סיציליה
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כרטיסים

טירת מאניאצ'ה- Maniace Castle

טירת מאניאצ'ה- Maniace Castle

Maniace Castle

עזרה עם תכנון החופשה בסיציליה?

טירת מאניאצ'ה- Maniace Castle

בנוף החוף הקסום של סיציליה שוכנת לה סירקוזה, עיר שבה ההדים של יוון העתיקה משתלבים בצורה מדהימה עם הקסם של החיים האיטלקיים המודרניים. בלב העיר ההיסטורית הזו, בקצה של האי שטוף השמש אורטיג'ה, ניצב  קסטלו מאניאצ'ה – מבצר מפואר שעומד לא רק כסמל לעברה המפורסם של סירקוזה אלא גם כמגדלור למטיילים המבקשים לחשוף את המהות האמיתית של המורשת הסיציליאנית.

הפלא הארכיטקטוני הזה, שמתהדר בהיסטוריה עשירה שראשיתה בתקופה הביזנטית, הוא יותר מסתם טירה, זהו סיפור על כיבושים, מלכים ורוח מתמשכת של עיר שחזתה בגאות והשפל של ההיסטוריה.

אז בואו נצא לחקור את המבצר המפואר הזה. התכוננו להיות שבויים בחומותיו העתיקות, מהופנטים במיקומו האסטרטגי המשקיף על הים היוני, ולהיות מוקסמים מסיפורי הקיסרים, המלכים, הרודנים והתככים שעיצבו את מורשתו. 

היהלום של האי אורטיג'ה- סיפורה של טירת מאניאצ'ה

על חופי הים היוני שטופי השמש שוכבת לה העיר העתיקה סירקוזה, תכשיט סיציליאני שרחובותיו מלאים ניחוח של הדרים וים מלוח. בקצה העיר, משקיף בגאווה על הים הכחול, ניצב לו מבצר מאניאצ'ה. 

הסיפור שלנו מתחיל בתחילתה של המאה ה-13, בתקופת שלטונו של הקיסר הרומאי הקדוש פרידריך השני. פרדריך, שהיה איש של חזון וכוח, רצה לבצר את העיר האימתנית ולהפוך אותה למעצמה בלתי חדירה. הוא הזמין את בנייתה של טירה בקצה הרחוק של האי אורטיג'ה, מיקום אסטרטגי לשמירה מפני הפלישות מהים.

בהדרכתם של האדריכלים והבנאים המיומנים ביותר של אותה תקופה, הונחה אבן היסוד של הטירה. יומם ולילה קולות הבנייה הדהדו ברחבי העיר, כשהטירה צמחה באיטיות, אבן אחר אבן, על רקע הים התכלת הנצחי. קירותיה היו עבים ובלתי חדירים, מגדליה נסקו גבוה, ושער הכניסה האדיר שלה היה מעוטר בגילופים מורכבים, עדות לפאר האימפריה של פרידריך.

ככל שחלפו השנים, קסטלו מאניאצ'ה שמרה בגאווה על העיר סירקוזה, והצללית שלה הפכה לנוכחות מתמדת על רקע השמים המשתנים. היא הייתה עדה לעלייתן ונפילתן של אימפריות, לבואם וליציאתם של כובשים, לגאות והשפל של ההיסטוריה. הטירה הפכה לשומר אילם של סיפורי העיר, מחגיגות הניצחונות המשמחות ועד כאב הלב של התבוסות הטרגיות.

האגדה מספרת שהטירה נקראה על שמו של הגנרל הביזנטי ג'ורג' מאנייקס, שכבש את סירקוזה במאה ה-11. תושבים מקומיים רבים האמינו כי רוחו של מאנייקס עדיין משוטטת באולמות הטירה, משגיחה על העיר שכבש פעם.

עם השנים הפכה קסטלו מאניאצ'ה ממבצר צבאי לבית מגורים מלכותי, ולאחר מכן לכלא. כל תקופה הטביעה את חותמה על הטירה, הוסיפה רבדים מרתקים לסיפור שלה. חומותיה, שפעם הדהדו בקולות הקרב, משמיעים כעת את צעדיהם השלווים של תיירים אשר להוטים לחשוף את עברה.

כשהעולם המודרני מתקיים וממשיך להתקדם מחוץ לחומותיה, נותרה הטירה, זקיף נצחי ליד הים. נוכחותה משמשת כתזכורת למורשת המתמשכת של סירקוזה, עיר שבה ההיסטוריה לא רק זכורה בספרי הימים, אלא חיה ונושמת.

מה רואים בביקור בטירת מאניאצ'ה

אדריכלות היסטורית: טירת מאניאצ'ה מייצגת באופן מופתי את עולמות האדריכלות הצבאית מימי הביניים. המבצר, שנבנה תחת הקיסר פרידריך השני, ידוע בזכות חומותיו האדירות והעיצוב ההגנתי והאסטרטגי. ביצורים אלה היו חיוניים להגנה על העיר המבוקשת סירקוזה מפני התקפות ימיות. הארכיטקטורה משקפת שילוב של השפעות ביזנטיות, נורמניות וערביות, האופייניות לאדריכלות סיציליאנית בתקופה עתיקה זו. 

השער הראשי והחצר: השער הראשי של הטירה המפוארת הוא עדות לאומנות של תקופת ימי הביניים, מעוטר בגילופים מפורטים ובעבודות אבן. כשעוברים בשער זה, נכנסים לחצר הפנימית, אזור שליו ונעים שמציע הצצה לחיי היומיום בין חומות הטירה בימי קדם.

נוף פנורמי של הים היוני: מיקומה האסטרטגי של הטירה, בקצה האי אורטיג'ה, מציע נופים פנורמיים מדהימים של הים היוני. המבקרים במתחם יכולים לצעוד לאורך החומות ומרפסות התצפית כדי ליהנות מנופים ציוריים אלה, שמספקים הזדמנות מצוינת לצילום ורגע להעריך את היופי הטבעי שמסביב לסירקוזה.

מגדל השמירה: מגדל השמירה של המבצר הוא חלק בלתי נפרד מהמבנה ההגנתי שלו. בטיפוס למגדל, המבקרים יכולים לחוות פרספקטיבה ייחודית של הנוף העירוני וקו החוף שמסביב. המגדל לא רק שימש כנקודת תצפית בימי הביניים אלא מציע כעת כמה מהנופים הטובים ביותר בעיר.

חללי הפנים של הטירה

אמנם גולת הכותרת היא חומות וביצורי הטירה לצד הנוף עוצר הנשימה שנשקף ממנה, אך חללי הפנים של הטירה העתיקה מציגים שילוב מרתק של ארכיטקטורה היסטורית לצד מאמצי שימור מודרניים, משקפים את העבר המגוון של האתר. 

אדריכלות הפנים של הטירה משקפת את מקורותיה מימי הביניים ואת ההשפעות התרבותיות השונות לאורך מאות שנים. המבנה כולל קירות אבן עבים, תקרות גבוהות ועמודים חזקים, אופייניים לביצורים צבאיים. האלמנטים העיצוביים מציגים השפעות מהסגנון האדריכלי הנורמני, הביזנטי והערבי, מעידים על ההיסטוריה המגוונת של סיציליה.

אחד מהחללים הפנימיים הבולטים הוא אולם פרידריך השני. אולם זה נקרא על שם הקיסר הרומאי הקדוש פרידריך השני, שהזמין את בנייתה של הטירה. האולם המפואר וההיסטורי הזה משמש כחלל תצוגה וכמקום לאירועי תרבות. לצד החלל תמצאו עוד חדרים ומסדרונות רבים שמציגים תקרות קמורות וקשתות, מאפיין אדריכלי נפוץ במבצרים מימי הביניים. אלמנטים אלה היו לא רק אסתטיים, אלא גם חשובים מבחינה אדריכלית לתמיכה בבניית האבן הכבדה.

גם בחלקו הפנימי של המבצר תמצאו חלונות שמציעים הצצה אל הים הכחול והנוף העירוני שמסביב. הפתחים שממוקמים אסטרטגית נועדו במקור להגנה ותצפית, אך משמשים כעת כמקומות מושלמים עבור המבקרים להעריך את מיקומה המדהים של הטירה.

מידע פרקטי

מיקום ודרכי הגעה

מבצר מאניאצ'ה (Castello Maniace) ממוקם בעיר העתיקה של סירקוזה, באי אורטיג'ה, המרכז ההיסטורי של העיר.

למגיעים מחוץ לסירקוזה: סירקוזה מקושרת היטב ברכבת לערים איטלקיות מרכזיות, כולל רומא, נאפולי ופלרמו. תחנת הרכבת בסירקוזה ממוקמת בחלק היבשתי של העיר, לא רחוק מהאי אורטיג'ה. כמו כן, שירותי אוטובוס סדירים מחברים את סירקוזה לערים אחרות בסיציליה. תחנת האוטובוס המרכזית בסירקוזה ממוקמת במיקום מרכזי בעיר. אם אתם נוהגים, סירקוזה נגישה דרך רשת הכבישים המהירים האיטלקיים. העיר מחוברת לכביש המהיר A18 וניתן להגיע אליה בקלות מערים מרכזיות רבות באי. 

מסירקוזה: אורטיג'ה הוא אי קטן וקומפקטי יחסית, והליכה היא לרוב הדרך הטובה ביותר לחקור אותו. זוהי הליכה נעימה מהחלק היבשתי של סירקוזה לאורטיג'ה, וכשתגיעו לאי הקטנטן, הליכה קצרה תוביל אתכם אל הטירה. אם יש לכם רכב שכור, שימו לב שהחניה באורטיג'ה מוגבלת בעיקר לתושבים. רצוי לחנות באזורים ייעודיים בחלק היבשתי של סירקוזה וללכת ברגל או לנסוע במונית קצרה לאי.

סיורים מודרכים: מבקרים רבים בוחרים בסיורים מודרכים, שיכולים לכלול הסעות לאורטיג'ה וסיור רגלי באי, כולל ביקור בקסטלו מאניאצ'ה.

שעות פתיחה

הטירה פתוחה למבקרים כל ימות השבוע, אך שעות הפתיחה שלה משתנות מחודש לחודש ולכן יש להתעדכן באתר האינטרנט של הטירה טרם הביקור.

כרטיסים

כניסה+ מדריך אודיו באנגלית למבוגר מעל גיל 18- €11.00.

כניסה + מדריך אודיו באנגלית לבני 18-24 שמחזיקים בדרכון אירופאי- €7.00.

הכניסה מתחת לגיל 18 הינה חינמית.

ניתן לרכוש מדריך אודיו לבני פחות מ-18 בעלות של €3.00.

לסיכום, ביקור בקסטלו מאניאצ'ה בסירקוזה אינו רק צעד אחורה בזמן; זוהי קפיצה לעולם שבו ההיסטוריה רוקדת, עולם שבו חומות עתיקות לוחשות רכילות בת מאות שנים. אחרי הכל, איפה עוד תוכלו להרגיש איזה אביר מימי הביניים או קיסר ביזנטי ? אז ארזו את החרב והשריון, או סתם מצלמה טובה, והתכוננו להרפתקה היסטורית ומפוארת. 

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן