סיציליה
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כרטיסים

הווילה הרומאית בקזאלה (Villa Romana del Casale)

הווילה הרומאית בקזאלה (Villa Romana del Casale)

Villa Romana del Casale

עזרה עם תכנון החופשה בסיציליה?

הווילה הרומאית בקזאלה (Villa Romana del Casale)

בגבעות הציוריות של לב האי הסיציליאני, ליד העיירה הכובשת פיאצה ארמרינה (Piazza Armerina), שוכן לו אתר מסתורי ומפואר, וילה רומית עתיקה וציורית, אתר מורשת עולמית של אונסק"ו- הווילה הרומאית בקזאלה. המוסד ההיסטורי הזה, עדות לפאר האימפריה הרומית, הוא יצירת מופת של אמנות ופסיפסים, כזו ששובה את ליבו ודמיונו של כל מבקר. 

הווילה, שנבנתה במאה ה-4 לספירה, מציגה כיום את אחד מאוספי הפסיפס המרשימים באירופה, סצנות שלמות של אמנות פסיפס צבעונית שמתארים הכל- מחיי היומיום דרך אמונות ומיתוסים. 

מעבר לקסם האמנותי שלה, וילה רומנה דל קזאלה מציעה מסע בזמן, הצצה ייחודית לסגנון החיים היוקרתי של האליטה הרומית. בין אם אתם חובבי היסטוריה, חובבי אמנות, או פשוט מחפשים חוויה מעוררת השראה בפנים האי הסיציליאני, הפנינה הצבעונית הזו מבטיחה לספק לכם שעות של חקר מרתק. 

הווילה הרומאית בקזאלה- נעים להכיר

הווילה רומנה דל קזאלה היא דוגמה מפוארת לווילה מהתקופה הרומית, שמורה בצורה יוצאת דופן וידועה בפאר האמנותי והאדריכלי שלה. אחוזה עתיקה זו, אשר ממוקמת בלב סיציליה, נבנתה במאה ה-4 לספירה, לקראת סוף שלטון האימפריה הרומית באזור. 

גולת הכותרת של האחוזה העתיקה והמפוארת הזו היא אוסף הפסיפסים שלה, שנחשב לאחד מהגדולים והמורכבים בעולם. הפסיפסים משתרעים על פני כ-3,500 מטרים רבועים! והם מציעים תובנות על החיים, התרבות והאמונות הרומיים. הסצנות המתוארות כאן בעבודות הפסיפס נעות בין נרטיבים מיתולוגיים וחיות אקזוטיות לפעילויות יומיומיות ודפוסים גיאומטריים מורכבים, מציגים את המיומנות והיצירתיות יוצאת הדופן של האמנים של אותה התקופה.

מבחינה אדריכלית, הווילה מעוצבת בסדרה של מבנים וחללים מחוברים זה לזה, אשר כוללים מרחצאות תרמיים, חדרי מגורים וגן יפהפה. 

סיפורה ההיסטורי של הווילה הרומאית

ההיסטוריה של וילה רומנה דל קזאלה עשירה ומורכבת ממש כמו הפסיפסים המעטרים את חלליה. 

מקורות ובנייה

תקופת זמן: הווילה רומנה דל קזאלה נבנתה בסוף המאה ה-3 עד תחילת המאה ה-4 לספירה, תקופה שסימנה את שיא העושר והכוח של האימפריה הרומית.

מטרה: הווילה, על פי ההערכות, הייתה מקום מגוריו של פקיד רומי בכיר, אולי מושל או אפילו בן למשפחת קיסרים, והייתה מקום מפלט כפרי מפואר, סמל סטטוס המציג עושר והשפעה.

עיצוב ואדריכלות: הארכיטקטורה של הווילה משקפת את המבנה הטיפוסי של בתי מגורי עילית רומאים של אותה התקופה, עם חדרי מגורים משוכללים, חדרי אירוח, אמבטיות וגן שליו ופסטורלי.

הפסיפסים

פלא אמנותי: הווילה מפורסמת בעיקר בזכות הפסיפסים השמורים והמורכבים שלה, המשתרעים על פני כ-3,500 מטרים רבועים. אלו הן בין הדוגמאות המפוארות ביותר לפסיפסים רומאים בעולם.

נושאים וסגנונות: הפסיפסים מתארים מגוון רחב של נושאים – מסצנות של חיי היומיום, ציד וסיפורים מיתיים ועד לדוגמאות גיאומטריות ופרחים.

גילוי מחדש וחפירה

לאחר נפילת האימפריה הרומית, הווילה ננטשה ואף נקברה מתחת למפולת בוץ אדירה שהתרחשה במאה ה-12. אירוע זה, על אף שהיה הרסני, מילא תפקיד מכריע בשימור הפסיפסים.

גילוי מחדש: רק במאות ה-19 וה-20 נעשו מאמצים ארכיאולוגיים לחשוף את הווילה. החפירות הנרחבות נערכו באמצע המאה ה-20, וחשפו את רוב הפסיפסים ואת הווילה המפוארת.

אתר מורשת עולמית של אונסק"ו

בשנת 1997, וילה רומנה דל קזאלה הוכרזה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו, זאת בשל השימור יוצא הדופן והמשמעות האמנותית של הפסיפסים שלה. 

וכיום

כיום, הווילה רומנה דל קזאלה נחשבת לאחד מאתרי התיירות הפופולאריים והעמוסים ביותר בסיציליה. מאמצי שימור מתמשכים מבטיחים שהווילה והפסיפסים שלה יישארו שלמים כדי שהדורות הבאים יוכלו להתפעל וללמוד גם הם.

באמצעות הפסיפסים והארכיטקטורה המדהימים שלה, הווילה רומנה דל קאזלה ממשיכה לספק מסע דרך האמנות הרומית, התרבות והחיים היומיומיים, ועומדת כמגדלור של האימפריה הרומית בסיציליה.

עבודות הפסיפס שאסור לכם לפספס

בביקור בווילה המפוארת תמצאו אינספור עבודות פסיפס ציוריות, כל אחד מהם מציג פיסה מהחיים באימפריה הרומית המפוארת. ישנם כמה פסיפסים שאסור לכם לפספס, הנה המובילים שבהם:

Bikini Girls -בנות הביקיני: אולי הפסיפס המפורסם ביותר בווילה, יצירת האמנות הזו מתארת נשים צעירות שעוסקות בפעילויות אתלטיות שונות, כמו משחקי כדור והרמת משקולות. הפסיפס מרתק במיוחד בשל הצגת נשים בעולמות הספורט ובשל הלבוש דמוי ה'ביקיני' שלהם, לבוש מודרני להפליא במראה.

Great Hunt – הציד הגדול: פסיפס גדול ומפורט שמכסה את רצפתו של מסדרון ארוך ומתאר סצנת ציד, מראה את לכידתם של בעלי חיים שונים, כולל אריות ופילים. 

Labors of Hercules – עבודות הרקולס: סדרת פסיפסים זו מתארת פועלו של הרקולס, ומציעה הצצה לאופן שבו המיתולוגיה השתלבה בתרבות הרומית ובחיי היומיום. זוהי דוגמה מצוינת לסיפור סיפורים דרך אמנות.

Little Hunt – הציד הקטן: עוד סצנת ציד, קטנה יותר מפסיפס הציד הגדול, היא מציגה חווית ציד ביתית ונינוחה יותר, עם סצנות של ציידים, כלבים ומגוון של משחקים, על רקע נוף שופע.

Orpheus Mosaic – פסיפס אורפיאוס: פסיפס זה מתאר את אורפיאוס, האל- למחצה מהמיתולוגיה הרומית, מנגן על הלירה שלו, מעין נבל קטן. 

Villa Romana del Casale
פסיפס Bikini Girls -בנות הביקיני

ומלבד עבודות הפסיפס…

בנוסף לפסיפסים המפורסמים, וילה רומנה דל קאסלה מציעה עוד כמה חוויות שאסור לפספס במהלך ביקורכם:

הארכיטקטורה של הווילה: חקרו את הפריסה האדריכלית של הווילה- את חלקי המגורים והרשמיים, המרחצאות התרמיים עם מערכות החימום המתקדמות שלהם, והחצר המרכזית. הארכיטקטורה מספקת תובנה על אורח החיים היוקרתי של האליטה הרומית.

המרחצאות התרמיים: המרחצאות התרמיים הם דוגמה מצוינת להנדסה ויוקרה רומית. הם כוללים חדרים שונים כמו הקלדריום (אמבטיה חמה), טפידריום (אמבטיה נוספת) ופריגידריום (אמבטיה קרה), מציגים את התחכום של תרבות הרחצה הרומית המפוארת.

הגנים והנוף שמסביב: הווילה שוכנת בתוך נוף ציורי. תיהנו מהיופי השלו של האזור הכפרי של סיציליה, דרך אזורי הגן שנגישים למבקרים, אלו מספקים אווירה נעימה ומרגיעה. 

מידע פרקטי למבקרים

מיקום ודרכי הגעה

הווילה הרומאית בקזאלה (Villa Romana del Casale) ממוקמת ליד העיירה פיאצה ארמרינה (Piazza Armerina) שבמרכז סיציליה. ההגעה לשם כרוכה בנסיעה, במיוחד אם אתם מגיעים מהערים הגדולות או מיעדי התיירות השונים באי. 

כתובת הווילה: Strada Provinciale 90, 94015 Piazza Armerina, Sicily, Italy.

הגעה מפלרמו (צפון מערב סיציליה): הדרך הנוחה ביותר להגיע מפלרמו היא עם רכב. משך הנסיעה הוא כשעתיים עד 2.5 שעות. כמו כן ישנם שירותי אוטובוסים מפלרמו לפיאצה ארמרינה, אך הם עשויים לקחת יותר זמן.

הגעה מקטניה (מזרח סיציליה): ברכב, הנסיעה תיקח כשעה עד שעה וחצי. ישנם שירותי אוטובוס סדירים מקטניה לפיאצה ארמרינה, עם זמן נסיעה של כשעה וחצי עד שעתיים.

הגעה מסירקוזה (דרום מזרח סיציליה): נסיעה ברכב תיקח כשעתיים. ישנם גם אוטובוסים אך אלו זמינים פחות. 

הגעה מאגריג'נטו (דרום מערב סיציליה): נסיעה של כשעה וחצי ברכב. 

המלצה שלנו- סיורים מודרכים- שקלו להזמין סיור מודרך שכולל הסעות אל הווילה וממנה, במיוחד אם אתם לא מתניידים עם רכב. סיורים אלו לא רק שיספקו לכם דרך התניידות נוחה ומהירה, אלא שהם גם מלווים במדריכים צמודים ויספקו לכם תובנות מרתקות וחשובות על הביקור באתר ההיסטורי והמפואר הזה.

שעות פתיחה: וילה רומנה דל קזאלה פתוחה כל יום מ-9:00 עד 19:00, כניסה אחרונה בשעה 18:00.

עם מה לשלב את הביקור?

ביקור ב-Villa Romana del Casale בסיציליה מציע הזדמנות מצוינת לחקור כמה אטרקציות סמוכות אחרות, כל אחת עשירה בהיסטוריה ותרבות. הנה כמה אתרים וחוויות בסביבה:

פיאצה ארמרינה(Piazza Armerina): העיירה הסמוכה פיאצה ארמרינה היא בעצמה יעד מקסים. ידועה בארכיטקטורת ימי הביניים היפה שלה, גולת הכותרת של העיירה כוללת את הדואומו (הקתדרלה), את טירת אראגונה (Castello Aragonese) וכמה כנסיות עתיקות.

עמק המקדשים (Valle dei Templi): ממוקם באגריג'נטו, זהו אחד האתרים הארכיאולוגיים המשמעותיים ביותר בסיציליה, הכולל מקדשים יווניים שמורים היטב וחורבות עתיקות.

העיירה קלטג'ירונה (Caltagirone): מפורסמת בזכות סצנת הקרמיקה והקדרות שלה, עיירה זו ידועה גם בסקאלה די סנטה מריה דל מונטה (Scala di Santa Maria del Monte), גרם של 142 מדרגות, כל אחד מעוטר בקרמיקה מרהיבה בעבודת יד.

העיירה אנה (Enna): מכונה הלב של סיציליה' בשל מיקומה המרכזי, העיירה אנה מציעה נופים פנורמיים מדהימים של האי וכוללת אתרים היסטוריים כמו Castello di Lombardia ו-Duomo di Enna.

אז, לסיכום, מטיילים יקרים, בין אם אתם חובבי היסטוריה, אמנות, או סתם כאלה שמעריכים פסיפסים ישנים וטובים של אריה שרודף אחרי בחור אומלל (כי, בואו נודה בזה, מי לא?), הפנינה הסיציליאנית הזו היא המקום המושלם עבורכם. אל תפספסו את ההזדמנות להתחמם בתפארת היוקרה הרומית ואולי, רק אולי, למצוא השראה לפרויקט הבא של עיצוב הבית שלכם (פסיפסי רצפה בסגנון רומי בסלון, מישהו?). 

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן