סיציליה
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כרטיסים

קטקומבות הקפוצ'ינים בפלרמו (Catacombe dei Cappuccini)

קטקומבות הקפוצ'ינים בפלרמו (Catacombe dei Cappuccini)

Catacombe dei Cappuccini

עזרה עם תכנון החופשה בסיציליה?

קטקומבות הקפוצ'ינים בפלרמו (Catacombe dei Cappuccini)

מסע אל עיר המתים התת קרקעית של פאלרמו

מתחת לרחובות ההומים של פאלרמו, עיר הבירה של סיציליה, מסתתר לו אוצר מסתורי והיסטורי- הקטקומבות של הקפוצ'ינים. ממש לא מדובר על עוד אחת מאתרי התיירות הסטנדרטים של העיר, אלא על מבוך תת קרקעי, ביתם של אלפי גופות חנוטות. כן, שמעתם נכון. הפלא התת-קרקעי הזה, שנוצר בסוף המאה ה-16, התחיל כמוסד לנזירים והפך לאתר קבורה יוקרתי עבור האליטה של פאלרמו. כיום, האתר התת קרקעי מכיל לא פחות מ-8,000 גופות חנוטות- לבושות ומעוצבות, עומד כאחד מהיעדים המוזרים, המסתוריים והאפלים של סיציליה. 

לצאת למסע דרך קטקומבות הקפוצ'ינים זה ממש כמו להיכנס אל תוך סיפור אגדות אפל מההיסטוריה. כל מסדרון וכל חדר חושפים את מסתורי העבר, מספרים סיפורים שכנראה לא שמעתם מעולם. כל מומיה כאן לבושה בלבוש מיוחד, מחליפות אריסטוקרטיות ועד ללבוש נזירים, ובאולמות הדוממים הללו ניתן כמעט לשמוע את המתים מדברים ומספרים על החיים, המסורות והאמונות של לפני מאות שנים. 

אבל הקטקומבות של פלרמו הן יותר מסתם אטרקציה תיירותית, מדובר על עדות לגישה הסיציליאנית הייחודית לחיים, למוות ולאמנות. טכניקות החניטה שבהן השתמשו כאן משקפות את הנורמות התרבותיות והאמנותיות של זמנן, וביקור כאן מציע לחשוף בפנינו את התפיסות הסיציליאניות של תמותה ואלמוות.

אז בסיציליה, אי קסום שבו גלי התכלת של הים התיכון מתנפצים על חופים עתיקים, כאן ממש ניתן להיכנס אל תוך ממלכה אפלה ומסתורית, כזו שהופכת את המסע שלכם בעיר פלרמו לבלתי נשכח.

הצטרפו אלינו בזמן שאנו חוקרים את קטקומבות הקפוצ'ינים של פאלרמו. מאמר זה ידריך אתכם במבוך ההיסטורי הזה, ישפוך אור על חייהם של אלה שנחים כאן מנוחת עולמים, ויספר לכם כיצד נראה ביקור במקום הזה. בין אם אתם חובבי היסטוריה, חובבי הרפתקאות לא שגרתיות, או פשוט מטיילים שמחפשים אחר חוויה מרגשת ואפלה, קטקומבות הקפוצ'ינים מבטיחות חוויה שאינה דומה לשום דבר אחר, מסע אל מעמקי ההיסטוריה ונפש האדם.

מתחילים מההתחלה- מה הן קטקומבות?

קטקומבות (Catacombs) הן מעברים תת קרקעיים או מתחמים שמשמשים למטרות קבורה. המונח מתייחס במקור לבתי הקברות התת-קרקעיים העתיקים ברומא, שבהם קברו נוצרים ויהודים את מתיהם, אך מאז הרעיון הורחב וקמו אתרי קבורה תת-קרקעיים דומים על פני תרבויות שונות ותקופות שונות בהיסטוריה.

הקטקומבות מורכבות ממנהרות וחדרים צרים ומפותלים, לעתים קרובות עם שקעים חצובים בקירות כדי להחזיק גופות או ארונות קבורה. המבוכים התת-קרקעיים הללו שימשו מספר מטרות: הם היוו פתרון מעשי למגבלות שטח באזורים עירוניים, אמצעי לשימור גופות עקב טמפרטורות תת-קרקעיות קרירות יותר, ובמקרים מסוימים, דרך לקיים טקסי קבורה מבלי שירדפו אחרי אלו שמקיימים את הטקסים.

בהקשרים נוצריים ויהודיים, הקטקומבות העתיקות לא היו רק מקומות קבורה אלא שימשו גם אתרי פולחן ומקלט, במיוחד בתקופות של רדיפות דתיות. הקטקומבות של רומא מפורסמות במיוחד במשמעותן הדתית, בהן שוכנים קברים של כמה קדושים.

לאורך ההיסטוריה, תרבויות שונות פיתחו גרסאות ייחודיות משלהן לקטקומבות, גרסאות שמשקפות את מנהגי הקבורה שלהן, את האמונות לגבי המוות והחיים שלאחר המוות והמבנים החברתיים שלהן.

הקטקומבות של פאלרמו- גשר בין חיים ומוות

הקטקומבות של הקפוצ'ינים של פלרמו, או ה-Catacombe dei Cappuccini באיטלקית, הן אתר היסטורי יוצא דופן שממוקם בפלרמו. מדובר על רשת תת-קרקעית שנועדה במקור כמקום קבורה לנזירי הקפוצ'ינים, והתפתחה לאחד מאתרי הקבורה התת קרקעיים המרתקים ויוצאי הדופן באירופה.

האתר התת קרקעי הוקם בסוף המאה ה-16, כשנזירים בעיר חיפשו רעיון למצוקת מקום לקבור בו את מתיהם. הנזירים החלו לחפור קריפטות מתחת למנזר שלהם, והסביבה שבתוך החדרים התת-קרקעיים הללו התגלתה כיבשה ומאווררת במיוחד, תנאים שחנטו באופן טבעי את הגופות שהוצבו שם.

מה שמייחד את קטקומבות הקפוצ'ין של פלרמו הוא היקף המומיות שבהן והצורה המרהיבה שבהן נשתמרו. עם הזמן, המקום הפך לסמל סטטוס בעיר, ואנשי אצולה מקומיים ביקשו להיקבר בקטקומבות אלו. כיום, האתר מאכלס כיום למעלה מ-8,000 מומיות שנקברו בו מסוף המאה ה-16 ועד לתחילת המאה ה-20.

הגופות מוצגות בתנוחות ובמצבי שימור שונים, לבושות בבגדיהם המשובחים שמשקפים את האופנה והאמנות של זמנם. הדבר יוצר תיעוד היסטורי חי ומפחיד של החברה של פאלרמו במשך כמה מאות שנים. הקטקומבות מחולקות למסדרונות נפרדים אשר מסווגים את המתים לפי מעמד ומקצוע – מסדרון לדמויות דתיות, אחד לאנשי מקצוע ואחד לילדים.

קטקומבות הקפוצ'ינים מציעות הצצה ייחודית לעבר, מציעות למבקרי המקום לגלות לא רק את המראה הפיזי של תושבי העיר הקדומים אלא גם מספקות תובנות לגבי סגנונות לבוש היסטוריים, מעמדות חברתיים ומנהגי קבורה של אותן תקופות עתיקות. אתר זה הפך לאטרקציה תיירותית משמעותית אשר מושכת אינספור תיירים שמגיעים להיחשף לערכו ההיסטורי, התרבותי והאנתרופולוגי של האתר. 

הסיפור שמאחורי הקטקומבות של פאלרמו

בעיר ההומה פלרמו, שבה הגוונים התוססים של הנוף הים תיכוני משתלבים עם פסיפס ההיסטוריה העשיר, מסתתר לו עולם נסתר מתחת לפני השטח, עולם מפחיד ומרתק כאחד. זהו הסיפור של קטקומבות הקפוצ'ינים של פאלרמו, סיפור שנרקם במשך מאות שנים, מהדהד את האמונות, המסורות וההיסטוריה של יושבי האי סיציליה.

הסיפור שלנו מתחיל בסוף המאה ה-16, בין חומותיו האדירות של מנזר הקפוצ'ינים. כאן, נזירי המנזר, שנקראו 'אחי המנזר', ניהלו חיים שהוקדשו לפשטות ולהתבוננות, וכמובן הוקדשו לעבודה אלוהית. בפני הנזירים עמדה בעיה- בית הקברות שלהם לא יכול היה להכיל עוד קבורה חדשה. אחי המנזר הציעו פתרון לבעיה, ובשנת 1599 הם החלו בבניית אתר קבורה מתחת למנזר שלהם, יצרו מרחב קדוש שיהפוך במהרה לחלק אגדי מההיסטוריה של פאלרמו.

הראשון שנקבר במשכן התת-קרקעי החדש הזה היה האח סילבסטרו מגוביו. גופתו, שהונחה בתוך הבורות התת קרקעיים, עברה תהליך חניטה טבעי, נשתמרה על ידי הסביבה הייחודית של החדרים התת-קרקעיים הללו. תופעה זו עוררה סקרנות וגרמה לרבים בעיר לתהות על שמתרחש מתחת לכותלי המנזר ההיסטורי. 

השמועה על האתר התת קרקעי המיוחד התפשטה במהירות, הציתה עניין בקרב האליטה ומשפחות האצולה של פאלרמו. הקטקומבות, שנועדו תחילה לנזירים, החלו לקבל בברכה אצילים, אינטלקטואלים ואזרחים בולטים אחרים. כל תוספת חדשה לממלכה המחתרתית הזו הביאה עמה סיפור, קטע מהחיים ששגשגו פעם מעל פני האדמה.

עם השנים הקטקומבות גדלו והפכו לאתר קבורה תת קרקעי עצום, מרופדים בגופות במצבי שימור שונים. הלבוש והרכוש של הקבורים שיקפו את האופנות והנורמות החברתיות המשתנות. כאן, בעולם השקט הזה של המתים, תועדה ההיסטוריה של החיים בעיר ובאי הסיציליאני.

משפחות הנפטרים ביקרו לעתים קרובות בקטקומבות, תוך שמירה על קשר עם יקיריהם שהתעלו מעל המוות. בניגוד לקברים שאנו מכירים מבתי הקברות, כאן בקטקומבות ניתן ממש לראות את המתים, והדבר הביא עמו טקסים מקומיים רבים שנרקמו כאן. הקטקומבות, אם כך, הפכו ליותר מאתר קבורה, הם היו גשר שמחבר בין החיים והמוות, מקום של השתקפות וזיכרון.

במהלך השנים התפתחו קטקומבות הקפוצ'ינים למיקרוקוסמוס של החברה של פאלרמו. בכל חלל קבורה ומסדרון היו סיפורים על אהבה, כוח, אמונה וטרגדיה. הקטקומבות לכדו את המהות של תקופות שונות, והציגו את התפתחות הגישות כלפי החיים, המוות והעולם הבא.

כיום, קטקומבות הקפוצ'ינים של פאלרמו עומדות כמספרות סיפורים, מביאות לחיים את ההיסטוריה של העיר פאלרמו ואנשיה, מספרות על זמנים משתנים ואמונות מתמשכות. מבקרים מרחבי העולם נמשכים לעולם המחתרתי הייחודי הזה, לא רק בגלל הפיתוי והייחודיות שלו אלא בגלל הסיפורים שהוא טומן בחובו, סיפורים על תקופה ואנשים שנעלמו מזמן אבל נשתמרו בתוך החדרים האילמים של הקטקומבות.

בלב סיציליה, מתחת להמולה של החיים המודרניים, ממשיכות קטקומבות הקפוצ'ינים לשזור את סיפורן, ממלכה של חיים ומוות, מסתורין ופליאה.

כיצד נראה ביקור בקטקומבות של פאלרמו

הביקור בקטקומבות הקפוצ'ינים של פאלרמו הוא חוויה יוצאת דופן, מסקרנת, מרתקת ומיוחדת, כזו שמשלבת הצצות היסטוריות עם אווירה ייחודית ונוקבת. ברגע שתרדו מטה אל הקטקומבות, תבחינו מיד בשינוי האווירה- האוויר קריר יותר ונושא תחושה שקטה וחגיגית, האורות מתעמעמים ושקט חד עוטף את הסביבה המפחידה והמרתקת. השקט עמוק, מופר רק על ידי צעדיהם הרכים של המבקרים ומלמולי המדריך שמסביר על סיפורו של האתר.

הקטקומבות כאן מאורגנות בסדרה של מסדרונות, כל אחד מוקדש לקבוצות שונות: אנשי דת, נזירים, גברים, נשים, ילדים ואנשי מקצוע. סדר זה משקף את המבנים החברתיים של אותה התקופה. המסדרונות רצופים בגומחות ובמדפים שבהם מוצגות המומיות.

גולת הכותרת של הקטקומבות היא כמובן המומיות עצמן. תמצאו כאן למעלה מ-8,000 מומיות, שנשתמרו בדרגות שונות. תוכלו לראות גופות לבושות בבגדים שמייצגים את האופנה של תקופתם, מגלימות של דמויות דתיות ועד ללבוש המעוטר של אנשי האצולה. חלק מהמומיות נמצאות בעמידה, בעוד שאחרות שוכבות או מונחות בתנוחות שמסמלות על חייהן או על מעמדן.

בין המומיות הרבות בולטות דמויות מסוימות. המפורסמת שבן היא רוזליה לומברדו (Rosalia Lombardo), ילדה בת שנתיים שמתה בשנת 1920 והיא כיום במצב להפליא, מכונה "היפהפייה הנרדמת של פאלרמו". מומיות בולטות נוספות כוללות נזירים, חיילים במדים ואנשי מקצוע שונים, כל אחד מהם תורם לפסיפס הסיפורים שהקטקומבות מחזיקות בתוכן.

הליכה בקטקומבות היא כמו צעד אחורה בזמן. כל מומיה מספרת סיפור ומספקת תובנה ייחודית על העבר. החוויה היא לא רק התבוננות במומיות, מדובר בהבנת ההקשר ההיסטורי, מנהגי התקופה וההתפתחות של שיטות הקבורה. זוהי תזכורת נוקבת לחלוף הזמן ולאוניברסליות של הקיום האנושי.

סיור מודרך בקטקומבות הקפוצ'ינים של פאלרמו

סיור מודרך בקטקומבות של פאלרמו מציע חוויה עשירה, חינוכית ועמוקה, מספקת למבקרים צלילה עמוקה אל תוך המשמעות ההיסטורית והתרבותית של אתר ייחודי זה.

הסיורים המודרכים מתחילים בדרך כלל בכניסה לאתר, שם תתאספו כדי לפגוש את המדריך שלכם, מדריך מקומי מקצועי, בעל ידע נרחב בהיסטוריה של הקטקומבות והסיפורים שמאחורי הקבורים. כאן תתחילו בדרך כלל בסקירה קצרה של ההיסטוריה של מנזר הקפוצ'ינים, מקור הקטקומבות והסבר על שיטות הקבורה ותהליכי החניטה שבהם נעשה כאן שימוש.

ככל שתרדו לתוך הקטקומבות, הטמפרטורה יורדת והאווירה משתנה. התאורה מתעמעמת, מטילה זוהר קודר על המסדרונות שזרועים במומיות. המדריך מוביל את הקבוצה במעברים הצרים, עוצר בנקודות משמעותיות כדי לפרט את ההיסטוריה והסיפורים האישיים של כמה מתושבי הקטקומבות הבולטים.

עיקרי הסיורים

הקשרים היסטורי: המדריך מספק תובנות על ההקשר החברתי-תרבותי של התקופה שבה נעשה שימוש פעיל בקטקומבות. הדבר כולל דיון על סגנונות הלבוש, שמשקפים את המעמד החברתי ומקצועותיו של הנפטר.

מומיות מפורסמות: תשומת לב מיוחדת ניתנת לרוב למומיות המפורסמות ביותר, כמו רוזליה לומברדו, בת השנתיים השמורה להפליא שמכונה "היפהפייה הנרדמת של פאלרמו".

משמעות תרבותית: תלמדו על הקטקומבות בהקשר הרחב יותר של התרבות הסיציליאנית, כולל אמונות על מוות ועל החיים שלאחר המוות.

חוויה אינטראקטיבית: לאורך כל הסיור, המדריך מעודד שאילת שאלות, מה שהופך את החוויה לאינטראקטיבית וחינוכית. המבקרים מקבלים לעתים קרובות הבנה מעמיקה יותר של לא רק הקטקומבות עצמן, אלא גם של התקופה ההיסטורית שהם מייצגים.

מידע פרקטי למבקרים

שעות פעילות

כל ימות השבוע. 

בוקר 9:00 – 12:30 (כניסה אחרונה 12:15)

אחר הצהריים 15:00 – 17:30 (כניסה אחרונה 17:15)

מיקום

קטקומבות הקפוצ'ינים של פאלרמו (Catacombe dei Cappuccini) ממוקמות בעיר פאלרמו, בירת האי האיטלקי סיציליה. הקטקומבות ממוקמות בפאתי העיר, במתחם מנזר קפוצ'ין.

כתובת: Piazza Cappuccini, 1, 90129 Palermo PA.

דרכי הגעה ממרכז פלרמו

בתחבורה ציבורית: ניתן לקחת אוטובוס ממרכז העיר. האוטובוסים בפלרמו מופעלים על ידי AMAT, ומספר מסלולים ייקחו אתכם קרוב לקטקומבות. חפשו אוטובוסים לכיוון תחנת 'קפוצ'יני'. מומלץ לבדוק את לוחות הזמנים והמסלולים העדכניים של האוטובוסים, שכן אלה עשויים להשתנות. קו 109 לדוגמה ייקח אתכם ממרכז העיר עד לתחנת Piazza Indipendenza, משם תוכלו להתקדם ברגל לאתר.

ברגל או באופניים: למי שמעדיף הליכה או רכיבה על אופניים, המרחק ממרכז העיר לקטקומבות עומד על כ-2 עד 3.5 קילומטרים. 

נהיגה: אם אתם נוהגים, ניתן כמובן להגיע ברכב לאתר, חנייה בדרך כלל זמינה באזור.

כמה זמן להקדיש לביקור במתחם? כשעה

האם ניתן להגיע עם ילדים? כן, אין הגבלת גיל לאתר, הכל תלוי ברגישות של הילד. לא מומלץ להגיע עם ילדים קטנים, אך הגעה עם מתבגרים אכן מומלצת.

התלבשו חם: הטמפרטורה בתוך הקטקומבות יכולה להיות קרירה יותר מאשר בחוץ. כדאי להביא ג'קט קל או סוודר, גם בחודשים חמים יותר.

קטקומבות הקפוצ'ינים של פאלרמו עומדות כפורטל מהפנט לתקופה שחלפה, מפגש נדיר ומשכנע של היסטוריה, אמנות והנרטיב האנושי הנצחי. זה לא יעד תיירותי רגיל- זוהי עיר שקבורה מתחת לעיר, שבה לכל תושב חנוט יש סיפור חרוט בזמן. כשאתם משוטטים במסדרונות האפלוליים של הקטקומבות, אתם לא רק מתבוננים, אלא מתחברים למאות שנים של מורשת סיציליאנית במקדש השקט הזה של ההיסטוריה. בין אם אתם חובבי היסטוריה, חובבי הרפתקאות , או פשוט מטיילים שמחפשים חוויות טיול עמוקות יותר, הקטקומבה דיי קפוצ'יני מבטיחה מפגש שיהדהד בזיכרון שלכם הרבה אחרי שתחזרו לרחובות ההומים של פאלרמו.

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן