סיציליה
Search
Close this search box.

כרטיסים

ארמון הפילים ומזרקת הפילים (Palazzo degli Elefanti) בקטניה

ארמון הפילים ומזרקת הפילים (Palazzo degli Elefanti) בקטניה

Palazzo degli Elefanti

עזרה עם תכנון החופשה בסיציליה?

ארמון הפילים ומזרקת הפילים (Palazzo degli Elefanti) בקטניה

בליבה של העיר קטניה, עומדים להם שני ציוני דרך שכובשים את ליבם של באי המקום. ברוכים הבאים לארמון הפילים ומזרקת הפילים, שני אתרים שתמצאו בהם הכל, טוב, חוץ מפילים אמיתיים. צמד האתרים משופעים בהיסטוריה ואמנות, מגלמים את תמצית התרבות הסיציליאנית והיכולת הארכיטקטונית של העיר העתיקה קטניה. ארמון הפילים (Palazzo degli Elefanti), עם עיצוב הבארוק המלכותי שלו, משמש כבית העירייה של העיר, מסמל את החוסן והמורשת העשירה של קטניה. בסמוך, מזרקת הפיל, שמתהדרת בדמות פיל מסתורי מאבן לבה, ניצבת כאחד מסמליה האייקונים של העיר. 

אז בואו נצלול לשני האתרים המקסימים הללו ונגלה למה אתם חייבים להוסיף אותם למסלול הטיול שלכם.

צמד הפילים של קטניה- הסיפור שעומד מאחוריהם

בצל הר הגעש האדיר אטנה, שוכבת העיר התוססת קטניה, מקום שבו ההיסטוריה והמיתולוגיה רוקדות יחד תחת השמש הסיציליאנית. בליבה של העיר העתיקה הזו, שני ציוני דרך יוצאי דופן ניצבים כעדות לרוחה המתמשכת של קטניה: הפאלאצו דלי אלפנטי ומזרקת הפיל.

הסיפור של ארמון הפיל מתחיל כבר לפני מאות שנים, כשקטניה החליטה שהעיר זקוקה לבית עירייה חדש שייצג את כוחה ועושרה ההולכים וגדלים. אדריכלי הפרויקט רצו ליצור בניין שלא רק ישמש כלב האדמיניסטרטיבי של קטניה, אלא גם יעמוד כסמל לחוסן העיר. בנייתו של הפאלאצו החלה בשנת 1696, ומאז הוא עומד בעיר, שרד מבחנים, ניצחונות ואתגרים- מרעידות אדמה הרסניות ועד להתפרצויות געשיות. בכל פעם מחדש, העיר קטניה קמה מהאפר, ובנתה מחדש את פאלאצו דלי אלפנטי בצורות מפוארות מתמיד, עד שהפכה ליצירת מופת של ארכיטקטורת הבארוק הסיציליאנית, עם החזית האלגנטית והפרטים המורכבים שמעידים על הרוח של אנשי העיר.

לא רחוק מהפאלאצו, בפיאצה דל דואומו ההומה, מתחיל להירקם סיפור נוסף סביב מזרקת הפיל המסתורית. האגדה מספרת שלפני זמן רב התגלתה אבן שחורה דמוית פיל, ותושבי העיר, שהוקסמו ממראהו האקזוטי של הפסל וממקורותיו המסתוריים, החליטו להפוך אותו לאחד מסמלי העיר. הפיל מכונה בחיבה "ליוטרו", וכדי לכבד את היצור המיסטי הזה, הקימה העיר מזרקה בפיאצה, הציבה את הפיל במרכזה והכתירה אותו כבסיס לאובליסק מצרי עתיק. 

יחד, הפאלאצו דלי אלפנטי ומזרקת הפיל הפכו ללב ולנשמה של קטניה, מושכים גם כיום מבקרים מכל קצוות תבל. 

זוג פלאים אדריכליים

 האלגנטיות הארכיטקטונית והעומק ההיסטורי של צמד האתרים מזמין את באי העיר להתרשם מקסם הבארוק הסיציליאני. 

Palazzo degli Elefanti: מהות הבארוק הסיציליאני

ארמון הפילים של קטניה, בית העירייה המפואר של העיר, עומד כדוגמה מדהימה לאדריכלות הבארוק הסיציליאנית, סגנון שפרץ בעקבות רעידת האדמה הקטסטרופלית של שנת 1693 בעיר. תנועה אדריכלית זו מאופיינת בשימוש הדרמטי שלה בקימורים, בפרטים מורכבים, ובתחושת תנועה דרמטית. חזית הפאלאצו היא יצירת אמנות בארוקית, עם כניסה מפוארת, מסגרות חלונות משוכללים ומרפסות מורכבות שנראות כאילו רוקדות לאורך המבנה החיצוני.

בנייתו של הארמון ההיסטורי משלבת גם את החוסן וגם את השפע של קטניה, עם מבנה אדיר וחזק שנועד לעמוד בפעילות הסיסמית של האזור, והפרטים המפוארים שלו שמסמלים את תקומתה ושגשוגה של העיר.

בתוך הפאלאצו, גרם המדרגות המפואר וחדרי המועצה המעוטרים מציגים גם הם את סגנונות הבארוק עם ציורי קיר מדהימים שמספרים את סיפור ההיסטוריה והתרבות של קטניה. משחק הגומלין של האור והצל, סימן ההיכר של אדריכלות הבארוק, מפיח חיים בחללים אלה, ויוצר חוויה סוחפת שמחזירה את המבקרים אחורה בזמן.

הכניסה לפאלאצו אפשרית באמצעות סיורים מודרכים שמתקיימים במתחם מעת לעת, או כחלק מסיורים מודרכים רחבים יותר בעיר קטניה.

מזרקת הפיל: כשמים ולבה נפגשים 

הליכה קצרה מהפאלאצו מביאה אותנו אל מזרקת הפיל, אנדרטה מדהימה שלוכדת את הדמיון בקומפוזיציה הייחודית ובמשמעותה ההיסטורית. המזרקה קיבלה את שמה בשל פסל הפיל שבבסיסה, פסל שעשוי מאבן לבה שחורה ומכונה "u Liotru" על ידי המקומיים, ונושא אובליסק מצרי עתיק על גבו. שילוב יוצא דופן זה של אלמנטים משלב פולקלור מקומי עם היסטוריות גלובליות, ויוצר ייצוג סמלי של ההשפעות התרבותיות המגוונות של קטניה.

הפיל, שפוסל מהסלע הוולקני שמגדיר את הנוף של סיציליה, עומד כעדות לכוחו הגיאולוגי של האי ולרוח היצירתית של אנשיו. האובליסק המצרי המעוטר מוסיף רובד של מסתורין למזרקה, מצביע על קשרים לתרבויות רחוקות ומעבר ידע לאורך הדורות.

העיצוב של המזרקה, עם פריחת הבארוק ומאפייני המים שלה, משתלב בצורה חלקה במרקם העירוני של קטניה, מזמין את באי הכיכר ההומה ליהנות מיצירת אמנות רב- תרבותית. המים, שזורמים סביב הפיל והאובליסק, מוסיפים אלמנט דינמי לאנדרטה, משקפים את הטבע המשתנה ללא הרף של העיר עצמה.

ההגעה למזרקת הפיל אפשרית כמובן לכולם.

הרמוניה של היסטוריה ועיצוב

יחד, ארמון הפילים ומזרקת הפיל עומדים כזוג פלאים ארכיטקטוניים שמצליחים ללכוד את רוחה של העיר התוססת קטניה. הם מייצגים שילוב הרמוני של חדשנות אמנותית, חוסן היסטורי וסמליות תרבותית. באמצעות העיצובים שלהם, אנו מקבלים תובנה לגבי המגמות האדריכליות שעיצבו את סיציליה, כמו גם הסיפורים והאגדות שמעניקים לקטניה את האופי הייחודי שלה.

אז אם אתם מוצאים את עצמכם משוטטים ברחובותיה התוססים של קטניה, עם תשוקה ליופי בארוק, לפילים שלא שוכחים, ומגע של קסם סיציליאני, עשו את דרככם לצמד האתרים המקסים הללו. ארמון הפילים ומזרקת הפילים מציעים לקחת אתכם בין נפלאות הבארוק של קטניה, לחשוף בפניכם צמד פיסות היסטוריות שהפכו לסמליה של העיר התוססת וההיסטורית.

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן