סיציליה
Search
Close this search box.

כרטיסים

התיאטרון היווני העתיק של טאורמינה (Teatro Antico di Taormina)

התיאטרון היווני העתיק של טאורמינה (Teatro Antico di Taormina)

Teatro Antico di Taormina

עזרה עם תכנון החופשה בסיציליה?

התיאטרון היווני העתיק של טאורמינה (Teatro Antico di Taormina)

בלב העיירה הציורית טאורמינה שוכן לו התיאטרון היווני העתיק (Teatro Antico di Taormina), פלא ארכיטקטוני שנראה דרמטי אפילו יותר מאופרת סבון איטלקית. לא מדובר בעוד חורבה ישנה עם סלעים ישנים ומתפוררים, כי כאן תמצאו יצירת מופת של הנדסה עתיקה וקסם מודרני, הכל לצד נוף עוצר נשימה שיכול לגרום אפילו למונה ליזה לחייך. 

התיאטרון העתיק, מונח כמו כתר על ראשה של גבעה, חזה בהכל- טרגדיות יווניות, גלדיאטורים רומיים וכיום אינספור מטיילים שחוקרים את המונומנט העתיק הזה. כאן, במקום שהיה מוסד תרבות תוסס ומפואר, אפשר כמעט לשמוע את הצחקוקים של צופי התיאטרון העתיק, כאילו האבנים הישנות משחזרות את הלהיטים של פעם. והנוף? בוא נגיד שאם לאמא טבע היה אינסטגרם, זה היה הפוסט הכי אהוב שלה.

אז התכוננו לצאת למסע אחורה בזמן בתיאטרון העתיק של טאורמינה, חוויה שבה היסטוריה, תרבות וטאצ' של הומור מתאחדים לכדי יצירת מופת יוונית- איטלקית.

בקצרה- התיאטרון היווני העתיק- על מה מדובר?

לפני שנצלול לסיפורו ההיסטורי המרתק ונגלה כיצד נראה ביקור באתר המפואר והמרגש הזה, נענה על השאלה הפשוטה- מהו התיאטרון העתיק?

התיאטרון העתיק של טאורמינה, או בשפה המקומית 'תיאטרו אנטיקו די טאורמינה', אינו רק שריד, אלא עדות לכושר ההמצאה והתחכום התרבותי של העולם העתיק. האמפיתיאטרון הזה שוכן על צלע גבעה בעיירה המקסימה טאורמינה, מציג שילוב מדהים של יופי טבעי וכושר ארכיטקטוני. נבנה במאה השלישית לפני הספירה, התיאטרון העתיק נחשב לאחד מציוני הדרך האיקוניים ביותר בסיציליה. בשל מיקומו האסטרטגי, התיאטרון מתגאה בנופים עוצרי נשימה של הים היוני והר בגעש אטנה, מה שיוצר רקע ציורי שכובש את באי המקום כבר מאות שנים. התיאטרון העתיק הוא מגדלור תרבותי, ממשיך גם בימינו לארח הופעות, קונצרטים ופסטיבלים, ממשיך למלא תפקיד מרכזי בפסיפס התרבותי של סיציליה.

סיפורו של התיאטרון היווני 

הסיפור שלנו מתרחש על גבעה קטנה בעיירה הקסומה טאורמינה, נושקת לחופי סיציליה ועומדת איתנה על רקע הר הגעש הפעיל אטנה. כאן, עומד לו אמפיתיאטרון מפואר, התיאטרון העתיק של טאורמינה, פלא ארכיטקטוני מהעולם העתיק, שסיפורו קסום ומרתק לפחות כמו המופעים שעולים על במת המקום במשך מאות ואלפי שנים.

סיפורו של המקום הקסום הזה מתחיל במאה ה-3 לפני הספירה, כאשר מתיישבים יוונים, שבויים ביופייה של סיציליה, החליטו להקים כאן תיאטרון. בוני המוסד הזה בחרו במיקום שבו הים התיכון נמתח עד אין קץ אל האופק והר הגעש המלכותי אטנה ניצב ברקע. התיאטרון הזה, שנבנה בידיים מיומנות, לא היה רק מבנה של אבן וטיט, אלא עדות לאהבתם של היוונים לאמנות, לדרמה ולאלים.

מאות שנים אחרי, הרומאים, שהרחיבו ללא הרף את האימפריה שלהם, הגיעו לסיציליה. מתוך כבוד ליופיו של התיאטרון, אך מונעים מאופיו הפרקטי, החליטו הרומאים לשנות אותו. הבמה המרכזית, שהדהדה פעם את מילותיהן של טרגדיות וקומדיות יווניות, הותאמה אז לתחרויות גלדיאטורים ולמופעים רומיים מפוארים. התיאטרון הפך לסמל של עוצמה ובידור רומאי, אחד מרבי האמפי-תיאטראות שבנו הרומאים ברחבי האימפריה שלהם. 

למרות כל השינויים, התיאטרון הצליח לשמור על הקסם והאלגנטיות המקוריים שלו. קומות המושבים החצי-עגולים שלו, שנחצבו מסלע מקומי, התרוממו באלגנטיות על רקע השמים. הקשתות והעמודים עמדו בגאווה, כאילו התריסו בזמן. במהלך השנים, התיאטרון היה עד לעלייתן ונפילתן של אימפריות, לגאות והשפל המשתנים של ההיסטוריה ובעיקר לאינספור מופעים שסיפקו בידור ועניין לתושבי עיר החוף טאורמינה.

עם שחר ימי הביניים והעידן המודרני, התיאטרון, על אף שנשחק על ידי הזמן, לא איבד מקסמו. המוסד התרבותי הזה הפך למגדלור עבור מטיילים, אמנים וחולמים, שנמשכו לפאר העתיק שלו ולנופים עוצרי הנשימה שהוא מציע. התיאטרון, שהיה פעם מרכז לדרמות עתיקות, מהדהד כיום מוזיקת קונצרטים, קולות אופרות ומחיאות כפיים של קהלים מרחבי העולם. כן, גם היום ממשיכים להתקיים במקום מופעי תרבות של אומנים מקומיים ובינלאומיים כאחד, אלו מפיחים בו חיים ומיישמים את המשפט- "את המנגינה הזו אי אפשר להפסיק". 

התיאטרון העתיק של טאורמינה עומד כגשר בין העבר להווה, מקום שבו ההיסטוריה לוחשת בכל אבן וקשת עתיקה. כאן, אפשר כנראה להיזכר באהבה האנושית הנצחית לאמנות ותרבות, ואפשר כמעט ולשמוע את ההדים של מחזות עתיקים, את תרועות הצופים הרומאים ואת התווים הרכים של מנגינת אופרה איטלקית.

מה לראות ולעשות בביקור בתיאטרון היווני העתיק?

לחקור את הפלאיים הארכיטקטוניים

התיאטרון העתיק של טאורמינה הוא יצירת מופת של אדריכלות יוונית עתיקה. ברגע שתיכנסו למתחם התיאטרון, יקבל את פניכם פאר העיצוב היווני והרומי. הדבר הראשון שלוכד את העין הוא אזור הבמה המדהים, מרכז האמפיתיאטרון, המקום אליו נשואות עיני הצופים. תפאורת הבמה, שלמה בחלקה, מרמזת על הגרנדיוזיות של המתחם העתיק. סידורי הישיבה העתיקים, שנבנו תחת תכנון קפדני והשקעה משגעת, תוכננו לייצר חוויית צפייה מיטבית עם אקוסטיקה שלא מביישת אולם קולנוע חדשני. המושבים העליונים, שנוספו על ידי הרומאים, מציגים את הפופולאריות של המוסד העתיק. כל אבן ועמוד במתחם העתיק מספרים סיפור על מיזוג תרבותי ואבולוציה אדריכלית.

לאחר מבט ראשוני, תוכלו להעמיק בפרטים המורכבים של בניית התיאטרון. השימוש בחומרים שונים, כמו לבנים ואבן גיר, חושף את השלבים ההיסטוריים של בניית המתחם. האלמנטים הארכיטקטוניים השונים וביניהם הקשתות, הקמרונות והעמודים מדגימים את כישורי ההנדסה המתקדמים של היוונים העתיקים והרומאים. התיאטרון היווני- רומאי שונה מהתיאטראות הטיפוסיים של יוון והקולוסיאום של רומא, זאת בשל היותו שילוב של שני עולמות אדריכליים, גשר תרבותי בין שתי ציוויליזציות גדולות.

ליהנות מהנופים הפנוראמיים

התיאטרון העתיק של טאורמינה מציע את אחד מהנופים המדהימים ביותר בסיציליה. מונח על ראשה של גבעה, ממרחבי המתחם נשקפים נופי הים היוני התכול לצד הצללית המרשימה של הר אטנה, הר הגעש הגבוה והפעיל ביותר באירופה. הניגוד שבין הים השלו להר הגעש הדינמי מוסיף אלמנט דרמטי ומיוחד. הנוף הטבעי הזה לא רק משפר את היופי האסתטי של התיאטרון אלא גם מספק הקשר לחשיבותו ההיסטורית כנקודת מפגש בין עולמות ותרבות.

ככל שהיום מתקדם, האור המשתנה מציע חוויה אחרת, כשבשעות הזהב של זריחה או שקיעה, אור השמש צובע התיאטרון ואת סביבתו בזוהר חמים של כתום וענבר, מושלם עבור צלמים ורומנטיקנים כאחד.

עבור מבקרים רבים, גולת הכותרת של ביקורם הוא דווקא הנוף הנשקף מהמתחם ולא הפן הארכיטקטוני של התיאטרון, שכן משחקי האור והצל על האבנים העתיקות לצד הנוף הפנורמי יוצרים אווירה קסומה ובלתי נשכחת. 

לצפות בהופעות חיות

צפייה בהופעה חיה בתיאטרון העתיק של טאורמינה היא חוויה של פעם בחיים. התיאטרון העתיק מתעורר לחיים מעת לעת, מהדהד את ייעודו ההיסטורי כמרכז של בידור ותרבות. הבמה שאירחה פעם דרמות יווניות עתיקות ומופעים רומאים מקדמת בברכה מגוון הופעות מודרניות, וכיום תוכלו למצוא בתיאטרון העתיק מופעי אופרה, קונצרטים של מוזיקה קלאסית ואפילו מחזות עכשוויים ופסטיבלי סרטים בינלאומיים כמו פסטיבל טאורמינה ארטה (Taormina Arte).

חוויית הצפייה בהופעה בסביבה עתיקה זו היא ללא ספק יוצאת דופן. האקוסטיקה, שהשתכללה במשך מאות שנים, השמים הפתוחים שמעל, ורקע הים היוני והר הגעש אטנה יוצרים אווירה מלכותית ואינטימית, מיזוג בין העבר להווה שאפשר למצוא רק כאן. 

הופעות שכאלו מתקיימות במתחם מעת לעת, וניתן לצפות בלוח ההופעות באתר האינטרנט של התיאטרון.

צאו לסיור מודרך

בחירה בסיור מודרך בתיאטרון העתיק של טאורמינה מציעה לשפר משמעותית את חווית הביקור. בסיורים המודרכים, מקומיים מקצועיים מפיחים חיים בהיסטוריה של התיאטרון, מספרים על עברו, מבנייתו על ידי היוונים ועד להרחבתו על ידי הרומאים, והשימוש בו בתקופות היסטוריות שונות. סיורים אלו מספקים גם תובנות לגבי האלמנטים האדריכליים, מספרים על המטרה ועל ההיסטוריה שמאחורי כל אלמנט.

יתרה מכך, הסיורים המודרכים מתעמקים לעתים קרובות בהיבטים התרבותיים והחברתיים של ההיסטוריה של התיאטרון. תוכלו ללמוד על סוגי ההצגות שנערכו כאן, על הצופים שביקרו ומה היה תפקידו של התיאטרון בקהילה המקומית העתיקה. הקשר זה עוזר למבקרים להעריך לא רק את המבנה הפיזי, אלא גם את המשמעות התרבותית וההיסטורית של התיאטרון, מה שהופך את הביקור לאינפורמטיבי ומרתק.

המלצות מאיתנו

רגעים של שקיעה: ביקור בתיאטרון בזמן השקיעה מציע חוויה מהפנטת ובלתי נשכחת, כאשר השמיים והים מחליפים צבעים, צובעים את האבנים העתיקות באור חם וזהוב.

אטרקציות בקרבת מקום: לאחר סיור בתיאטרון, צאו לטייל ברחובות המקסימים של טאורמינה, באתרים היסטוריים אחרים, ושוטטו דרך חנויות הבוטיק והמסעדות מקומיות.

קולינריה מקומית: אף ביקור בטאורמינה אינו שלם מבלי להתמכר למטבח הסיציליאני. מסעדות ובתי קפה בקרבת מקום מציעים מגוון של מנות מקומיות, מפירות ים טריים ועד לקנולי מתוק.

גנים בוטניים: קרוב לתיאטרון תמצאו גנים ציבוריים יפים בשם-Giardini della Villa Comunale, שבהם תוכלו להירגע וליהנות מהצמחייה השופעת ותצוגות הפרחים המקסימות.

מידע פרקטי

כתובת התיאטרון: Via Teatro Greco, 1, 98039 Taormina ME.

מיקום: התיאטרון העתיק של טאורמינה, Teatro Antico di Taormina, ממוקם בעיירה הציורית טאורמינה, על החוף המזרחי של סיציליה, יושב על גבעה שמשקיפה על הים היוני ומציע נופים מדהימים של הר הגעש אטנה.

כיצד מגיעים: מרכז העיר טאורמינה הוא קומפקטי וידידותי להולכי רגל, והתיאטרון נמצא במרחק הליכה מהרחוב הראשי, קורסו אומברטו. ההליכה מציעה הזדמנות לחקור את העיירה המקסימה ואת הבוטיקים, בתי הקפה והמבנים ההיסטוריים שלאורכה. כמו כן בטאורמינה תמצאו אוטובוסים מקומיים וכן מוניות שניתן לקחת אל התיאטרון. 

שעות פתיחה: התיאטרון פתוח למבקרים כל ימות השבוע בין השעות 9:00 עד 16:45. כניסה אחרונה למתחם בשעה 16:00.

שימו לב כי שעות הפתיחה עשויות להשתנות ולכן מומלץ להתעדכן באתר האינטרנט הרשמי של המקום טרם הביקור. 

דמי כניסה: מחיר כרטיס כניסה הינו 16 אירו למבוגר מעל גיל 18. הכניסה מתחת לגיל 18 הינה חינמית. 

הכרטיס כולל גם מדריך אודיו מרתק באנגלית. 

כרטיס כניסה+ סיור מודרך של שעה במתחם: 27 אירו למבוגר, ילד (גילאי 12-17)- 12 אירו, חינם מתחת לגיל 12.

לסיכום, התיאטרון העתיק של טאורמינה הוא יותר מסתם אתר ארכיאולוגי, זוהי עדות חיה לסיפור העשיר של היסטוריה, תרבות ויופי טבעי שיש לסיציליה להציע. בין אם אתם מתמוגגים מהנופים מעוררי ההשראה של הים היוני והר אטנה, שוקעים בחורבות עתיקות שמהדהדות סיפורים מתקופות עברו, או נהנים מהופעה תוססת וצבעונית מתחת לכוכבים, התיאטרון הזה מבטיח חוויה בלתי נשכחת. 

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן