סיציליה
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כרטיסים

הר הגעש אטנה (Etna) בסיציליה- המדריך המקיף למטיילים

הר הגעש אטנה (Etna) בסיציליה- המדריך המקיף למטיילים

Etna

עזרה עם תכנון החופשה בסיציליה?

הר הגעש אטנה (Etna) בסיציליה- המדריך המקיף למטיילים

ברוכים הבאים ללב הלוהט של סיציליה, המקום שבו שהדרמה של הטבע רוקדת בצורה המרהיבה ביותר – הר הגעש אטנה! כאן, על גג הים התיכון, הרחק מהפיצות, הפסטות והפיאצות של איטליה, תקבלו הזדמנות להתקרב ולחזות באחד מהרי הגעש הפעילים ביותר על פני כדור הארץ. 

תתארו לעצמכם מקום שבו האדמה גועשת בסיפורים והאוויר מלא בתחושת הרפתקאות. זוהי אטנה – ארץ שבה אש וקרח מתקיימים יחד בסימפוניה מסקרנת של כוחות הטבע. כאן תוכלו לטייל בין שבילים מרהיבים, לחזות בלחישות המבעבעות של כדור הארץ, ואם יתמזל מזלכם, לחזות במופע הזיקוקים הטבעי של הר הגעש.

הר הגעש אטנה הוא ממש לא עוד נקודה במסלול הטיול שלכם, ומדובר על אחת מגולות הכותרת של החופשה הסיציליאנית שלכם, סמלה של סיציליה ואחת מהאטרקציות הפופולאריות והייחודיות שלה. הר הגעש הפעיל הוא אייקון תרבותי, חלק מרכזי מהמרקם והזהות של האי האיטלקי הדרומי.

אז, ארזו את חוש ההרפתקאות שלכם (ואולי גם זוג מגפיים יציבות), והצטרפו אלינו למסע דרך פלאי הר הגעש אטנה. במדריך שלפניכם קיבצנו את כל מה שצריך לדעת כדי לתכנן את הטיול המושלם במקום- כיצד מגיעים, מתי להגיע, מה רואים ועושים באתר, סיורים מודרכים ועוד.. 

10 עובדות שכנראה לא ידעתם על הר הגעש אטנה

רגע לפני שנצלול, או יותר נכון נמריא אל תוך הר הגעש ונחקור אותו על שלל מאפייניו, הנה לכם 10 עובדות מרתקות על הר הגעש המופלא הזה:

  1. הר הגעש עדיין פעיל- אם ציפיתם להגיע לאיזה הר געש רדום שפעל לפני אלפי שנה, אז שנו כיוון, כי למעשה, הר הגעש אטנה ממשיך בפעילותו הוולקנית גם ברגעי כתיבת מאמר זה, כשההתפרצויות האחרונות שלו (נכון לדצמבר 2023) התרחשו בפברואר 2021 ובאוגוסט 2023. 
  2. הר הגעש הפעיל הגבוה ביותר באירופה– בגובה של כ-3,329 מטרים מעל פני הים, הר הגעש אטנה הוא לא רק הר הגעש הגבוה באירופה אלא גם אחד מהגבוהים והפעילים בעולם.
  3. פעילות עתיקה– ההתפרצות המתועדת הראשונה של אטנה מתוארכת לשנת 1500 לפני הספירה, מה שהופך אותו לאחד מהרי הגעש המתועדים העתיקים בעולם.
  4. התפרצויות מגוונות ובלתי צפויות- בעוד שחלק ניכר מהרי הגעש מתפרצים בצורה דומה בכל פעם, הר הגעש אטנה מתפרץ במגוון סגנונות ודרכים, מזרמי לבה עדינים ועד למזרקות לבה אדירות. 
  5. אתר אימונים לאסטרונאוטים- בשל הנוף דמוי הירח של האזור, נאס"א השתמשה באטנה כאתר אימונים לאסטרונאוטים המתכוננים למשימות נחיתה על הירח.
  6. משמעות מיתולוגית- במיתולוגיה היוונית, הר הגעש ידוע בתור ביתו של הפייסטוס, אל האש.
  7. ההתפרצות ההרסנית ביותר של הר הגעש- ההתפרצות של שנת 1669 ידועה בתור הקטסטרופלית ביותר בהיסטוריה המתועדת של אטנה. נמשכה מחודש מרץ ועד יולי, האירוע יצר זרימה עצומה של לבה שהגיעה בסופו של דבר לעיר קטניה, החריבה כפרים רבים בדרכה. זרימת הלבה הייתה כה נרחבת עד שהיא הגדילה את קו החוף על ידי מילוי חלק מהים בלבה. 
  8. אתר מורשת עולמית של אונסק"ו- בשנת 2013 הוכרז הר הגעש אטנה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו בשל משמעותו הגיאולוגית והחשיבות המדעית והתרבותית שלו.
  9. ייצור יין- הקרקעות הוולקניות הפוריות של מדרונות הר אטנה אידיאליות לייצור יין, ובאזור ישנם כרמים רבים שמייצרים כמה מהיינות המוערכים ביותר בסיציליה.
  10. אטרקציה תיירותית מובילה בסיציליה- מעבר להתפרצויות שלו, הר אטנה מושך אליו מיליוני תיירים בשנה, אלו נמשכים למסלולי ההליכה, אתרי הסקי וההזדמנות לחזות בהר געש פעיל מקרוב.

הר הגעש אטנה- מיקומו ומשמעותו 

על החוף המזרחי של האי הקסום סיציליה, שוכן לו הר הגעש אטנה. בגובה של 3,329 מטרים מעל פני הים, הר הגעש אטנה מתגאה ב-2 תארים מכובדים- הר הגעש הגבוה באירופה ואחד מהרי הגעש הפעילים ביותר בעולם. הענק המלכותי הזה שולט בנופיה של סיציליה, מציע תמונות פנוראמיות עוצרות נשימה שמשתרעות על פני מרחבי האי, הים היוני ובימים טובים ובהירים גם היבשת האיטלקית.

הר הגעש אטנה שוכן מעל שולי הלוחות הטקטוניים שבין הלוח האפריקאי ללוח האירו-אסיאתי, סביבה גיאולוגית שמסבירה את הפעילות הוולקנית הדרמטית והתכופה שלו. מיקום זה הופך את אטנה לאתר מחקר בינלאומי אליו נוהרים מדענים וחוקרים מכל רחבי העולם כדי לגלות את סודות פעילותו הפנימית של כדור הארץ.

ולצד משמעותו הויזואלית והמדעית, הר הגעש אטנה שימש ועדיין משמש כחבל הצלה לאזורים שמסביב, השפיע על האקלים המקומי, סצנת החקלאות וגם חיי היומיום של הסיציליאניים. הקרקעות הוולקניות הפוריות מטפחות כרמים ומטעים, ממלאות תפקיד מרכזי בכלכלה החקלאית ובמורשת הקולינרית של האי.

סיפורו ההיסטורי של הר הגעש

הסיפור שלנו מתחיל לפני מיליוני שנים, הרבה לפני שהאדם התהלך לו על כדור הארץ, אז, בליבו של הים התיכון קם לו הר אדיר דמה לאף אחד אחר – הר הגעש אטנה. ההר הנישא, שנולד ממעמקי כדור הארץ, הופיע כעדות לעוצמתו המדהימה של הטבע ולפנים המשתנות ללא הרף של כדור הארץ שלנו.

בעולם העתיק, הר הגעש היה מגדלור של מסתורין ופליאה. היוונים יצרו סביבו סיפורים, ראו בהתפרצויות הלוהטות שלו את עבודת האלילים. הם האמינו שכאן התגורר אל האש, והאתר היה אתר מיתולוגי מלא באמונה ובמיתוסים. 

לאורך ימי הביניים המשיכו ההתפרצויות האקראיות של אטנה לעצב את הארץ ואת חייהם של מי שחיו בצילו. כפרים ועיירות צצו על מדרונותיו הפוריים, מחובקים על ידי האדמה הוולקנית העשירה של האזור, אך עם זאת מודעים תמיד לאיום הנשקף מזעמו של ההר.

ובעת המודרנית, סיפורו של אטנה הפך לסיפור על מדע ומחקר. הגיאולוגים חוקרים אותו ביסודיות, מגלים את סודות ההתפרצות שלו וכך לומדים על תפקידו בסיפור הרחב יותר של הגיאולוגיה של כדור הארץ. הם גילו שאטנה הוא הר געש שנוצר משכבה על שכבה של זרמי לבה, אפר וסלעים שנפלטו במהלך אינספור התפרצויות במשך אלפי שנים.

תתפלאו אולי לשמוע, אבל הסיפור של אטנה הוא לא רק סיפור על הרס. בכל פעם שהוא מתפרץ, הוא גם מביא חיים. האפר הוולקני מעשיר את האדמה, הופך אותה לפורייה עוד יותר ותומך בעולם החקלאות- מכרמים ועד פרדסים, עולם שמקיים את הקהילות המקומיות כבר במשך מאות שנים.

עד היום ממשיכה אטנה לכתוב את סיפורה, סיפור על יופי ואימה, יצירה והרס. המקום נשאר סמל לכוחו המתמשך של הטבע, תזכורת לאופי התוסס והדינמי של כדור הארץ שלנו. ועבור תושבי סיציליה, אטנה הוא הרבה יותר מהר געש, הוא חלק מהמורשת שלהם, שומר על ההיסטוריה, חלק מהמרקם ומהזהות של האי האיטלקי הדרומי. בריקוד העשן והלבה, רואים המקומיים את סיפור ארצם, סיפור נצחי על מלכות כדור הארץ ועל המסתורין.

המשמעות התרבותית של הר אטנה

כסמלה של האי הסיציליאני המפואר, הר הגעש אטנה היה ועדיין חלק מחיי התרבות של האזור. 

בימי קדם, האמינו תושבי האי הקדומים כי הר הגעש האדיר הזה הוא ביתו של הפייסטוס, אל האש מהמיתולוגיה היוונית. הדבר העניק להר הילה מיסטית, קשר אותו לסיפורי אלים וענקים. אטנה הוצגה גם במיתוסים יווניים ורומיים רבים, שתוארו לעתים קרובות כביתם של יצורים מפחידים וכדמות אדירה בפני עצמה.

מאוחר יותר, הר הגעש הדרמטי היווה מוזה לסופרים, משוררים ואמנים. ההוד והמסתורין שלו היוו השראה ליצירותיו של הומרוס ועוד אינספור משוררים וסופרים, כשהאתר מסמל את רוחו הבלתי מאולפת של הטבע ואת היופי והאימה של עולמנו.

וכמובן, אי אפשר בלי משמעות דתית, והר הגעש הזה לא חף ממיתולוגיות והקשרים שכאלו. על פי האמונה הקדומה, הר הגעש אטנה סימל את הרוע שבעולם, והאלים הקדומים הם שהצליחו להגן על התושבים מפני אימתו. פסטיבלים וטקסים שונים התפתחו סביב אמונות אלו כשהמפורסם ביותר הוא פסטיבל אגתה הקדושה בקטניה, בו חוגגים את הצלת העיר מהתפרצויות הר הגעש על ידי הקדושים הנוצרים.  

ומעבר לנוכחות הפיזית של ההר התוסס והדרמטי הזה, אטנה הוא סמל לזהות סיציליאנית וחוסן תושביו. הנוכחות המתמשכת של הר הגעש וההתפרצויות הטרגיות והעוצמתיות לאורך ההיסטוריה שלו הפכו את ההר לסמלה של סיציליה, מטאפורה לאתגרים ולצמיחה של תושבי האי.

התפרצויות הר הגעש אטנה

בהיותו אחד מהרי הגעש הפעילים בעולם, אטנה מתגאה בהיסטוריה ארוכה של התפרצויות יוצאות דופן שעיצבו את הנוף שלו והשפיעו על האזורים שמסביב. ההתפרצויות של אטנה בולטות לא רק בתדירותן אלא גם בגיוון שלהן, מזרימת לבה עדינה ועד להתפרצויות שמאיימות על האי כולו וסוגרות אפילו את שדה התעופה של קטניה לתקופות מסוימות. 

ההתפרצות המתועדת הראשונה של הר הגעש אטנה מתוארכת לשנת 1500 לפני הספירה. רישומים היסטוריים של יוונים ורומאים עתיקים מתעדים התפרצויות רבות, אלו מתוארות כאסונות טבע אדירים שכילו את חייהם של רבים. גם במהלך ימי הביניים ההר התפרץ בעוצמה, בין היתר בשנים 1169 ו-1329, התפרצויות שגרמו לנזק משמעותי ולאבדות אינספור. 

אחת ההתפרצויות ההרסניות ביותר התרחשה בשנת 1669, התפרצות שיצרה זרימת לבה מתמשכת שהגיעה עד לעיר קטניה, החריבה חלק מרכזי מהעיר. 

בעשורים האחרונים אטנה מתפרצת לעתים קרובות, עם התפרצויות בגדלים שונים כמעט מדי שנה. התפרצויות אלו מאופיינות לעיתים קרובות במזרקות לבה מרהיבות, הרי אפר וזרמי לבה אדירים. מאז שנות ה-2000 התפרץ הר הגעש פעמים רבות, האחרונות שבהן היו בפברואר 2021 ובאוגוסט 2023. 

הר הגעש אטנה- היכן ממוקם וכיצד מגיעים

הר הגעש אטנה ממוקם בחוף המזרחי של סיציליה, קרוב לערים קטאניה וטאורמינה. 

שדה התעופה הקרוב ביותר להר הגעש הוא נמל התעופה של קטאניה (CTA), מקושר היטב לערים שונות באיטליה ויעדים אחרים באירופה ובעולם. לשדה התעופה הזה מגיעות גם טיסות ישירות מנתב"ג. 

ישנן כמה דרכים מומלצות להגיע מקטניה\ טאורמינה או ערים אחרות בסיציליה להר הגעש:

השכרת רכב -הדרך הגמישה ביותר להגיע להר אטנה, מאפשרת לכם לחקור את האזור ואת הר הגעש בקצב שלכם. הנסיעה מקטניה לבסיס הדרומי של הר הגעש (Rifugio Sapienza) אורכת כשעה.

אוטובוס– שירותי אוטובוס סדירים פועלים מקטניה לעיירות ליד אטנה. מעיירות אלו תוכלו להצטרף לסיורים מודרכים או לקחת תחבורה מקומית להר הגעש.

סיורים מודרכים- דרך נפלאה לחקור את הר הגעש היא לצאת לסיור מודרך מקטניה\ פלרמו או עוד אינספור ערים ועיירות באי. הסיורים המודרכים משתנים באורכם ובאטרקציות הכלולות, אך כולם מציעים דרך מקצועית ומהנה לחקור את מרחבי האתר האדיר הזה. 

מזג האוויר- מתי להגיע?

מזג האוויר בהר הגעש אטנה משתנה באופן משמעותי בהתאם לגובה ולעונת השנה. מזג האוויר שונה למדי משאר חלקי סיציליה, ובפסגת ההר הטמפרטורות קרירות יותר ותנאי מזג האוויר משתנים במהירות. הר הגעש פתוח למבקרים כל ימות השנה (כל עוד לא חלה בו התפרצות שמסכנת את המבקרים), ולכן ניתן לבקר בו 365 ימים בשנה. 

עונת הקיץ (יוני עד אוגוסט) מאופיינת במזג אוויר חם ובהיר בגבהים הנמוכים של ההר, אך קריר למדי בפסגה. זוהי העונה היבשה והמתונה ביותר, מציעה ראות ותנאי טיול נהדרים.

בתקופת הסתיו (ספטמבר עד נובמבר) מזג האוויר מתחיל להתקרר, עם סיכויים גבוהים לגשם וערפל. הצבעים המשתנים של הנוף הופכים את המסע לציורי וקסום. 

עונת החורף (דצמבר עד פברואר) היא קרה ומושלגת, במיוחד בחלקים הגבוהים יותר. בעונה זו הר הגעש הופך לאתר סקי וסנובורד פופולארי.

בעונת האביב (מרץ עד מאי), מזג האוויר הפכפך למדי, עם שלג שעדיין אפשרי בחלקים הגבוהים בתחילת העונה. ככל שהאביב מתקדם, התנאים לטיולים משתפרים.

אז מתי להגיע?

לטיולים רגליים: בין החודשים מאי ועד לתחילת אוקטובר. מזג האוויר בדרך כלל נוח, והנוף יפהפה. יולי ואוגוסט הם החודשים העמוסים ביותר. מזג האוויר נוח אך האתר צפוף למדי. 

פעילויות חורף: אם אתם מעוניינים ליהנות מגלישת סקי או סנובורד, או שאתם רוצים לחזות בהר הגעש כשהוא מכוסה בשלג, חודשים דצמבר ועד פברואר מתאימים. 

טיפים חשובים

בדקו את תחזית מזג האוויר: יש לבדוק תמיד את תחזית מזג האוויר המקומית לפני הטיול המתוכנן, מכיוון שהתנאים יכולים להשתנות במהירות על ההר.

היכונו לכל התנאים: אפילו בקיץ,  הצטיידו בבגדים חמים וציוד גשם, מכיוון שהטמפרטורות יכולות להיות קרירות בחלקים העליונים של ההר.

צאו לסיורים מודרכים: לחוויה הטובה ביותר, במיוחד אם אתם מתכננים לטייל בשבילים הגבוהים או במכתשי הפסגה, מומלץ לקחת סיור מודרך. סיורים אלו מספקים תובנות חשובות ומבטיח שתהיו הכי בטוחים שאפשר.

מה רואים בביקור בהר הגעש אטנה?

הר הגעש אטנה הוא חלק מפארק לאומי שנקרא Parco dell'Etna (פארק אטנה), שהוקם בשנת 1987. פארק זה נוצר כדי להגן על הסביבה הטבעית הייחודית והמגוון הביולוגי העשיר של אזור אטנה, כמו גם כדי לאפשר תיירות מיטבית באזור. הפארק משתרע על שטח של כ-590 קמ"ר, מה שהופך אותו לאחד הפארקים הלאומיים הגדולים באיטליה. בפארק ישנם אתרי ביקור רבים, מנקודות תצפית דרך שבילי הליכה, אתרים היסטוריים, מרכזי מבקרים ועוד רבים אחרים. הנה כמה מגולות הכותרת של הביקור בפארק:

פלאי טבע ונופי פנוראמי

שדות לבה ומכתשים- ניתן לחקור את שדות הלבה של הר הגעש ואת המכתשים השונים, כל אחד מספר סיפור אחר על עברו המתפרץ והגועש של אטנה.

נופים פנוראמיים עוצרי נשימה- מנקודות שונות בהר אטנה, תהנו מנופים פנורמיים של המרחבים הסיציליאניים, הים היוני, ובימים בהירים גם היבשת האיטלקית.

נופי זריחה ושקיעה- הזריחות והשקיעות מאטנה מרהיבות, מציעות משחק צבעים דרמטי על רקע הנוף הוולקני דמוי הירח.

חקר גיאולוגי

תצורות געשיות- צפו בתצורות גיאולוגיות ייחודיות כמו צינורות לבה ועמודי בזלת, אלו מציגים את הפעילות הוולקנית של אטנה.

תחנות מדענים וחוקרים- גלו חלק מציוד הניטור המדעי שמשמש למעקב אחר הפעילות הוולקנית של אטנה.

מרכזי מבקרים- בקרו במרכזי המבקרים של הפארק כדי ללמוד עוד על הר הגעש באמצעות תערוכות אינטראקטיביות ותצוגות מידע.

חי וצומח

מערכות אקולוגיות מגוונות- הגבהים המשתנים של אטנה הם ביתם של מערכות אקולוגיות שונות, ממרחבים אדירים של שיחים ים תיכוניים ועד לצומח אלפיני שפורח בתפארתו בחלקים הגבוהים של ההר.

תובנות תרבותיות והיסטוריות

כפרי ההרים של אטנה- חקרו את הכפרים המקסימים שמנקדים את מדרונות הר אטנה, לכל אחד היסטוריה ומסורות משלו, כמו גם סיפורים טראגיים וצמיחה מחדש מהאפר, תרתי משמע. 

אתרים היסטוריים- גלו מבנים עתיקים וחורבות שחושפים את ההיסטוריה האנושית של אזור אטנה.

חוויות קולינריות

תוצרת מקומית- תוכלו לטעום את הפירות, הדבש והיין שגדלים באדמה הוולקנית הפורייה.

מעדנים סיציליאניים- תיהנו ממנות סיציליאניות מסורתיות במסעדות ובטרטוריות מקומיות.

לחקור את הר אטנה- טיול עצמאי או בסיור מודרך?

נתחיל בתשובה לשאלה של רבים- אכן ניתן לחקור את הר אטנה ללא מדריך באזורים מסוימים, במיוחד בגבהים הנמוכים של ההר. סיור עצמאי בהר הגעש הפעיל מאפשר גישה לאזורים מסוימים, וישנם מספר הגבלות ושיקולים שכדאי להכיר. מבקרים עצמאיים יכולים לטייל במורדות התחתונים של הר הגעש, שם תמצאו שבילים מסומנים, שנחשבים לבטוחים יותר ומתאימים למי שרוצה לטעום מהר הגעש ללא הצטרפות לסיור מודרך. 

הגישה למכתשי הפסגה ולחלקים הגבוהים של ההר (מעל 2,500 מטר) מוגבלת בדרך כלל מטעמי בטיחות, נגישים לרוב רק עם מדריך מקצועי בשל הסיכונים הכרוכים בפעילות וולקנית פעילה ובשטח המאתגר. למי שבוחר לטייל בפארק ללא מדריך, מומלץ להתחיל את הביקור באחד ממרכזי המבקרים של הפארק כדי לקבל את המידע העדכני ביותר על תנאי השבילים, הפעילות הגעשית וכל הגבלה זמנית.

היתרונות שבסיור מודרך

גישה לאזורים מוגבלים: סיורים מודרכים יכולים לקחת אתכם לחלקים הגבוהים והמעניינים ביותר בפארק, קרוב יותר למכתשי הפסגה.

ידע מקצועי ומרתק: המדריכים מספקים תובנות חשובות לגבי הגיאולוגיה, ההיסטוריה והאקולוגיה של הר הגעש.

בטיחות מעל הכל: המדריכים  המקצועיים מאומנים לנווט בבטחה במרחבי ההר המאתגרים ולהגיב לכל מצב חירום.

סיורים מודרכים להר הגעש

סיורים מודרכים להר אטנה מציעים דרך בטוחה, מהנה ואינפורמטיבית לחקור את מרחבי הר הגעש, במיוחד האזורים הפעילים והגבוהים שלו. סיורים אלו משתנים באורכם, בהדרכות שלהם ובתחומי העניין ורמות הכושר הנדרשות. 

סוגי סיורים מודרכים

סיורים של חצי יום ויום שלם

סיורים של חצי יום נמשכים בדרך כלל כ-4-6 שעות, בעוד שסיורים של יום שלם יכולים להימשך בין 8-10 שעות. סיורים אלו כוללים בדרך כלל שילוב של טיולים רגליים, ביקור בזרמי לבה, חקר מכתשים ולמידה על ההיסטוריה והגיאולוגיה של הר הגעש.

סיורים אלו מציעים גישה למכתשי הפסגה, אשר מוגבלת למטיילים עצמאיים.

בהובלת מדריכים מנוסים, סיורים אלה מבטיחים בטיחות מרבית בזמן הניווט בשטח המאתגר והבלתי צפוי שליד הפסגה.

סיורים גיאולוגיים

בהובלת גיאולוגים או חוקרי טבע, סיורים אלה מתמקדים בהיבטים המדעיים של אטנה.

סיורי צילום

 אלה מותאמים לחובבי צילום, תוך התמקדות בנקודות התצפית שבמרחבי הפארק ובזמנים האופטימליים לצילום.

סיורי לילה

לגלות את הר הגעש מתחת לכוכבים, תוך התמקדות באווירה הלילית ולעיתים בזרמי הלבה הזוהרים.

למה לצפות

תחבורה: רוב הסיורים כוללים הסעות מעיירות או ערים סמוכות, כמו קטניה או טאורמינה.

ציוד: ציוד הכרחי כמו קסדות ומקלות טיול מסופק לרוב. סיורים מסוימים עשויים להציע גם אפשרויות השכרת נעלי הליכה.

גודל קבוצה: הסיורים משתנים בגודלם, כאשר סיורים פרטיים מציעים חוויה אישית יותר.

דרישה פיזית: היו מודעים לדרישות הפיזיות; סיורים מסוימים, במיוחד טיולי פסגות, דורשים רמת כושר טובה.

שפה: הסיורים מוצעים בדרך כלל במספר שפות כדי לתת מענה לתיירים בינלאומיים.

הזמנה ותכנון- מומלץ להזמין סיורים מראש, במיוחד בעונות שיא התיירות.

ביקור בהר אטנה בסיור מודרך לא רק משפר את החוויה באמצעות תובנות מקצועיות, אלא גם מבטיח בטיחות בסביבה שיכולה להיות מאתגרת למי שלא מכיר נופים געשיים, כלומר, רובנו המכריע. הסיורים המודרכים מאפשרים גישה לחלק העליון של ההר, החלק המיוחד, המרגש, הנופי והסוער ביותר. 

סיורים מודרכים מומלצים

הסיור הקלאסי- סיור הליכה מודרך בפסגת ההר עם רכבל

נקודת התחלה: העיר קטניה

משך זמן: 6 שעות

מחיר: מ-99 אירו למבוגר.

שפת הסיור: ניתן לבחור בין אנגלית, איטלקית, צרפתית

מומלץ ל: כולם- חובבי טבע, אוהבי טיולי הליכה, משפחות עם מתבגרים.

מה עושים בסיור: טיול אל מכתשי הפסגה של הר אטנה עד לנקודה הגבוהה ביותר שמותרת  להגעה עם מדריך מקצועי. קחו רכבל עד לנקודת הטיול שלכם, וצאו לטייל במשך 3.5 שעות בנופים המדהימים של הר הגעש. הסיור הקלאסי והמומלץ ביותר.

מקטניה- טיול בוקר או שקיעה בהר הגעש אטנה עם טעימות

נקודת התחלה: העיר קטניה

משך זמן: 6 שעות

מחיר: מ-59 אירו למבוגר.

שפת הסיור: ניתן לבחור בין אנגלית, ספרדית, איטלקית, צרפתית

מומלץ ל: אלו שמעוניינים בחוויה מודרכת עם אפשרות לקבוצה קטנה או סטנדרטית. אידיאלי עבור חובבי אוכל וחובבי טבע.

מה כלול בסיור: סיור מודרך בהר אטנה, טעימות של מעדנים מקומיים ותחבורה הלוך ושוב.

מה עושים בסיור: המבקרים חוקרים את מערות הלבה של אטנה ונהנים מהיופי הטבעי של האזור. הטיול מציע הזדמנות לנסות מעדנים מקומיים ולחזות בנופים המדהימים של הר אטנה. הסיור כולל הליכה מתונה, ולא מגיעים עד הפסגה, אלא עד גובה של 2,100 מטרים.

מקטניה: טיול רגלי בהר הגעש

נקודת התחלה: העיר קטניה

משך זמן: 7 שעות

מחיר: החל מ-65 אירו לאדם.

מומלץ ל: חובבי טיולים וטרקים. 

מה כלול: חווית טיול מודרכת בשבילים של הר הגעש ותחבורה הלוך ושוב.

למה לצפות: התפעלו מנופים עוצרי נשימה של הר אטנה והנוף שמסביב. תיהנו מטיול מתון בשבילים ייחודיים ולמדו על הגיאולוגיה של הר הגעש.

מקטניה: טיול ג'יפים בהר אטנה

נקודת התחלה: העיר קטניה

משך זמן: 6 שעות. 

מחיר: החל מ-60 אירו לאדם.

מומלץ ל: מחפשי הרפתקאות ולמעוניינים בטיול טבע ייחודי. אידיאלי למשפחות וקבוצות.

שפת הסיור: ניתן לבחור בין אנגלית, ספרדית, איטלקית, צרפתית

כלול בסיור: טיול ג'יפים בהר אטנה, טיול בטבע וחקר נופים געשיים שונים.

למה לצפות: סיור ג'יפים מלא אדרנלין שייקח אתכם לגלות את פלאי אטנה, הר הגעש הפעיל הגבוה ביותר באירופה, בטיול בטבע שמהווה איזון מושלם בין הרפתקאות ולמידה.

טיול טרקים בהר אטנה מחוץ לשביל התיירות

נקודת התחלה: העיר קטניה

משך: 7 שעות.

מחיר: החל מ-65 אירו לאדם.

שפות הסיור: אנגלית או איטלקית. 

מומלץ ל: חובבי הרפתקאות וחובבי טבע שמחפשים טיול מאתגר ומחוץ לשבילי התיירות הסטנדרטיים. 

למה לצפות: טרק זה מציע הזדמנות לחקור את הר הגעש הפעיל הגבוה ביותר באירופה בסביבה אינטימית והרפתקנית יותר. המשתתפים יחוו מקרוב את היופי הטבעי והפלאים הגיאולוגיים של אטנה.

סיור באטנה וסיור יקבים מקטניה

נקודת התחלה: העיר קטניה

משך הסיור: 7 שעות.

מחיר: החל מ-112 אירו לאדם. 

מומלץ ל: חובבי יין וטבע, כאלו שמעוניינים לשלב את הנוף הטבעי עם טעמים מקומיים.

כמה לול: סיור בנופים הוולקניים השופעים של הר הגעש אטנה, ביקור במרתף יינות וטעימות של יינות מקומיים משובחים.

למה לצפות: המשתתפים יגלו את הנופים הייחודיים של הר הגעש אטנה וייהנו מהטעמים העשירים של היינות הסיציליאניים. סיור זה הוא שילוב מושלם של חקר טבע ותענוגות קולינריים.

כיצד מגיעים לפסגת הר הגעש?

ההגעה לפסגת הר אטנה, הר הגעש הפעיל הגבוה ביותר באירופה, היא חוויה מרגשת ונופית, שכוללת כמה דרכים ואפשרויות.

 1. רכבל ואוטובוס 4X4.

מאזור הדרום (Rifugio Sapienza)

המבקרים יכולים לעלות ברכבל (Funivia dell'Etna) מ-Rifugio Sapienza ועד לגובה של כ-2,500 מטרים. מתחנת הרכבל העליונה, אוטובוסים 4X4 (שמכונים Unimog) יעלו אתכם עד לגובה של כ-2,900 מטרים, ליד אזור Torre del Filosofo. 

תנחת הרכבל:  Rifugio Giovanni Sapienza.

 1. טיולים רגליים

מטעמי בטיחות, הגישה למכתשי הפסגה מחייבת להיות חלק מסיור מודרך. סיורים אלו מתחילים לרוב מתחנות הרכבל העליונות וכוללים טיול מאתגר או מתון.

מטיילים עצמאיים יכולים לטייל במעלה שבילים שונים בהר הגעש, אך מעבר ל-2,900 מטרים בדרך כלל נדרש מדריך. המסלולים משתנים בדרגת קושי, וחשוב להיות מוכנים היטב עם מידע על התנאים הנוכחיים בפסגת ההר.

Etna
אוטובוס הקסמים של הר הגעש
Etna
הרכבל המלכותי
Etna
אחד משבילי ההליכה הרבים של הפארק

מסלולי טיול רגליים בהר הגעש

טיול רגלי בהר אטנה מציע חוויה ייחודית הודות לנוף הדינמי שעוצב על ידי פעילות וולקנית מתמשכת. המסלולים נעים מהליכות קלות לטיולים מאתגרים יותר, מתאים לרמות שונות של כושר וניסיון. הנה סקירה של כמה שבילים בולטים:

 1. Crateri Silvestri

קושי: קל

מיקום: הצד הדרומי, ליד Rifugio Sapienza

מאפיינים: שביל זה מציע הליכה קלה יחסית סביב מכתשי סילבסטרי, מכתשים געשיים שנוצרו במהלך ההתפרצות של שנת 1892. זוהי אופציה מצוינת למי שרוצה לחוות נופים געשיים ללא צורך בטיול מפרך.

 1. מונטה פונטנה (Monte Fontana)

קושי: בינוני

מיקום  הצד הדרומי, ליד Rifugio Sapienza

מאפיינים: שביל זה מוביל לנקודת תצפית שמשקיפה על Valle del Bove, שקע עצום שנוצר על ידי סדרה של קריסות בצד המזרחי של הר הגעש. הטיול מספק נופים מדהימים של העמק והנוף שמסביב.

 1. שיינה דל'אסינו (Schiena dell’Asino)

קושי: בינוני

מיקום: הצד הדרומי, נגיש מ-Rifugio Sapienza

מאפיינים: מסלול זה מציע נופים עוצרי נשימה של 'ואלה דל בוב' ושל מכתשי הפסגה. המסלו ידוע ביופיו הפנוראמי ונחשב לבחירה פופולרית עבור צלמים.

 1. Piano Provenzana

קושי: מאתגר

מיקום: הצד הצפוני

מאפיינים: טיול מאתגר זה לוקח אתכם קרוב אל מכתשי הפסגה. לרוב נחשב לפחות צפוף מהמסלולים הדרומיים אבל דורש כושר גופני ברמה גבוהה.

 1. גרוטה דל ג'לו (Grotta del Gelo)

קושי: מאתגר

מיקום: הצד הצפוני

מאפיינים: זהו אחד המסלולים היותר הרפתקנים ומאתגרים בפארק, מוביל לקרחון הדרומי ביותר באירופה שנמצא בתוך מערת- צינור לבה. הטיול ארוך ודורש יום שלם, מתאים למטיילים מנוסים ומקצועיים.

 1. מכתשי סרטוריוס (Sartorius Craters)

קושי: קל עד בינוני

מיקום: הצד הצפון מזרחי

מאפיינים: נוצרו במהלך ההתפרצות של 1865, מכתשים אלו נקראים על שם המדען הגרמני שחקר אותם. השביל ידוע בתצורות וולקניות מרתקות ובצמחייה העבותה שבאזור.

ביקור בהר הגעש בחורף

ביקור בהר אטנה בעונת החורף מציע חוויה ייחודית ושונה להפליא בהשוואה לתקופות אחרות של השנה. השילוב של נופים מכוסי שלג עם מאפיינים וולקניים יוצר סביבה מרהיבה, אך יש לקחת בחשבון מספר דברים אם מתכננים טיול חורפי שכזה להר הגבוה. 

מזג אוויר: צפו לפגוש במדרונות מכוסי שלג וטמפרטורות קרות עד מאוד. מזג האוויר בדרך כלל משתנה והפכפך, עם אפשרות לרוחות חזקות ושינויים פתאומיים. חובה להתלבש חם, עם שכבה חיצונית אטומה למים ורוח. נעלי הליכה איכותיות ומבודדות הן חיוניות.

פעילויות חורף:הר אטנה מציע הזדמנויות סקי ייחודיות עם שני אתרי סקי: האחד בצד הדרומי ליד Rifugio Sapienza והשני בצפון בפיאנו פרובנזנה.

טיולים רגליים הם עדיין בגדר אפשריים, אבל הדבר כמובן הרבה יותר מאתגר בתנאי חורף. השבילים עשויים להיות קפואים או מכוסים שלג, ולכן ציוד מתאים, כולל נעלי שלג, עשוי להיות נחוץ.

גישה ותחבורה: דרכי הגישה להר אטנה עלולות להיות מלאות בשלג וקרח ולכן חשוב לבדוק את תנאי הדרך והאם יש צורך בשרשראות שלג. התחבורה הציבורית עשויה לפעול במתכונת מצומצמת, וחלק מהמסלולים עשויים להיות מושפעים ממזג האוויר החורפי.

שיקולי בטיחות: בחורף, רצוי להצטרף לסיור מודרך, במיוחד אם אינכם מנוסים בתנאי הרים חורפיים. המדריכים בקיאים במסלולים הבטוחים ביותר ובתנאים הנוכחיים. בחלק מהמתקנים, כמו בתקות הרים ומסעדות, ייתכן שיפעלו שירותים מוגבלים או שעות מופחתות בעונת החורף. תכננו את הלינה שלכם מראש, מכיוון שמקומות מסוימים עשויים להיות סגורים או בתפוסה מלאה, במיוחד בעונת הסקי.

לסיכום, ביקור חורפי בהר הגעש אטנה הוא חוויה קסומה ומרגשת אך דורשת אמצעי זהירות נוספים בשל הקור, השלג והפעילות הגעשית הפוטנציאלית של האזור. ציוד נכון, תכנון ותשומת לב להנחיות הבטיחות חיוניים לחוויה בלתי נשכחת ובטוחה בהר הגעש המלכותי הזה.

טיפים לביקור מנצח בהר הגעש

 

 1. מחקר ותכנון קדימה- למדו את הר הגעש, הכירו את האזורים השונים של אטנה, מכיוון שהפארק העצום בו הוא שוכן מציע מגוון רחב של פעילויות ואתרים. 
 2. בחרו את הזמן הנכון לביקור- הקיץ מציע גישה קלה יותר ומזג אוויר נעים יותר, בעוד שהחורף מציג נוף מושלג, מתאים לסקי אך דורש הכנה רבה יותר. מזג האוויר בפסגת אטנה עשוי להשתנות במהירות, ורצוי לבדוק את התחזית המעודכנת בבוקר הביקור המתוכנן. 
 3. התלבשו כראוי- תנאי מזג האוויר של ההר הם הפכפכים ועשויים להשתנות במהירות, אז מומלץ ללבוש שכבות שתוכלו להוסיף או להסיר לפי הצורך.כמו כן הצטיידו בנעלי הליכה נוחות וחזקות, מכיוון שהשטח עלול להיות סלעי ולא אחיד.
 4. בטיחות לפני הכל- הישארו על שבילים מסומנים: חשוב במיוחד באזור וולקני פעיל כדי להימנע מאזורים מסוכנים. מומלץ לשקול לצאת לסיור מודרך, במיוחד אם אתם מתכננים לחקור את החלקים הגבוהים והמאתגרים של ההר.
 5. התכוננו לטיול בגובה– גובה פסגת אטנה הוא מעל 3,300 מטר. שימו לב לתסמיני מחלת גבהים ורדו בגובה אם אתם מתחילים להרגיש לא טוב.
 6. הצטיידו במים ובחטיפים– הביאו חטיפים עתירי אנרגיה או ארוחת צהריים ארוזה ושאו עמכם מים, כי אין כמעט מהיכן לרכוש זאת למעלה. 

לסיכום, מטיילים יקרים, מסע להר הגעש אטנה הוא ממש לא עוד וי ברשימת הטיול שלכם, מדובר על אחת מהחוויות הנועזות, הצבעוניות והמרגשות שתוכלו לחוות בחופשה הסיציליאנית שלכם, כי איפה עוד תוכלו לשוטט סביב הר געש פעיל? כזה שבכל רגע יכול להתפרץ בזרמי לבה אדירים?. הר הגעש הזה הוא הלב והנשמה הלוהטת של סיציליה, סמל ליופיו הבלתי מאולף של הטבע ואולי תזכורת לרוח ההרפתקאות המבעבעת שלנו. אז, הצטיידו בנעלי ההליכה הטובות ביותר שלכם, הטעינו את המצלמות והתכוננו לחוות את התערובת הייחודית של טבע עוצר נשימה, התרגשות, אומץ וגם ניחוח גופרית שרק אטנה יכולה לספק. אחרי הכל, אי אפשר להגיד שהייתם בסיציליה מבלי לספק תמונת סלפי עם הר הגעש הפעיל. 

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן