, ומגוון רחב של צמחים ופרחים.

למה לצפות

מפלט טבעי: הגן מציע מפלט שליו מאתרי התיירות ההומים הסמוכים. זהו מקום שבו המבקרים יכולים ליהנות מהיופי השליו של הטבע, קולות של מים זורמים וצל העצים העתיקים.

מורשת חקלאית: הגן מציג גם שיטות חקלאות סיציליאניות מסורתיות, עם פרדסים וגינות ירק שמעובדים בטכניקות עתיקות.

סיורים מודרכים: סיורים מודרכים זמינים במקום, מציעים תובנות על ההיסטוריה, הצמחייה ושיטות החקלאות של הגן. סיורים אלה כוללים לרוב טעימות של תוצרת מקומית כמו תפוזים, לימונים ושקדים.

הגן ממוקם במרחק הליכה מעמק המקדשים, ושבילי המתחם קלים לניווט.

סיורים מודרכים בעמק המקדשים

סיורים מודרכים בעמק המקדשים מציעים דרך מעשירה ומרתקת לחוות את האתר הארכיאולוגי האייקוני הזה. סיורים אלה מספקים תובנות מעמיקות לגבי המשמעות ההיסטורית, התרבותית והארכיטקטונית של ההריסות והמקדשים, מה שהופך את הביקור למשמעותי ואינפורמטיבי יותר. 

הסיורים המודרכים מכסים את המקדשים המובילים והאזורים המרכזיים של האתר. הם מונחים על ידי מדריכים בעלי ידע שיכולים להציע מידע מפורט על ההיסטוריה והארכיטקטורה של המקדשים. הסיורים המודרכים משתנים באורכם ונעים בין שעה לבין 3 שעות בדרך כלל. 

ישנם גם סיורים פרטיים אשר מציעים חוויה אינטימית יותר, מאפשרת לכם לחקור את האתר בקצב שלכם ולהתמקד בתחומי עניין אישיים.

כרטיסים: 

כרטיס כניסה למתחם למבוגר מעל גיל 18 עלותו € 19.80. ילד מתחת לגיל 18 נכנס בחינם.

שעות פתיחה: כל ימות השבוע בין 8:30-20:00.

טיפים לביקור מנצח בעמק המקדשים

  1. תזמון הביקור- כדי להימנע מהחום וההמונים של שעות הצהריים, תכננו לבקר מוקדם בבוקר או מאוחר יותר בשעות אחר הצהריים. האור בזמנים אלו מושלם גם לצילום. ולפני שאתם מגיעים, בדקו את שעות הפתיחה המעודכנות ואת לוחות הזמנים של המתחם. 
  2. התלבשו כראוי- לאור גודלו האדיר של המתחם, צפו להליכה רבה. הגיעו עם נעליים נוחות וחזקות, והתלבשו כמובן בהתאם למזג האוויר. 
  3. הצטיידו במפה– בקופות הכניסה בקשו לקבל את מפת האתר כדי שתוכלו לתכנן את הביקור ולנווט במתחם בבטחה. 
  4. צאו לסיור מודרך- שיספק לכם תובנות היסטוריות ותרבותיות חשובות, מה שיהפוך את הביקור שלכם למשמעותי ומרתק אפילו יותר. 
  5. מזון ומתקנים- הביאו איתכם כיבוד קל, במיוחד אם אתם מתכננים לשהות כאן מספר שעות. ישנם מספר קיוסקים באתר, אך אלו לא מציעים יותר מדי. 

6. שלבו את הביקור עם העיר אגריג'נטו– לאחר הביקור בעמק המקדשים צאו לבקר במוזיאון הארכיאולוגי הסמוך או שתצאו לחקור את העיר אגריג'נטו המקסימה.

לכתבה שלנו על העיר אגריג'נטו

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן