סיציליה

כרטיסים

הפארק הארכיאולוגי סלינונטה (Selinunte Archaeological Park)

הפארק הארכיאולוגי סלינונטה (Selinunte Archaeological Park)

Selinunte Archaeological Park

עזרה עם תכנון החופשה בסיציליה?

הפארק הארכיאולוגי סלינונטה (Selinunte Archaeological Park)

בין הגבעות המוריקות של האי, החופים התכולים והתרבויות התוססות, ישנה פנינה היסטורית נסתרת שמציעה לקחת אתכם למסע בזמן, דרך תרבויות ונופים עוצרי נשימה. ברוכים הבאים לפארק הארכיאולוגי סלינונטה- אתר עתיק ומפואר, עדות להוד של יוון העתיקה ולסיפורי החידות של אזור הים התיכון.

סלינונטה, שממוקם על חופיה הדרום מערביים של סיציליה, מציע הצצה חסרת תקדים לעולם העתיק של האי, בתוך ממלכה שבה היסטוריה וטבע משתלבים זה בזה. הפארק, שמשתרע על שטח נופים ורחב ידיים, מכיל כמה מהחורבות היווניות המרשימות ביותר באירופה, וכל אבן ועמוד מספרים סיפור על תרבויות עתיקות, אמונותיהן, סצנת האמנות שלהן וחיי היומיום שלהן.

אז בואו נצלול אל הפארק הארכאולוגי של סלינונטה, מהמקדשים עוצרי הנשימה שלו ועד לנופים הפנורמיים של הים התיכון שמחכים לכם שם.

הפארק הארכאולוגי בכמה מילים

הפארק הארכיאולוגי סלינונטה שבסיציליה עומד כמגדלור של היסטוריה עתיקה ופאר ארכיטקטוני. ממוקם על החוף הדרום מערבי של סיציליה, ליד העיירה הקטנה מרינלה די סלינונטה (Marinella di Selinunte), פארק זה הוא אחד מהאתרים הארכיאולוגיים המשמעותיים והמרשימים באזור הים התיכון. משתרע על שטח של כ-270 דונם, המתחם מכיל אוסף של חורבות שמציעות צוהר לעולם היווני העתיק, מציגות את עושרו ההיסטורי ומשמעותו התרבותית.

מקורותיה של סלינונטה מתוארכים למאה ה-7 לפני הספירה כאשר היא הוקמה על ידי מתיישבים יוונים. עם הזמן היא פרחה וגדלה, הפכה לאחת הערים המשגשגות ביותר בעולם היווני, בזכות מיקומה האסטרטגי, חיי המסחר ואדמותיה הפוריות. השם 'Selinunte' עצמו נגזר מסלינוס, המילה היוונית ל-'סלרי בר', ​​צמח שגדל בשפע באזור והיה לסמל על מטבעות העיר.

מיקומה של סלינונטה על החוף הציע לא רק יתרונות כלכליים אלא גם תרם לנוף הארכיטקטוני הייחודי שלה. הפארק מציג היום את השרידים של עיר-מדינה משגשגת זו, כולל המקדשים, האקרופוליס והחורבות העירוניות שלה. המקדשים, שזוהו באותיות ולא בשמות האלוהות היווניים שלהם בשל חוסר הוודאות למי הם הוקדשו, בולטים במיוחד. מבנים מלכותיים אלה, למרות שהם כיום ברובם חורבות, עדיין מצליחים לספק את תחושת ההוד והיכולת הארכיטקטונית של יוצריהם, המפורסם שבהם הוא Temple E, מקדש אהוב בשל הפרופורציות ההרמוניות והאלגנטיות שלו.

אבל סלינונטה מכיל יותר ממקדשים, ואחת מגולות הכותרת של המתחם הוא האקרופוליס, הלב המבוצר של העיר העתיקה – מקום שבו היו מבני ציבור, מקדשים וגם מבני מגורים. כשהמבקרים עוברים בין חורבות האקרופוליס, הם יכולים לחזות בחיי היומיום הסואנים של עיר יוונית עתיקה, עם השווקים, הבתים והמרחבים הציבוריים שלה.

חשיבותה של סלינונטה טמונה גם בהיסטוריה המורכבת שלה, שמסומנת בסכסוכים, בריתות, ובסופו של דבר, דעיכתה ונטישתה. היא הייתה עדה לאירועים היסטוריים מרכזיים, כולל קרבות עם הקרתגים ובסופו של דבר הרס בשנת 409 לפני הספירה, שהובילו לשקיעתה ההדרגתית. נגיע לסיפורה  ההיסטורי מיד. 

כיום, הפארק הארכיאולוגי לא רק משמש כמשאב חינוכי משמעותי אלא גם כאתר היסטורי- טבעי עוצר נשימה. השילוב של החורבות העתיקות על רקע הים התיכון יוצר נוף שליו ומעורר השראה, מציע לבקרים לטייל בהדי ההיסטוריה, מוקפים בפאר הטבעי של האי הקסום סיציליה.

כמה עובדות מעניינות על סלינונטה

מקדשים שמזוהים באמצעות אותיות ולא שמות: בניגוד לאתרים ארכיאולוגיים יווניים עתיקים רבים, שבהם המקדשים נקראים על שם האל שלהם מוקדשים, כאן בסלינונטה, המקדשים מזוהים באמצעות אותיות (לדוגמה מקדש C, מקדש E וכו..). הדבר נובע מחוסר הוודאות לאיזה אל הוקדש כל מקדש. 

נוסד על ידי קולוניסטים יוונים: העיר סלינונטה הוקמה במאה ה-7 לפני הספירה על ידי מתיישבים יוונים. זוהי אחת המושבות היווניות העתיקות ביותר באזור.

חדשנות אדריכלית: העיר הייתה ידועה בתכנון ובאדריכלות עירונית חדשניים. הפריסה שלה משקפת את טכניקות התכנון העירוני היווני המתקדמות של זמנה, עם מערכת רחובות דמוית רשת ומבני ציבור ומקדשים שממוקמים בצורה אסטרטגית.

שחזור חלקי: במאה ה-20, מקדש E עבר שחזור חלקי, מה שהפך אותו לאחד המקדשים היוונים הבודדים באיטליה ובעולם ששוחזרו במקצת לצורתו המקורית. שחזור זה מציע למבקרים הצצה לפאר העתיק שלו.

מורשת רב-תרבותית: לאחר הרס העיר, ראתה סלינונטה השפעות תרבותיות שונות, כולל אלו של הקרתגים ומאוחר יותר הרומאים, שהעניקו לעיר מרבד רב תרבותי.

שמורת טבע: מעבר למשמעות ההיסטורית של הפארק הארכיאולוגי, המתחם הוא גם שמורת טבע, כוללת מגוון רחב של חי וצומח, מה שמוסיף לקסם שלו.

השראה לאמנים וסופרים: במהלך מאות השנים, הריסות סלינונטה היוו השראה לאמנים, משוררים וסופרים רבים, שנמשכו אל ההיסטוריה הדרמטית והחורבות הציוריות שלה.

מועמד לאתר מורשת עולמית: הפארק הארכאולוגי נמצא ברשימת האתרים האיטלקית להכרה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו, מה שמדגיש את חשיבותו התרבותית וההיסטורית העולמית.

ההיסטוריה של העיר היוונית סלינונטה

על חופי הים התיכון שטופי השמש של מערב סיציליה, שוכנת לה עיר יוונית עתיקה, נוסדה במאה ה-7 לפני הספירה ומאז הייתה מקום של פאר ושגשוג, תכשיט העולם העתיק. סלינונטה (Selinunte) גדלה במהירות והפכה לעיר- מדינה חזקה ואמידה, זאת הודות למיקומה האסטרטגי שאפשר סחר ימי ולאדמות הפוריות והשטחים העשירים שמסביב לה. 

העיר סלינונטה הפכה לשם דבר, הייתה שוקקת בפעילות ומלאה באינספור מבנים מפוארים שסיפקו עדות להישגים האדריכליים והתרבותיים של היוונים הקדמונים. הגאווה של סלינונטה הייתה המקדשים המלכותיים שלה, מבנים נישאים שהוקדשו לאלים, הציגו את פסגת הזוהר האדריכלי היווני. מקדשים אלו, מעוטרים בפסלים ובגילופים מורכבים, לא היו רק מקומות פולחן אלא גם סמלים לעושרה של העיר ולדבקות שלה באמונה באלוהות.

כפי שוודאי תיארתם לעצמכם, שגשוגה של העיר ומיקומה האסטרטגי הפכו אותה למטרה במאבקי הכוחות של העולם העתיק. האיום המשמעותי ביותר הגיע מהקרתגים, היריבים החזקים של היוונים, שבשנת 409 לפני הספירה פתחו במתקפה כנגד העיר, הטילו מצור עליה, ולאחר קרב קטסטרופלי עקוב מדם סלינונטה נופלת, אירוע שסימן את תחילת שקיעתה. 

הרחובות התוססים של סלינונטה השתתקו בהדרגה, המקדשים והבניינים שלה נותרו להתפורר תחת מצעד הזמן הבלתי פוסק. במשך מאות שנים שכבה העיר אבודה וריקה, כשסיפוריה קבורים מתחת להריסות ההיסטוריה.

רק בעת המודרנית החלה סלינונטה לחשוף שוב את סודותיה. ארכיאולוגים והיסטוריונים מקומיים החלו לחפור ולחקור את ההריסות, חיברו אט אט את סיפורה של העיר המפוארת הזו.

כיום, הפארק הארכיאולוגי של סלינונטה עומד כעדות לפאר העבר של העיר. מבקרים מכל רחבי העולם מגיעים לשוטט בין חורבותיו העתיקות, צועדים באותם שבילים שבהם פסעו פעם היוונים. המקדשים, אף על פי שהם ברובם חורבות, עדיין עומדים בגאווה, כשהעמודים השבורים והפסלים החלקיים שלהם לוחשים סיפורים על תקופה שחלפה.

אז כשתגיעו לביקור באותו אתר היסטורי מפואר, עצמו עיניים ונסו לשמוע את הדי העבר של סלינונטה – השווקים ההומים, התהלוכות הדתיות, רעש חיי היומיום בעיר יוונית עתיקה. סלינונטה, גשר שמחבר את ההווה לעולם שהיה פעם, עולם של פלאים, שאפתנות ותזכורת לחוסן ולרוח העת העתיקה.

מה רואים בביקור בפארק הארכאולוגי

המקדשים המזרחיים: האזור המזרחי של הפארק מכיל כמה מהמבנים השמורים והמרשימים ביותר במתחם. גולת הכותרת היא מקדש E, או ה-Tempio di Hera (Tempio E), אחד המקדשים היווניים העתיקים והשלמים שקיימים כיום באזור, ידוע בארכיטקטורה הדורית הקלאסית שלו.

האקרופוליס (The Acropolis): הלב העתיק של סלינונטה, האקרופוליס מכיל חורבות של מבני ציבור שונים, מקדשים וביצורים עתיקים. הליכה באזור זה מציעה הצצה אמיתית לחיי היומיום של העיר העתיקה.

מקדש C: למרות שהוא פחות שלם ממקדש E, מקדש C, ה- Tempio di Apollo (Tempio C) נחשב משמעותי בשל גודלו והקשרו ההיסטורי. המקדש העתיק מספק תובנה לגבי שיטות הדת והאדריכלות של היוונים העתיקים.

המקדשים המערביים: מקדשים אלו הרוסים יותר מאלה שעל הגבעה המזרחית, אך בולטים בתפאורה הדרמטית שלהם שמשקיפה על הים. הם מציעים הבנה עמוקה יותר של קנה המידה והמסירות הדתית של סלינונטה העתיקה.

מקדש מאלופורוס (Santuario della Malophòros): ממוקם מחוץ לאזור הראשי של סלינונטה, מקדש זה, מוקדש לאלת הפוריות, נחשב לאתר דתי חשוב. בין חורבותיו תמצאו מזבחים ושרידי מקדשים קטנים, הכל פסטורלי ומענג כל כך. 

חומות העיר העתיקה: חומות העיר הנרחבות, שנשתמרו בחלקן, מציגות את מנגנוני ההגנה של העיר ומספקות תובנה לגבי האדריכלות הצבאית של אותה התקופה.

המוזיאון הארכאולוגי של סלינונטה (Museo Selinunte): על אף שהוא קטן, המוזיאון הארכאולוגי של סלינונטה מכיל חפצים חשובים שהתגלו באתר, כולל כלי חרס, פסלים ופריטים יומיומיים שעוזרים ליצור הקשר בין ההריסות.

נופי הים: מיקומו של הפארק לאורך החוף מציע נופים מדהימים של הים התיכון, מה שמוסיף לחוויה הציורית והשלווה של הביקור.

מידע חשוב

מיקום ודרכי הגעה

הפארק הארכיאולוגי סלינונטה (Selinunte) ממוקם בחוף הדרום מערבי של סיציליה, במחוז טראפני, ליד העיירה הקטנה מרינלה די סלינונטה (Marinella di Selinunte). הפארק ממוקם כ-100 קילומטרים דרומית מערבית לפלרמו, בירת סיציליה.

הגעה לפארק הארכיאולוגי יכולה להתבצע בכמה דרכים, בהתאם לנקודת ההתחלה ולאמצעי התחבורה המועדף:

ברכב: נהיגה היא כנראה הדרך הנוחה ביותר להגיע לסלינונטה. מפלרמו, סעו בכביש המהיר A29, נסיעה אורכת כשעה וחצי עד שעתיים. חניה זמינה ליד הכניסה לפארק. למגיעים מאזור אגריג'נטו הנסיעה תיקח כשעה וחצי, ומי שמגיע מאזור קטניה יצא לנסיעה של כ-3 שעות. 

בתחבורה ציבורית: הגעה בתחבורה ציבורית לאתר מורכבת מעט, כשניתן להגיע בקו רכבת מפאלרמו לקסטלוטראנו (Castelvetrano), ומשם לתפוס אוטובוס מקומי או מונית אל Selinunte. שירות האוטובוסים מחבר את Castelvetrano ל-Marinella di Selinunte, והנסיעה אורכת כ-30 דקות.

על ידי סיור מאורגן: מבקרים רבים בוחרים בסיורים מאורגנים מערים גדולות כמו פאלרמו או טראפני. סיורים אלו כוללים תחבורה, ביקורים מודרכים ולעיתים עצירות נוספות באטרקציות סמוכות.

שעות פעילות

כל ימות השבוע בין 09:00 ל-18:00. שעות הפתיחה עשויות להשתנות מעת לעת ולכן מומלץ להתעדכן באתר האינטרנט של הפארק.

כרטיסים

עלות כניסה לאתר+ שאטל למבוגר הינה €20.00. 

מומלץ לרכוש כרטיסים מראש

לסיכום, הפארק הארכיאולוגי סלינונטה הוא חלון ראווה לעבר, מציע חוויה ייחודית ועמוקה שמשלבת תככים היסטוריים עם טבע משגע. כשתשוטטו בין העמודים הנישאים והחורבות העתיקות, זכרו שאתם לא רק צופים בהיסטוריה, אלא ממש חלק ממנה. כל צעד בעיר היוונית העתיקה הזו הוא מסע בזמן, חושף סיפורים על תהילה, קונפליקטים וחוסן אנושי. בין אם אתם חובבי היסטוריה, חובבי ארכיטקטורה, או פשוט מחפשים מפלט ציורי ושליו במערב האי, סלינונטה מבטיח חוויה עשירה ובלתי נשכחת. 

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן