סיציליה
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כרטיסים

הפארק הארכיאולוגי סג'סטה (Parco Archeologico di Segesta)

הפארק הארכיאולוגי סג'סטה (Parco Archeologico di Segesta)

Segesta Archeological Park

עזרה עם תכנון החופשה בסיציליה?

הפארק הארכיאולוגי סג'סטה (Parco Archeologico di Segesta)

בעודכם צועדים על האדמות שטופות השמש של סיציליה, על הטעמים, הלהט והאגדות של האי, הרשו לי לנו לקחת אתכם למסע אל מקום שבו ההיסטוריה מתפרצת בתצוגה עוצרת נשימה. ברוכים הבאים לפארק הארכיאולוגי סג'סטה, תכשיט ארכאולוגי שממוקם מרחק קצר מבירת האי, פלרמו, בין הגבעות המתגלגלות של האזור הכפרי של סיציליה, ובו העבר שר, רוקד ובעיקר מציג את סיפורו המרתק והעשיר של האי. 

כשתצאו לשוטט בין העמודים הדוריים המלכותיים של המקדש העתיק הבלתי-גמור, פלא של ארכיטקטורה עתיקה, לא תוכלו שלא להרגיש חיבור עמוק לעבר. המקדש העתיק והמפואר עומד כעדות אילמת למאות שנים של היסטוריה, ובסמוך, התיאטרון העתיק, חצוב בצלע הגבעה, מציע נוף פנורמי עוצר נשימה שכבש את ליבם של באי המקום במשך אלפי שנים.

"בסיציליה, העבר אינו זיכרון, אלא נשימה חיה", אומר פתגם מקומי, משקף את רוחו של סג'סטה. כאן, כל צעד במקדש ההיסטורי מביא לתגלית חדשה, פלא חדש, הופך את סג'סטה ליעד חובה לכל מי שמבקש לפענח את מסתורי המורשת העשירה של סיציליה.

סג'סטה- אלפי שנים של טנגו בין טבע לאדריכלות

הפארק הארכיאולוגי סג'סטה, ששוכן בנוף הקסום של מערב סיציליה, עומד כעדות מפוארת להיסטוריה העשירה והמגוונת של האי. הפארק הארכיאולוגי הזה, אחד מאוצרות התרבות המשמעותיים והמפורסמים של סיציליה, משתרע על פני מאות שנים של היסטוריה וכולל את שרידי הציוויליזציות העתיקות ששגשגו בעבר באזור זה. סג'סטה נוסדה במקור על ידי האלימיאנים, אחד מהעמים הילידים של סיציליה, ומיקומה האסטרטגי ומשמעותה ההיסטורית הפכו אותה ליהלום מבוקש בקרב תרבויות ועמים שונים, ביניהם היוונים והרומאים. 

כיום, הפארק הארכאולוגי מציע למבקריו מסע בזמן, מציע להם לחקור חורבות עתיקות ושרידים שמספרים ברהיטות על סיפורי העבר. ממקדש דורי אייקוני ועד לתיאטרון עתיק עם נוף ציורי של העמקים וההרים שמסביב, Parco Archeologico di Segesta הוא יעד חובה עבור חובבי היסטוריה, חובבי טבע וכל מי שמחפש להתחבר לעולם העתיק של האי.

סיפורו ההיסטורי של הפארק הארכאולוגי

פארק סג'סטה המפואר מספר למבקריו סיפור בן למעלה מאלפיים שנה, שמתחיל עם סיפורה של עיר עתיקה שהוקמה על ידי האלימיאנים, עם של מתיישבים קדומים מאזור אנטוליה (טורקיה של ימינו). על פי המיתוס, העיר הוקמה על ידי אססטס, בנה של אישה טרויאנית ושל אל הנהר קרימיסוס. 

למרות מוצאה הלא-יווני, סג'סטה הושפעה מאוד מהתרבות ההלניסטית, כפי שניתן לראות בארכיטקטורה ובאלמנטים המרהיבים שלה. העיר הקדומה הייתה שחקן משמעותי במאבקי הכוח של האזור, ולעתים קרובות מצאה את עצמה בסכסוכים עם השכנה- יריבה היוונית שלה, סלינוס (סלינוטה של ימינו). סכסוכים אלה היו חלק מהמתחים היוונים-פוניים הגדולים של סיציליה, שכללו לא רק מעצמות מקומיות אלא גם ערי מדינות יווניות, ביניהן גם אתונה וסירקוזה.

המבנה האייקוני במתחם סג'סטה של ימינו הוא המקדש העתיק, מקדש דורי שנבנה במאה ה-5 לפני הספירה ונשתמר באופן יוצא דופן. המקדש המפואר נחשב לפלא ארכיטקטוני, בולט במיוחד בשל הפרופורציות ההרמוניות ועמודיו המלכותיים. מעניין לציין שבנייתו של המקדש מעולם לא הושלמה, כפי שמעידים היעדר גג והעמודים הלא גמורים שלו. הסיבות מאחורי עובדה זו נותרו בגדר תעלומה, מוסיפות עוד מסתורין וקסם לאתר ההיסטורי.

בקרבת מקום תמצאו את התיאטרון היווני העתיק של סג'סטה, חצוב בצלע הגבעה של 'מונטה ברברו', מציע נופים מדהימים של האזור שמסביב. התיאטרון מתוארך למאה ה-3 לפני הספירה, משקף את הסגנון האדריכלי היווני ושימש להופעות והתכנסויות שונות במשך מאות שנים.

חשיבותה של סג'סטה נמשכה גם בתקופה הרומית, אז, העיר, שהייתה בעלת ברית של רומא במהלך 'המלחמה הפונית הראשונה', קיבלה סוג של אוטונומיה כעיר חופשית. העיר נשארה מיושבת במהלך תקופת ימי הביניים, אם כי חשיבותה דעכה ככל שחלפו השנים.

כיום, Parco Archeologico di Segesta נחשב לאתר ארכיאולוגי מהמובילים באי הסיציליאני, מספק תובנות אינספור לגבי התרבויות העתיקות של הים התיכון. הפארק מושך אליו חוקרים, חובבי היסטוריה ותיירים מכל רחבי העולם, כולם להוטים לחקור את חורבותיו ולספוג את מורשתו ההיסטורית העשירה.

סיפורה של סג'סטה אינו רק סיפור של עיר עתיקה אחת מיני רבות בעולמנו, אלא נרטיב שמקיף את הרשת המורכבת של אינטראקציות, קונפליקטים וחילופי תרבות באגן הים התיכון. הפארק הארכאולוגי מהווה עדות להשפעות המגוונות שעיצבו את סיציליה ולמורשת המתמשכת של עברה העתיק.

מה לא לפספס בביקור בפארק הארכאולוגי

המקדש הדורי של סג'סטה (Tempio di Segesta)

מקדש זה, יצירת מופת של ארכיטקטורה יוונית עתיקה, ניצב כזקיף בודד על ראש גבעה, מוקף בנוף הסיציליאני הכפרי. 36 העמודים הדוריים האדירים שמרכיבים אותו, למרות שמעולם לא הושלמו, השתמרו היטב במשך אלפי שנים, מציעים כיום הצצה ליכולת האדריכלית של התושבים הקדומים של האזור. ההיסטוריה האניגמטית של המקדש – מדוע בנייתו מעולם לא הושלמה והשאלה למי הוא הוקדש – מוסיפה רובד של מסתורין לביקור. היעדר הגג והעמודים החצויים מרמזים שיתכן כי הבנייה נעצרה בפתאומיות, מה שמזמין את באי המקום להרהר בתעלומת הבנייה.

התיאטרון העתיק (Teatro di Segesta)

 התיאטרון העתיק של סג'סטה, ששוכן על הגבעה הנגדית של הפארק הארכאולוגי, נחשב לפלא של הנדסה עתיקה. חצוב ישירות בתוך הסלע, המוסד התרבותי ההיסטורי מתהדר בבמה חצי עגולה ובמקומות ישיבה מדורגים, עם מספר מושבים של מעל 4,000. רק דמיינו לעצמכם את מופעי התיאטרון העתיקים והמחזות שעלו כאן על ראש הגבעה אל מול אלפי הצופים המאושרים. 

ביקור בתיאטרון לא רק מציע הזדמנות להתפעל מיופיו הארכיטקטוני אלא גם מציע לחוות נופים עוצרי נשימה, במיוחד בזמן השקיעה כאשר השמיים והנוף נצבעים גוונים מרהיבים של כתום וסגול.

הנוף הפנורמי שנשקף מהפארק

 היופי הטבעי של הסביבה של סג'סטה הוא גולת כותרת בפני עצמה. האתר ההיסטורי שוכן בין הגבעות המתגלגלות והצמחייה השופעת של האזור הכפרי של סיציליה, מציע נופים פנורמיים שהם בעיקרם ים תיכוניים. יחסי הגומלין שבין הטבע ובין החורבות העתיקות יוצרים אווירה שלווה וחלומית. בהליכה באתר יכולים המבקרים ליהנות מנקודות תצפית שונות, שכל אחת מהן מציעה פרספקטיבה ייחודית של המקדש, התיאטרון והנוף שמסביב.

Segesta Archeological Park
המקדש הדורי של סג'סטה (Tempio di Segesta)
Segesta Archeological Park
התיאטרון העתיק (Teatro di Segesta)

המקדש והאגורה העתיקים

בעוד שהמקדש הראשי והתיאטרון הם המבנים הבולטים בפארק, שרידי המקדש והאגורה העתיקים מרתקים כמעט באותה המידה. חורבות אלו מספקות הצצה לחיי הדת והחברה של תושבי סג'סטה הקדומים. המקדש, מקום פולחן, והאגורה, שוק שוקק חיים, היו פעם לב ליבה של העיר הזו. למרות שהצליחו להשתמר פחות מהמקדש והתיאטרון, הם מציעים הצצה מסקרנת לחיי היומיום ולשיטות הדת והחברה של האלימאים והיוונים הקדומים שחיו כאן.

הכנסייה מימי הביניים (Chiesa di San Leone)

בסמוך לתיאטרון תמצאו את כנסיית סן לאונה, תזכורת לחשיבותו המתמשכת של האתר במשך מאות שנים. הכנסייה הקטנה הזו, שנבנתה בימי הביניים, משקפת את הסגנון האדריכלי של תקופתה ואת ההשפעה הנוצרית ששטפה את סיציליה בשנים אלו. זוהי עדות לשכבות ההיסטוריה הקיימות בסג'סטה ולחוט המתמשך של הכיבוש האנושי והמשמעות הדתית של האתר. אמנם מהכנסייה נותרו רק חורבות והריסות, אבל מעניין לחשוב על חיי הדת המפוארים שהתקיימו כאן על ראש הגבעה הפסטורלית. 

מסלולי ההליכה של הפארק

 מסביב לאתר הארכיאולוגי תמצאו מספר מסלולי טיול שמאפשרים למבקרים לחקור את היופי הטבעי של האזור. מסלולים אלה משתנים בדרגות הקושי, ומציעים משהו לכל אחד, מהולכים מזדמנים ועד למטיילים מקצועיים יותר. כשתעברו בשבילים אלה, תמצאו את עצמכם מוקפים בצמחייה האופיינית לאזור הכפרי של סיציליה, ומדי פעם אולי תצליחו אפילו לזהות חיות בר מקומיות. טיולים אלה לא רק מספקים פרספקטיבה שונה של ההריסות אלא גם מציעים הזדמנות לטבול ביופי השליו של הנוף של סיציליה.

מרכז המבקרים של הפארק

ביקור במרכז המבקרים שבכניסה לפארק הוא דרך מצוינת להתחיל את המסע ההיסטורי והתרבותי שלכם. המרכז מספק רקע מרתק על העיר העתיקה סג'סטה, באמצעות תערוכות ותצוגות מקסימות. תוכלו למצוא בו דגמים של האתר, ולגלות כיצד היה נראה בימי הזוהר שלו, לצד חפצים שנתגלו כאן במהלך חפירות ארכאולוגיות. לצד מרכז המבקרים תמצאו גם קיוסק קטן.

אטרקציות בקרבת מקום

מיקומה של סג'סטה הופך אותה לבסיס מצוין לחקר אטרקציות סמוכות, ואת יום הטיול כאן תוכלו לשלב עם אטרקציות ואתרים נוספים באזור. 

העיירה מימי הביניים אריסה (Erice), ששוכנת על ראש גבעה, מציעה רחובות מקסימים ונופים מדהימים. העיר התוססת טראפאני, עם ההיסטוריה העשירה וקו החוף היפה שלה, היא עוד יעד חובה באזור. בנוסף, החופים שלאורך מפרץ קסטלמארה (Castellammare) מספקים מקום מושלם להירגע לאחר יום של חקר היסטורי.

מיקום ודרכי הגעה

הפארק הארכאולוגי של סג'סטה (Parco Archeologico di Segesta) ממוקם בחלק הצפון מערבי של סיציליה, ליד העיירה Calatafimi-Segesta. אתר ארכיאולוגי זה, עשיר בהיסטוריה עתיקה, ממוקם בנוף ציורי של גבעות ירוקות וכפרים מקסימים. 

הדרך הנוחה ביותר להגיע לסג'סטה היא עם רכב. האתר נמצא במרחק של כשעה נסיעה מפלרמו, עיר הבירה של סיציליה, ומקושר היטב על ידי הכביש המהיר A29. אם אתם מגיעים מטראפאני, מדובר על בערך 30 דקות נסיעה. ישנו אזור חניה ליד הכניסה לפארק, מה שהופך את הגישה לאתר נוחה למבקרים.

בתחבורה ציבורית

מפלרמו: ניתן לקחת רכבת מפלרמו לתחנת הרכבת סג'סטה. הנסיעה אורכת כשעה. מתחנת הרכבת של סג'סטה, תוכלו לתפוס אוטובוס או מונית לפארק הארכיאולוגי, שנמצא במרחק של כמה קילומטרים משם.

מטרפאני: אוטובוסים זמינים מ-Trapani ל-Segesta. הנסיעה אורכת כ-40 דקות עד שעה, תלוי בסוג האוטובוס. האוטובוס יוריד אתכם ליד הכניסה לפארק.

סיורים מאורגנים: מבקרים רבים בוחרים בסיורים מאורגנים, במיוחד אם הם שוהים בפאלרמו או בטרפאני. סיורים אלה כוללים לרוב הסעות אל האתר הארכיאולוגי וממנו, כמו גם סיור מודרך בסג'סטה. זו יכולה להיות אפשרות נוחה למי שמעדיף לא לנווט בתחבורה ציבורית או לנסוע עם רכב, או כמובן למי שרוצה הדרכה מרתקת באתר.

באופניים או בטיולים רגליים: עבור ההרפתקנים שביניכם, רכיבה על אופניים או טיול רגלי לסג'סטה יכולים להיות אופציה מרגשת. הדבר אפשרי אם אתם שוהים בעיירות סמוכות או באזורים כפריים. המסלולים הנופיים מציעים דרך ייחודית לחוות את האזור הכפרי של סיציליה, אם כי חשוב להיות מוכנים לתנאי השטח ומזג האוויר.

ניווט בתוך הפארק הארכאולוגי

הפארק משתרע על שטח של כ-270 דונמים, אזור ענק שמקיף מבנים וחורבות היסטוריים שונים, כולל המקדש הדורי המפורסם, התיאטרון היווני העתיק, המקדש והאגורה, כמו גם הנוף הטבעי שמסביב.

האטרקציות המרכזיות, המקדש הדורי והתיאטרון העתיק, ממוקמות במרחק של כ-1.5 קילומטרים זה מזה. 

הדרך העיקרית לחקור את המתחם היא ברגל. הפארק הארכיאולוגי גדול למדי, אך אזורי העניין העיקריים – המקדש הדורי והתיאטרון העתיק – נגישים דרך שבילי הליכה. השבילים מתוחזקים היטב, אך מומלץ לנעול נעלי הליכה נוחות מכיוון שבאזורים מסוימים השטח אינו אחיד. ההליכה מהמקדש לתיאטרון היא בעלייה ויכולה להימשך כ-15-20 דקות, לכן חשוב להתכונן לטיול הרגלי.

שירות שאטלים: בשל המרחק והשיפוע שבין שני האתרים המרכזיים, הפארק מציע שירות הסעות בין המקדש לתיאטרון. שירות זה שימושי במיוחד עבור מבקרים שעלולים למצוא את ההליכה בעלייה מאתגרת. השאטל הינו בעלות נוספת, וניתן לקנות כרטיס שכולל גם כניסה לפארק וגם שאטל. 

מידע פרקטי- כרטיסים, שעות פתיחה

כתובת הפארק: Contrada Barbaro, SR 22, 91013 Calatafimi TP.

שעות פתיחת הפארק: כל ימות השבוע בין 09:00 – 17:00. שימו לב כי שעות הפתיחה עשויות להשתנות מעת לעת. מומלץ להתעדכן טרם ביקורכם.

כרטיסי כניסה: כניסה בלבד- 8 אירו, כניסה + שאטל- 11 אירו. 

לסיכום, Parco Archeologico di Segesta הוא לא רק יעד; זהו מסע אל לב הפסיפס העשיר של ההיסטוריה והתרבות של סיציליה. כשאתם משוטטים בין חורבותיו העתיקות, אתם צועדים בעקבות ציוויליזציות שחלפו מזמן, ובכל זאת סיפורם עדיין מהדהד דרך עמודי המקדש ומושבי התיאטרון. בין אם אתם חובבי היסטוריה, חובבי טבע, או פשוט כאלו שמחפשים חווית טיול ייחודית, סג'סטה מציעה הצצה נדירה לעולם עתיק, כזה שנשמר בין הגבעות המתגלגלות של הנוף הנצחי של סיציליה. 

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן