סיציליה
Search
Close this search box.

כרטיסים

סיורי המאפיה הסיציליאנית

סיורי המאפיה הסיציליאנית

Mafia Tour

עזרה עם תכנון החופשה בסיציליה?

סיורי המאפיה הסיציליאנית

סיורים מודרכים מפלרמו וטאורמינה

בין סמטאות הערים הקסומות, החופים הבתוליים והנופים הציוריים של האי שטוף השמש סיציליה, בל נשכח שזהו גם מקום שבו המילה 'מאפיה' היא לא רק משהו ששמעתם בסרט ה'סנדק'. המאפיה הסיציליאנית היא חלק בלתי נפרד מהפסיפס המורכב של ההיסטוריה והתרבות של האי, עיצבה את חייהם של אינספור אזרחים והפכה את סיפורה של סיציליה למורכב ומלא בפלפל. 

אז מה דעתכם להצטרף לסיור מאפיה? כן, קראתם נכון. נכון, אפשר לחקור את החופים והעיירות העתיקות של סיציליה במשך ימים ושבועות, אבל למה לא לגעת גם בעולם המסקרן והידוע לשמצה של סיציליה?  

סיורים אלו מזמינים אתכם לחקור את לחישות העבר של האי, את הסיפורים המורכבים והקשים במה שפעם היה כאן מציאות יומיומית. תחשבו על זה כעל שיעור היסטוריה, אבל עם הרבה יותר מתח ועם פחות מורה משעמם. בסיורים מרתקים אלו, תוכלו לשוטט בין כפרים שבהם המילה 'אומרטה' (קוד של שתיקה) היא יותר מסתם מונח במילון, ותבקרו במקומות שבהם הגבול בין אגדה למציאות מטושטש כמעט כמוכם לאחר כמה כוסות של לימונצ'לו.

אבל לפני שתתחילו לדמיין אתכם כמאפיונרים איטלקים מסוגננים, בואו נהיה כנים- הסיורים לא מפארים את העולם התחתון הפושע, אלא מאירים עיניים, מחנכים ומלמדים על מקורות המאפיה, שליטתה בחברה הסיציליאנית והקרב המתמשך לשחרור האי. 

אז בין אם אתם מטיילים בפלרמו או בטארומינה, התכוננו לצאת למסע שחלקו היסטוריה, חלקו מסתורין, וכל כולו סיציליאני. 

כוח, כבוד ומסתורין - סיפורה של המאפיה הסיציליאנית

רגע לפני שתצאו לחקור את סיפורה של המאפיה הסיציליאנית בעצמכם, דרך הרחובות ההיסטוריים של פלרמו או קטניה, בואו נצלול רגע אל סיפורה, לא במטרה לעשות ספוילרים אלא במטרה לחשוף בפניכם את הפסיפס המורכב הזה, ואולי גם לתת לכם נקודה כשמדריך הסיורים ישאל שאלות ידע קודם על המאפיה. 

כשאנו חושבים על המילה מאפיה, עולות לראשנו כנראה תמונות של דמויות מסתוריות, עסקאות חשאיות וקרבות יריות, אבל חשוב לזכור, המאפיה רבת ניואנסים הרבה יותר מהסטריאוטיפים ההוליוודיים.

המסע שלנו אל לב ההיסטוריה של המאפיה מתחיל במטעי הלימון שטופי השמש ובשווקים ההומים של סיציליה של המאה ה-19. כאן, המאפיה לא התחילה כאימפריה פלילית אלא כרשת של מתווכים מקומיים בארץ רצופת מתחים. תארו לעצמכם קבוצה של גברים משופמים, לא בחליפות מהודרות אלא בלבוש איכרים, נכנסים למקום שבו החוק פשוט לא נמצא, כמו שפתגם מקומי אומר- כמו כדור שלג באוגוסט.

בתחילת המאה ה-19, סיציליה הייתה ארץ של ניגודים. בין מטעי ההדרים המוריקים והכפרים הפסטורליים שכנה לה חברה כבולה בשלשלאות, שבה העשירים שגשגו, והעניים נאבקו כל יום ביומו. בעולם הזה נזרעו להם זרעי המאפיה, תחילה לא כמפעל של פשע מאורגן, אלא כארגון של צדק עממי בארץ שבה החוק היה רק הצעה. 

'אנשי הכבוד' הללו התחילו את  דרכם כשומרים על אחוזות, הבטיחו שרכושם של בעלי הבית העשירים יהיה בטוח מפני גניבה והסגת גבול. אלו זכו לכבוד רב, זרעו פחד בתושבי האי. 

וככל שסיציליה התפתחה וגדלה, כך התפתחה וגדלה רשת המאפיה. מה שהתחיל כחבורת שומרים מפחידה הפך לסוג של מערכת משפט עממית (ומעוותת) שהפכה בהדרגה למשהו מרושע יותר. הם נקשרו זה בזה בפוליטיקה, בחקלאות ובמסחר. המילה שלהם הייתה החוק, והחוק שלהם היה בלתי ניתן לערעור.

עם איחודה של איטליה, המאפיה ראתה הזדמנות לא רק להשפיע על הפוליטיקה והכלכלה המקומית אלא להפוך למעצמה של ממש. אם הייתם עומדים בכיכר מקומית באיזה כפר סיציליאני לפני מאה שנה, האיום הגדול ביותר לא היה כלב משוטט מקומי, אלא היד הבלתי נראית של המאפיה, זו שמתערבת בכל דבר, החל מבחירות מקומיות ועד לסחר בשמן זית.

המאה ה-20 בישרה עידן חדש עבור המאפיה, שהצליחה לפסוע גם מעבר לחופי סיציליה, ולהגיע לרחובותיה ההומים של אמריקה. שם, הארגון פרח בתוך הכאוס של האיסור, הפנו את עסקיהם אל תוך עולמות ההימורים. המאפיה כבר לא הייתה רק תופעה סיציליאנית, אלא הפכה הפך לסינדיקט עולמי.

בחזרה לסיציליה, שגם שם כמובן אחיזתה של המאפיה נותרה צמודה וקשוחה. ארגוני המאפייה הסיציליאנית היו הפטרונים של העיר, ועם עוצמה חזקה באה גם אכזריות גדולה. שלטונה של המאפיה התאפיין באלימות – שפה של דם וכדורי אקדח, מוכרת לצערם של כל מי שהעז לחצות אותם.

כדי להבין באמת את המאפיה, יש להסתכל מעבר לפעילות הפלילית שלה. המאפיה הסיציליאנית החדירה עצמה אל תוך המרקם של התרבות הסיציליאנית. במוזיקה, שבה שירי עם מקוננים על האכזריות של חיי המאפיה,  בספרות, שבה סיפורי כבוד ובגידה מתחרים בכל דרמה שייקספירית, ובחיי היום-יום, שבהם השתיקה (omertà) נתפסה לעתים קרובות כצעד הכרחי כדי להגן על משפחתך. 

אולם, ככל שהשנים חלפו, החלו לנשב רוחות השינוי. גברים ונשים אמיצים קמו כדי לקרוא תיגר על שלטונה של המאפיה. שופטים, שוטרים, עיתונאים ואזרחים עמדו מול הרודנים באומץ, ביקשו לשנות את העולם הלא צודק והאכזרי של הארגונים ששולטים בסיציליה ביד רמה. שנות ה-90 הביאו עמן נקודת מפנה לאי שטוף השמש, כאשר רשויות איטליה פתחו במסעות צלב בלתי פוסקים כנגד המאפיה, הובילו ללכידתם ומאסרם של רבים ממנהיגיה.

כיום, המאפיה היא צל של האני הקודם שלה, כשכוחה הצטמצם אך לא כבה. הסיפור של המאפיה הסיציליאנית אינו רק סיפור על פשע ושחיתות. זוהי סאגה של מאבקה של חברה לסדר מול כאוס, של הגבול הדק בין חוק וצדק ושל החתירה האנושית המתמשכת לכוח. זהו סיפור שנשזר בתוך המרקם של סיציליה, עומד כתזכורת לעבר וכתמרור אזהרה לעתיד.

אז בזמן שאתם צועדים בין הרחובות והסיפורים של סיציליה, רק זכרו: סיור המאפיה הוא לא טיול בסמטאות העבר של הפשע המקומי, אלא מסע דרך עולם מורכב, מסתורי, ואולי אפילו לא מובן, של ההיסטוריה הסיציליאנית. מדובר בסיפור על כיצד חברה, בהיעדר חוק וסדר, יצרה רשת הגנה משלה, וכיצד הגנה זו הפכה לכוח שהשפיע על כל היבט חיים.

חקר המאפיה הסיציליאנית כיום- הליכה על חבל דק

בעודנו מתעמקים בעולם המסקרן של המאפיה של סיציליה, חשוב לנווט בין השיקולים האתיים והרגישות התרבותית של הנושא המורכב. אחרי הכל, חקר ההיסטוריה של ארגון שהרס את חייהם של רבים והשפיע רבות על הקהילות המקומיות  כרוך באחריות מוסרית.

דמיינו שאתם צועדים ברחוב בן מאות שנים בפלרמו. כל אבן לוחשת סיפורים על שמחה וצער, ניצחון וטרגדיה. כמטיילים, הסקרנות היא דבר טבעי, אבל חיוני לזכור גם שההיסטוריה של המאפיה היא לא רק עלילה מרגשת מרומן פשע, זו הייתה מציאות שהשפיעה על החיים האמיתיים. מדובר על נרטיב ספוג בגאווה וכאב עבור המקומיים. המקומות שתראו ותבקרו בהם הם לא איזו סצנה מסרט מאפיה איטלקי, אלא מוסדות היסטוריים שפועלים גם כיום, אך מספקים תזכורת לעבר הכואב והמורכב של האזור. 

כשתשוטטו ברחובות, תתקלו באנדרטאות ובמוזיאונים שמוקדשים לאלה שעמדו כנגד עריצות המאפיה ולאלה שאיבדו את חייהם בשל כך. אלו תזכורות נוקבות למחיר האנושי האמיתי של שלטון המאפיה. חלק מהמסע המודרך שלכם ייגע גם באותן נשמות אמיצות- השופטים, העיתונאים והאזרחים הפשוטים שהעזו לומר 'לא עוד'. 

ובגדול, עם הצטרפות לסיור מאפייה שכזה, אתם יותר מסתם לומדים על ההיסטוריה, אלא תומכים באופן פעיל בהווה ובעתיד של סיציליה. חלק ניכר מסיורי המאפיה תורמים את הכנסותיהם לארגונים מקומיים כנגד המאפיה וליוזמות קהילתיות. 

סיורי מאפיה מומלצים בסיציליה

1. מפלרמו- " NO Mafia Walking Tour" 

סיור זה מציע מסע ייחודי ומאיר עיניים במרכז ההיסטורי של פאלרמו, תוך התמקדות במאפיה ובתנועה האזרחית האנטי-מאפיה. הסיור הרגלי המודרך לוקח אתכם לחקור נקודות ציון משמעותיות בעיר כמו תיאטרו מאסימו, שוק איל קאפו התוסס ופיאצה דלה ממוריה, אנדרטה מרתקת ונוקבת לאלו שאיבדו את חייהם עקב אלימות המאפיה. תוך כדי הליכה לאורך הקאסארו, תבחינו במדבקות כתומות על מפעלים שונים, שמסמלות את התנגדותם לסחיטה במאפיה ותמיכה בקמפיין "פאגו צ'י נון פאגה" (עליו תלמדו כמובן בסיור). 

הסיור כולל גם אתרים כמו פיאצה ביטי פאולי, קתדרלת פאלרמו ובית העירייה, בלב העיר העתיקה של פאלרמו. בסיור תקבלו סקירה עמוקה אודות השפעת המאפיה על פאלרמו והמאמצים האמיצים להתנגד לה, יחד עם המלצות מהמדריך היכן ליהנות מהתמחויות סיציליאניות אותנטיות.

משך הסיור: 3 שעות

שפת הסיור: אנגלית (ניתן לבחור גם צרפתית או איטלקית)

מחיר הסיור: 36 אירו לאדם.

2. פלרמו- סיור אופניים 'אנטי מאפיה'

"Palermo Anti-Mafia Bike Tour" מציע חוויה ייחודית ומרגשת, נותן כבוד לגיבורי ה'אנטי-מאפיה' כמו פלקונה ובורסלינו, שהרצח שלהם ב-1992 עורר את העם הסיציליאני כנגד דיכוי המאפיה. 

סיור האופניים הקבוצתי לוקח אתכם המשתתפים דרך העיר העתיקה של פאלרמו ולאורך שבילי אופניים שמובילים לפאתי העיר, ממחיש את מסעה של העיר פאלרמו בריפוי מהפצעים העמוקים שנגרמו לה עקב אלימות המאפיה. בסיור תלמדו על הפעולה הקולקטיבית וההשראה של הקמפיינים כנגד המאפיה, כמו גם על המחויבות המתמשכת של הנוער של היום לשיפור ושינוי חברתי באמצעות מעורבות בתנועות עממיות. הסיור מספק סקירה מעמיקה על תנועות אלו והטקטיקה שלהן במאבק במאפיה, מציע נקודת מבט ייחודית על חוסנה ורוח האקטיביזם של העיר.

משך הסיור: 3 שעות

שפת הסיור: אנגלית (ניתן לבחור גם באיטלקית).

עלות הסיור: 48 אירו לאדם.

3. מפאלרמו: סיור מאפיה מודרך בקורלאונה (Corleone)

חוויה סוחפת שמתעמקת בהיסטוריה של המאפיה הסיציליאנית. סיור קבוצתי מודרך שמתחיל באיסוף נוח מהמלון בעיר פלרמו, ולאחריו מסע ברכב נוח לאתרים שונים שקשורים למאפיה הסיציליאנית. 

התחנה הראשונה של הסיור היא פורטלה דלה ג'ינסטרה, מקום הטבח הראשון של המאפיה, ומשם תמשיכו לפיאנה דגלי אלבנסי, שם תוכלו להתענג על הקנולי הסיציליאני המפורסם. גולת הכותרת של הסיור היא קורלאונה. כאן, תצאו לחקור את מוזיאון האנטי-מאפיה, תלמדו על הגיבורים והאמיצים ששינו את פניה של סיציליה והחזירו אותה למסלול. 

הסיור כולל גם ביקור במקומות שהיוו השראה לרומן של מריו פוזו ולדמות הסרט דון ויטו קורלאונה. למשתתפי הסיור יש אפשרות ליהנות מארוחת צהריים במסעדה או בבר מקומי, ובמידת האפשר, לחזות בהכנת ריקוטה וגבינות צאן במחלבה מקומית. 

סיור זה מציע נקודת מבט מקיפה ומאירת עיניים על השפעת המאפיה על סיציליה, תוך שילוב תובנות היסטוריות וגם תענוגות קולינריים מקומיים.

משך הסיור: 7 שעות

שפת הסיור: אנגלית (ניתן לבחור גם באיטלקית או צרפתית).

עלות הסיור: 260 אירו לאדם.

4. טאורמינה: סיור מאפיה בעקבות הסרט 'הסנדק'

טיול יום מודרך מטאורמינה שמציע שילוב ייחודי של פיתוי קולנועי ותובנה היסטורית. סיור זה לוקח אתכם למסע במיניוואן נוח וממוזג לכפרים הציוריים סבוקה ופורצה ד'אגרו, סט הצילומים של סרטי 'הסנדק'. במהלך הסיור תיהנו מארוחת צהריים סיציליאנית אותנטית בתוספת כוס יין מקומי.

בכפר סבוקה (Savoca) תצאו להליכה מודרכת בעיר העתיקה, תבקרו במקומות איקוניים מהסרט כמו בר ויטלי וכנסיית סנט לוסי, בולטת בקו העלילה של מייקל קורלאונה. הסיור לא רק מפנק את חובבי הסרטים אלא גם מלמד רבות על ההיסטוריה של המאפיה הסיציליאנית, התפשטותה ברחבי איטליה ומלחמות 'החמולות' לשליטה טריטוריאלית.

לאחר מכן המסע ממשיך ל-Forza D'Agro, עוד כפר מקסים ששימש כרקע לצילומי 'הסנדק'. לאחר סיור ברחובות הכפר, הסיור מסתיים בארוחת צהריים מענגת במסעדה ציורית, עם צלחת פסטה טרייה ויין מאזור אטנה, עם נוף פנוראמי של החוף הסיציליאני. 

סיור זה הוא חוויה אידיאלית עבור אלה שמחפשים לטבול את עצמם בעולם האגדי של סרטי 'הסנדק' תוך הבנה עמוקה יותר של השפעתה של המאפיה על ההיסטוריה של סיציליה.

משך הסיור: 5 שעות

שפת הסיור: אנגלית 

עלות הסיור: 119 אירו לאדם.

לסיכום, סיור בעקבות המאפיה הסיציליאנית לא מציע רק להתחקות אחר עקבותיו של עבר ידוע לשמצה, אלא שהוא מציע מסע אל לב החוסן והרוח הסיציליאנית. סיורים אלה מציעים נקודת מבט ייחודית שדרכה ניתן לגלות באמת את סיפורו של האי, דרך סיפורים היסטוריים על מאבקים, ניצחונות ורגעים של גאות ושפל. סיורים אלו מספרים על קהילה שפעלה באומץ לב מול מצוקה ואכזריות ויופיו של האי שמתעלה על פרקיו האפלים. אז ארזו מזוודות, הגיעו עם ראש פתוח והתכוננו למסע בלתי נשכח אל מעמקי נשמתה של סיציליה.

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן