סיציליה
Search
Close this search box.

כרטיסים

הפארק הארכיאולוגי של ניאפוליס – התיאטרון היווני של סירקוזה

הפארק הארכיאולוגי של ניאפוליס – התיאטרון היווני של סירקוזה

Neapolis Archaeological Park

עזרה עם תכנון החופשה בסיציליה?

הפארק הארכיאולוגי של ניאפוליס – התיאטרון היווני של סירקוזה

כפי שאמר פעם הסופר האמריקאי הנודע מארק טווין- "העבר לא חוזר על עצמו, אבל הוא מתחרז", ובעיר סירקוזה, החרוזים הללו מהדהדים דרך האבנים העתיקות של הפארק הארכיאולוגי של ניאפוליס (Parco Archeologico della Neapolis), שם ההיסטוריה לא רק לוחשת, היא שואגת בעוצמה אדירה.

עיר הנמל הקסומה סירקוזה מציעה אוצרות תיירות רבים, המרכזי שבהם הוא התיאטרון היווני האדיר של ניאפוליס. במתחם ההיסטורי הזה, שאבניו ספוגות בהיסטוריה וכותליו חזו בדרמות מטלטלות וסאגות עולמיות, אפשר ממש להרגיש שנכנסתם אל תוך מכונת זמן אל המאה החמישית לפני הספירה. 

ממש לא מדובר על עוד מאגר של אבנים עתיקות וחורבות היסטוריות, כי הפארק הארכאולוגי הזה, שמתהדר בתיאטרון היווני הגדול בעולם, מציג בפני מבקריו את פאר ההיסטוריה. ממערה עתיקה ובה אקוסטיקה מרשימה ועד לאמפיתיאטרון רומי שבו גלדיאטורים נאבקו בו פעם על תהילה וכוח, מצפים לכם אינספור אוצרות מרתקים בביקור במתחם העתיק הזה. 

בקיצור, הפארק הארכיאולוגי של ניאפוליס הוא לא עוד טיול בפארק חורבות עתיק. זהו מסע בזמן, חגיגה לחושים ותזכורת לכך שההיסטוריה עשירה ומפוארת כל כך. 

עולם הפאר והיופי- סיפורו של הפארק הארכאולוגי של סירקוזה

בממלכת סיציליה שטופת השמש שוכבת לה עיר עתיקה בשם סירקוזה. עיר זו, שהוקמה על ידי מתיישבים יוונים קדומים בשנת 734 לפני הספירה, נחשבת לתכשיט הים התיכון, מפורסמת בשל כוחה ההיסטורי, התרבות המפוארת ויופייה הקסום. בתוך ליבה של העיר ניצב עולם של פלא והיסטוריה, מתחם עתיק שזוכה כיום לשם 'הפארק הארכיאולוגי של ניאפוליס' (Parco Archeologico della Neapolis).

הסיפור של ניאפוליס הוא סיפור שנרקם במשך מאות שנים, מתחיל בעידן שבו היוונים שלטו בים התיכון, וסירקוזה הייתה עיר-מדינה אדירה. העדות המדהימה ביותר לתקופה מפוארת זו היא התיאטרון היווני, מבנה מפואר שנחצב בצלע גבעה, גדול מספיק כדי להושיב בו אלפים. כאן עלו ובוצעו יצירותיהם של אייסכילוס, סופוקלס ואווריפידס, הדהדו תחת השמים הסיציליאניים הכחולים.

וכשחלפו השנים הגיעו הרומאים, ואיתם חלו שינויים בעיר סירקוזה. האמפיתיאטרון הרומי, זירה ענקית שנולדה מאהבת הרומאים למופעי בידור ולספורט, עומדת כסמל לעידן חדש זה. כאן, גלדיאטורים התעמתו בקרבות עזים ומפחידים, אשר עודדו על ידי המונים רעבים להתרגשות.

בין המונומנטים הגדולים הללו, המסקרן מכולם היה כנראה אוזן דיוניסיוס, מערת אבן גיר עם אקוסטיקה כל כך יוצאת דופן עד שניתן היה לשמוע לחישות מקצה לקצה. האגדה מספרת שהאל התראקי דיוניסיוס השתמש במערה זו כדי לצותת לאויביו, סיפור שמוסיף פן של מסתורין לנוף הקסום ממילא.

עם הזמן, אימפריות נפלו וקמו, וסירקוזה, יחד עם הניאפוליס שלה, ראתה את גאות ההיסטוריה שוטפת את העולם. המבנים העתיקים היו עדים לעליית הנצרות, להמולת הכיבושים ולצעדת הזמן הבלתי פוסקת. 

כיום, הפארק הארכיאולוגי של ניאפוליס עומד כעדות לתקופות עברו. זה מקום שבו ההיסטוריה חיה ונושמת. מבקרים מכל קצוות תבל מסתובבים בין חורבותיו, בעולם שבו כל אבן היא סיפור וכל שביל הוא מסע אחורה בזמן. הניאפוליס ממשיך לעמוד כשומר ההיסטוריה, גשר לעבר, תזכורת נצחית לתרבויות ששלטו פעם בפינה זו של העולם. 

מה לחקור בפארק הארכאולוגי של ניאפוליס

הפארק הארכיאולוגי של ניאפוליס (Parco Archeologico della Neapolis) הוא אתר היסטורי יוצא דופן שמקיף את ההיסטוריה העשירה והמגוונת של עיר ים תיכונית עתיקה זו. הפארק הוא קומפלקס של פלאים ארכיאולוגיים מפוארים מתקופות שונות, בעיקר יווניות ורומיות.

מתחם הפארק ממוקם בפינה הצפון-מזרחית של העיר סירקוזה ומשתרע על שטח רחב שמציג כמה מהשרידים המשמעותיים ביותר מהתקופות היוונית והרומית של העיר. זהו מקום שבו ההיסטוריה מתעוררת לחיים, מציע למבקרים חיבור ישיר לעולם העתיק של אירופה. השילוב שבין יופי טבעי ונפלאות ארכיאולוגיות הופכים אותו ליעד ייחודי וקסום.

  1. התיאטרון היווני

התיאטרון היווני של סירקוזה, שראשיתו במאה ה-5 לפני הספירה, הוא עדות מונומנטלית לתפארתה העתיקה של העיר. האמפיתיאטרון הזה, שנחצב ישירות מתוך צלע גבעה סלעית קשה, נחשב לגדול מסוגו בעולם, משקף את הזוהר האדריכלי של היוונים הקדומים. האתר שימש בעיקר להצגות תיאטרון, לכבוד יצירותיהם של מחזאים יוונים גדולים כמו אייסכילוס, סופוקלס ואוריפידס. בשיטוט בין שכבות התיאטרון כמעט ואפשר לשמוע את ההדים של דרמות וקומדיות עתיקות שפעם הדהדו כאן אל מול קהל של אלפי אזרחים. התיאטרון השמור להפליא ממשיך להיות אתר תרבותי תוסס גם כיום, מארח את פסטיבל 'התיאטרון היווני השנתי' המקומי, אירוע אשר מפיח חיים במחזות עתיקים, ומספק שילוב ייחודי של אווירה היסטורית ואמנות עכשווית.

  1. מערת אוזנו של דיוניסיוס (Orecchio di Dionisio)

במתחם הפארק הארכאולוגי תמצאו אוצר של ממש שנקרא 'אוזן דיוניסיוס', מערת אבן גיר שנקראה על ידי הצייר קאראווג'יו, והפכה למפורסמת בזכות האקוסטיקה יוצאת הדופן שבה וצורתה שדומה לאוזניים. האגדה מספרת שהאל התראקי דיוניסיוס השתמש במערה כדי לצותת לאויביו, תוך ניצול תכונותיה המרשימות. חלקה הפנימי של המערה נמתח עמוק אל תוך הסלע, ואפילו הלחישה החלשה ביותר שתשמיעו בפנים תישמע היטב בבירור בקצה השני. תוכלו למחוא כפיים, לספר סיפור או לשיר אופרה, וכל מבקרי המערה כמובן ישמעו אתכם.

Neapolis Archaeological Park
התיאטרון היווני
Neapolis Archaeological Park
מערת אוזנו של דיוניסיוס

3. האמפיתיאטרון הרומי (Anfiteatro Romano)

האמפיתיאטרון הרומי של סירקוזה הוא מבנה יוצא דופן שממחיש את חשיבותה של העיר בתקופת האימפריה הרומית. האמפיתיאטרון, שנבנה במאה ה-3 לספירה, תוכנן להיות מוסד אדיר ובו יעלו תחרויות גלדיאטורים ומופעי ציבור. שרידי המתחם מספרים על קנה המידה העצום והעיצוב האופייני כל כך לאדריכלות הרומית העתיקה. תוכלו לשוטט בין זירת התיאטרון ובין אזורי הישיבה, ולדמיין את קרבות הגלדיאטורים העזים והאירועים הציבוריים המפוארים שלקחו חלק בעולם הבידור העתיק של סירקוזה. 

  1. מזבח הירון השני (Ara di Ierone II)

למרות שנחשב לפחות מרשים בהשוואה למבנים אחרים בפארק, מזבח הירון השני הוא אנדרטה בעלת משמעות היסטורית רבה. המזבח הענק נבנה על ידי העריץ היירון השני במאה ה-3 לפני הספירה, שימש לטקסים ציבוריים ודתיים ולהקרבת קורבנות רחבת היקף. המזבח המקורי, שאורכו היה מעל ל-190 מטרים, נחשב לאחד המזבחים הגדולים ביותר מהעולם העתיק, מעיד על קנה המידה והפאר של חיי הדת של סירקוזה העתיקה. כיום, המבקרים יכולים להתבונן בשרידי המזבח ורק לחשוב על הטקסים האדירים שהיו מתקיימים כאן, עדות לחיי הרוח והתרבות של העיר בעת העתיקה.

  1. המחצבות העתיקות- לטומיה דל פרדיסו (Latomie del Paradiso)

מחצבות האבן העתיקות של סירקוזה, שידועות בשם לאטומי, הן רשת של בורות עמוקים ומערות שמהם הוצאו האבנים לבניית המבנים המפורסמים של העיר. המחצבה המפורסמת בעיר היא מחצבת לטומיה דל פרדיסו, בה שוכנת מערת אוזן דיוניסיוס. מחצבות אלו משמעותיות לא רק בשל תפקידן ההיסטורי באספקת חומרים למבנים עתיקים אלא גם בשל היופי הטבעי שלהן. המחצבות מוקפות בצמחייה עבותה ובהן אווירה שלווה, מציעות מפלט שליו מהאזורים הפופולריים והעמוסים של הפארק. 

סיור מודרך בפארק ניאפוליס

לצאת לסיור מודרך בפארק הארכיאולוגי של ניאפוליס זה ממש כמו להיכנס אל תוך ספר היסטוריה חי, מודרך על ידי מומחים שמביאים את העולם העתיק של סירקוזה לחיים בצורה מרתקת ומשעשעת. תפקידו של המדריך הבקיא הוא לטוות את סיפורי העבר, לחבר את ההריסות והחורבות שסביבכם לאנשים שפעם קראו לאזור הזה ביתם. 

בתיאטרון היווני, תעברו בחזרה למאה החמישית לפני הספירה, תדמיינו יחד את הדרמות שהתרחשו כאן בפני אלפי צופים. הקריינות של המדריך מעצימה את החוויה, מספקת הקשר לנפלאות האדריכליות ומסבירה את נבכי הפקות התיאטרון העתיקות. וכאשר אתם מתקרבים לאוזן דיוניסיוס, המדריך שלכם יספר את הסיפורים האגדיים שקשורים לפלא האקוסטי הזה, יעודד אתכם לבחון את תכונותיה הייחודיות של המערה. עוברים לאמפיתיאטרון הרומי, כאן תצאו ללמוד על תחרויות הגלדיאטורים והמופעים הציבוריים שהגדירו את הבידור הרומי, עם אנקדוטות שגורמות לאבנים העתיקות להיראות כאילו הן בחיים. הסיור כולל גם עצירות במזבח Hieron II ובמחצבות לטומיה השלוות, שם המדריך שלכם מדגיש את המשמעות ההיסטורית שלהן ואת התפקיד שמילאו בהתפתחותה של העיר. לאורך הסיור תקבלו כמובן הזדמנויות רבות לשאול שאלות, לצלם ולהתעמק בהיסטוריה העשירה של האתר הארכיאולוגי יוצא הדופן הזה. 

מידע חשוב

כתובת הפארק הארכאולוגי: Via del Teatro Greco, 96100 Siracusa SR.

מיקום: הפארק הארכיאולוגי של ניאפוליס ממוקם בסירקוזה, עיר נמל היסטורית בחוף המזרחי של האי האיטלקי סיציליה. הפארק ממוקם בחלקה הצפון-מזרחי של העיר שידוע בשם ניאפוליס.

הגעה מהעיר סירקוזה: אם אתם שוהים במרכז העיר, הפארק נמצא במרחק הליכה מכם, בדרך נעימה במרכז העיר. 

הגעה מחוץ לעיר: ניתן להגיע ברכב, רכבת וקווי אוטובוס מערים רבות בסיציליה ובהן קטניה וטאורמינה. 

שעות פתיחה: התיאטרון פתוח למבקרים כל ימות השבוע בין השעות 8:30 עד 16:40. כניסה אחרונה למתחם בשעה 15:30.

שימו לב כי שעות הפתיחה עשויות להשתנות ולכן מומלץ להתעדכן באתר האינטרנט הרשמי של הפארק טרם הביקור. 

כרטיסי כניסה: מחיר כרטיס כניסה הינו € 13 למבוגר מעל גיל 18. הכניסה מתחת לגיל 18 הינה חינמית. 

לסיכום, ביקור בפארק הארכיאולוגי של ניאפוליס הוא הרבה מעבר לסתם הליכה בין חורבות עתיקות, זהו מסע אחורה בזמן, הזדמנות להיות במקום שבו נוצרה ההיסטוריה. כאן, בלב סירקוזה, תמצאו את עצמכם שבויים בפאר התיאטרון היווני, מסוקרנים ממערת האוזן החידתית של דיוניסיוס, וממריאים לימי תהילת הגלדיאטורים באמפיתיאטרון הרומי. כל צעד בפארק הזה הוא צעד במאות שנים של היסטוריה, תרבות ואמנות. בין אם אתם חובבי היסטוריה, חובבי טבע או פשוט מטיילים סקרנים, ניאפוליס מציע חוויה שאין שניה לה שמהדהדת הרבה לאחר ביקורכם. 

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן