סיציליה
Search
Close this search box.

כרטיסים

המוזיאון הארכיאולוגי של סירקוזה

המוזיאון הארכיאולוגי של סירקוזה

Archaeological Museum Paolo Orsi

עזרה עם תכנון החופשה בסיציליה?

המוזיאון הארכיאולוגי של סירקוזה

המוזיאון הארכיאולוגי האזורי פאולו אורסי (Regional Archaeological Museum Paolo Orsi)

כשאתם משוטטים ברחובותיה הציוריים של סירקוזה, עם איזה ג'לאטו מקומי ביד ומפה (או גוגל מפות) ביד השנייה, אתם עלולים למצוא את עצמכם מהרהרים בשאלה עתיקת היומין: "מה הרומאים ששלטו כאן עשו?" ובכן, מלבד הכבישים, אמות המים, וגם היין, הם השאירו כאן אוצרות של היסטוריה שנוכל להציץ בהם מתי שרק נרצה. ואין מקום טוב יותר לחזות בכל הפאר ההיסטורי הזה מאשר במוזיאון הארכיאולוגי האזורי פאולו אורסי.

מוזיאון פאולו אורסי הוא יותר מאוסף של חפצים, מדובר על מוזיאון חי של היסטוריה, אמנות ותרבות. תמצאו את עצמכם מתפעלים מאגרטלים יווניים שהיו עדים למאות שנים של גאות ושפל, או פסלים רומיים שלמרות חלוף הזמן, שומרים על קסם בלתי מוסבר. בואו נכיר את המוזיאון הייחודי.

מוזיאון פאולו אורסי בכמה מילים

מוזיאון פאולו אורסי שממוקם בליבה של העיר הציורית סירקוזה, נחשב לאחד ממוזיאוני ההיסטוריה והארכאולוגיה המובילים באיטליה, והגדולים שבעולם מסוגו. המוזיאון נקרא על שמו של הארכיאולוג האיטלקי פאולו אורסי, שהקדיש את חייו לחשיפת הרבדים העשירים של העבר העתיק של סיציליה.

העיצוב האדריכלי של המוזיאון, שהוקם בתחילת המאה ה-20 ולאחר מכן הורחב והתפתח, הוא שילוב של אלגנטיות קלאסית וסגנון עכשווי, מה שיוצר תפאורה אידיאלית עבור האוספים היקרים שבו. המוזיאון משתרע על פני תרבויות ותקופות, מהתקופות הפרהיסטוריות ועד לתקופות היווניות והרומיות, מציע למבקרים סקירה מקיפה ומפורטת על הציביליזציות ששגשגו בעבר בסיציליה ובאזורים שמסביב.

מוזיאון פאולו אורסי אינו רק מחסן של עתיקות; זהו מוסד חינוכי ותרבותי שחושף בפני מבקריו ההיסטוריה, האמנות והתרבות של חברות עתיקות באמצעות תערוכות שנבחרו ונאצרו בקפידה. המוסד המפואר הזה משמש כגשר בין ההווה לעבר, ומספק הזדמנות ייחודית להבין ולהעריך את השורשים ההיסטוריים של אזור תוסס זה. בין אם אתם חובבי היסטוריה, חובבי אמנות או מטיילים סקרנים, מוזיאון פאולו אורסי בסירקוזה הוא יעד שמבטיח חוויה עשירה ומאירת עיניים.

מתערוכות פרהיסטוריות ועד לאוספים רומים ויוונים- סיפורו של המוזיאון

בלב העיר ההיסטורית סירקוזה ניצב לו היכל תהילה, מוזיאון שנועד להפוך לאחד ממספרי הסיפורים הגדולים של ימי קדם. כן, מדובר על לא אחר ממוזיאון פאולו אורסי, מקדש של היסטוריה ותרבות, נקרא על שמו של אדם שחייו היו מסע לפענח את מסתורי העבר.

פאולו אורסי, ארכיאולוג איטלקי בעל שם עולמי, בילה את כל חייו בחקר מעמקי הפסיפס ההיסטורי העשיר של סיציליה. תגליותיו ורדיפתו הבלתי פוסקת אחר ידע הניחו את הבסיס למה שיהפוך למוסד המונומנטלי עליו אנו מדברים כיום. בתחילת המאה ה-20 פתח המוזיאון את שעריו, תחילה צנוע בגודלו ובאוספיו, אך עם שאפתנות אינספור, שהקנתה לו מעמד ושם עולמי.

ככל שחלפו השנים, המוזיאון גדל, הן בחלליו והן באוספים שלו. בין כותלי המוזיאון המפואר הזה המבקרים גילו אוצרות נדירים, ממצאים ששינו את פני ההיסטוריה וחפצים שלוחשים סודות על תרבויות עתיקות. מכלים פרהיסטוריים שמספרים על כושר ההמצאה הקדום ביותר של האנושות, ועד לאגרטלים יווניים שמכילים את צוף המיתוסים הנשכחים, ופסלים רומיים שמהדהדים את פארה של אימפריה עתיקה, כל יצירה סיפרה חלק קטנטן מסיפור גדול- האנושות.

עם השנים המוזיאון הלך וגדל, והבינו כי צריך למצוא לו מבנה חדש שיכיל את אינספור אוספיו. עבור המוזיאון נבנה בניין חדש, פלא ארכיטקטוני מודרני שעמד בניגוד אך השלים את החפצים העתיקים שבתוכו. בשנת 1996 נפתח מחדש המוזיאון עם אולמות מרווחים ותצוגות חדישות שתוכננו לא רק להציג חפצים ופריטים, אלא גם לספר סיפורים, להפיח חיים בסיפורי העבר.

מבקרים מרחוק החלו לנהור אל מוזיאון פאולו אורסי, הלכו במסדרונות שהובילו אותם משחר הציוויליזציה לפאר העתיקות הקלאסיות. כל חדר הוא כמו פרק בספר היסטוריה, רק חי יותר, מוחשי יותר.

המוזיאון הפך למקום של למידה, שבו מוחות סקרנים מכל הגילאים יכולים לחקור ולגלות. מדובר על שער להבנת המסע האנושי, גשר המחבר את ההווה לתקופות שעיצבו את עולמנו.

וכך, מוזיאון פאולו אורסי בסירקוזה עומד היום, לא רק כמאגר של שרידים, אלא ככרוניקה חיה ונושמת של מורשתה המתמשכת של האנושות. זה מקום שבו לא רק זוכרים את ההיסטוריה, אלא מרגישים בה, נושמים אותה.

אוספי המוזיאון

המוזיאון הארכיאולוגי האזורי הוא מגדלור של היסטוריה ותרבות עתיקות. עם למעלה מ-18,000 מיצגים, הוא עומד כיום כאחד המוזיאונים הארכיאולוגיים המשמעותיים והגדולים ביותר באיטליה ובאירופה. המוזיאון הוא ביתם של חמישה אוספים ראשיים, כל אחד מהם מייצג תקופה ועולם אחר בפסיפס הצבעוני והמפואר הזה שנקרא סיציליה. אוספי המוזיאון כוללים חפצים פרהיסטוריים, עתיקות יווניות ורומיות, תיעוד אפיגרפי ואוצרות נומיסמטיים.

אבל רגעי לפני שנתעמק בתערוכות המוזיאון, חשוב גם לדבר על העיצוב האדריכלי של המוסד ההיסטורי הזה. הבניין עצמו הוא יצירת מופת מודרניסטית, מציע סביבה מרווחת ומוארת שמעצימה את התצוגה של האוספים העתיקים שלו. הפריסה שלו מתוכננת בקפידה כדי להדריך את המבקרים במסע כרונולוגי, החל מתקופות פרהיסטוריות ולאורך תקופת יוון ורומא.

  1. המדור הפרהיסטורי

חלק זה מציע הצצה לפרקים הקדומים ביותר בהיסטוריה של סיציליה, מהתקופה הפליאוליתית ועד לתקופת הברזל. מדובר על מסע מרתק אחורה בזמן, זמנים שבהם המתיישבים הקדומים הראשונים הפכו את סיציליה לביתם. החפצים שמוצגים כאן כוללים כלי אבן פרימיטיביים, שברי חרס ושרידים פרהיסטוריים אחרים שמציגים תמונה מרתקת ומרהיבה לגבי אורחות החיים, התזונה והחיים התרבותיים של קהילות עתיקות אלו. התערוכה נועדה להציג כיצד הסיציליאנים הקדומים ביותר הסתגלו לסביבת חייהם החדשה והניחו את היסודות לתרבויות שעתידות להגיע.

  1. המדור היווני

החלק היווני של המוזיאון הוא מחווה לתקופה שבה סיציליה הייתה חלק חשוב מיוון הגדולה, ה -Magna Graecia. תערוכה זו מציגה אוסף המדהים של אמנות יוונית שכולל פסלים, אגרטלים ושרידי אדריכלות עתיקה. גולת הכותרת כאן היא השברים הארכיטקטוניים ממקדשים עתיקים, מציעים הצצה לטכניקות העיצוב והבנייה המתוחכמות של היוונים העתיקים. המבקרים כאן יכולים להתפעל מאמנות הקרמיקה המשובחת של אותה תקופה, שמתארת סצנות מהמיתולוגיה היוונית ומחיי היומיום, ומספקת נרטיב ויזואלי של האמונות והמנהגים של הזמן העתיק הזה.

  1. המדור הרומי

בחלק זה, מבקרי המוזיאון יכולים לחקור את התקופה שבה סיציליה הייתה תחת שלטון רומי. התערוכה כוללת מגוון של חפצים מתקופה מפוארת זו, כמו פסיפסים מעוצבים, פסלים מורכבים, כלי חרס ואוסף מטבעות מרשים ויוצא דופן. תערוכה זו מציירת תמונה של חיי היומיום בסיציליה הרומית, מציגה את החיים של התושבים הפשוטים, עוסקי האמנות ועד לשליטי האזור. אי אפשר להתעלם מהפסיפסים המדהימים של המדור הרומי, שמשקפים לא רק את המיומנות האמנותית של התקופה אלא גם מספקים תובנות לגבי ערכים חברתיים ותרבותיים.

  1. המדור האפיגרפי

המדור האפיגרפי מסקרן במיוחד עבור אלו שמתעניינים בבלשנות ובכתבים עתיקים. כאן תמצאו אוסף נרחב של כתובות על אבן ומתכת, אוסף שמציע חיבור ישיר לקולות העבר. כתובות אלו מכילות צווים רשמיים לצד מסרים אישיים, שופכות אור על השפות, החוקים, הנורמות החברתיות ואפילו חייהם האישיים של מי שהתגוררו בסיציליה העתיקה. חלק זה הוא משאב מרכזי להבנת התפתחות השפה והכתיבה של אזור הים התיכון.

  1. המדור הנומיסמטי

המדור הנומיסמטי מציע למבקרי המוזיאון מסע בהיסטוריה הכלכלית והמסחרית של סיציליה, הכל מסופר באמצעות מטבעות עתיקים. האוסף הנומיסמטי הנרחב כולל מטבעות מתקופות שונות שממחישים את התפתחות המטבע הן מבחינת הערך הכלכלי והן מבחינת העיצוב האמנותי. מטבעות אלו לא רק שימשו כאמצעי סחר חליפין אלא גם ככלי לתעמולה וסמל לכוח. האוסף מספק נקודת מבט ייחודית על יחסי הגומלין בין תרבויות שונות והמגמות הכלכליות שעיצבו את העולם הים תיכוני.

מה לא לפספס בביקור במוזיאון

פסל לנדולינה ונוס- Venus Landolina: אחת מהאטרקציות הכוכבות של המוזיאון, דוגמה מדהימה של פיסול רומי, פסל מרהיב שנתגלה בסירקוזה.

כלי חרס ופסלים יווניים: החלק היווני מלא בחפצים מדהימים, אך כלי החרס והפסלים בולטים בערכם האמנותי וההיסטורי. יצירות אלה מספקות תובנה על אמנות יוונית עתיקה, מיתולוגיה וחיי היומיום.

פסיפסים ופסלים רומיים: הפסיפסים הרומיים, עם העיצובים המורכבים והדימויים החיים שלהם, מספקים חלון לעולם האמנותי והתרבותי של רומא העתיקה. הפסלים, לרוב של בעלי חיים וביטויים, מרשימים באותה מידה.

אוסף המטבעות העתיקים: מספר את סיפור ההיסטוריה הכלכלית והמסחרית של סיציליה, משקף את ההשפעות התרבותיות השונות לאורך מאות ואלפי שנות קיומה.

תערוכות זמניות: בדקו תמיד אם יש תערוכות מיוחדות או זמניות במוזיאון, שכן המוזיאון מארח מעת לעת תערוכות 'פופ אפ' שמתמקדות בהיבט ספציפי בהיסטוריה של סיציליה ומספקות חוויה מרעננת ומרתקת גם למבקרים חוזרים.

מידע חשוב

שעות פתיחה: המוזיאון פתוח למבקרים בין הימים שלישי עד ראשון בין השעות 9:00 עד 18:00. המוזיאון סגור למבקרים בימי שני.

כתובת המוזיאון: Viale Teocrito, 66, 96100 Siracusa SR.

מיקום ודרכי הגעה: המוזיאון הארכיאולוגי האזורי פאולו אורסי (Museo Archeologico Regionale Paolo Orsi) ממוקם בעיר סירקוזה, בחוף המזרחי של סיציליה. המוזיאון ממוקם בחלק המודרני של העיר, שמכונה אזור ניאפוליס, אשר נבדל ממרכז העיר העתיקה, האי אורטיג'ה. 

אם אתם מגיעים עם רכב מהמרכז העתיק של סירקוזה (האי אורטיג'ה), מדובר על בערך 10 דקות נסיעה למוזיאון. בדרך כלל ישנה חניה זמינה בקרבת המוזיאון.

כמו כן, לסירקוזה מערכת אוטובוסים מצוינת. תוכלו לתפוס אוטובוס מנקודות שונות בעיר, כולל התחנה המרכזית, שתיקח אתכם קרוב למוזיאון.

אם אתם נמצאים בחלקים המרכזיים של סירקוזה או שוהים ליד אורטיג'ה, המוזיאון נמצא במרחק הליכה נוח. זוהי דרך מצוינת לראות יותר את העיר ולוקחת בערך 20-30 דקות.

כרטיסים: 

כרטיס כניסה למבוגר (18+) + אפליקציית מדריך שמע לסיציליה- €13

אזרחי האיחוד האירופי (18-24) + אפליקציית מדריך אודיו לסיציליה- €8.00

כרטיס קומבו: כניסה למוזיאון פאולו אורסי + כניסה לפארק נאפוליס + אפליקציית מדריך אודיו לסיציליה- 21€. 

מטיילים יקרים, בעודכם מתלבטים אם לבלות את יומכם בבילוי על חוף סיציליאני או לשקוע במעמקי ההיסטוריה העתיקה, זכרו דבר אחד- במוזיאון הארכיאולוגי פאולו אורסי, לא תסתובבו רק במסדרונות מאובקים של העבר. במקום זאת, תצעדו במורד הזמן, אל עולם שבו כל תערוכה נפלאה יותר מקודמתה. 

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן